Simon Helberg

Simon Helberg

Simon Helberg
Oyuncu, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 9.12.1980

Doğum Yeri: Los Angeles, Kalifornia, ABD

Amerikan aktör ve komedyen. 

MADtv adlı komedi dizisinin bazı skeçlerinde ve Punk'd adlı yapımın bazı sahnelerinde yer almıştır. Geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan rol ise The Big Bang Theory dizisinde canlandırdığı Howard Wolowitz karakteri ile olmuştur.

Simon Helberg Los Angeles, Kalifornia'da alman asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Helberg, tıpkı babası Sandy Helberg gibi oyuncu olmayı tercih etti. Karate Kid filminden etkilenenrek çocukluk yıllarında karateye merak salan Helberg, 10 yaşındayken siyah kuşak sahibi oldu. Bir Yahudi olarak yetiştirilen Helberg'in dine bakışı ise kendi ifadeleriyle şöyledir:'Reforma karşı muhafazakarım fakat zaman geçtikçe daha fazla reform gerektiğinin bilincindeyim.'  İlköğretim vce lise yıllarını Santa Monica, Kalifornia'daki Crossroads School'da geçirmiştir. Buradaki arkadaşı Jason Ritter, daha sonra NYU'da da oda arkadaşı olacaktır. New York Üniversitesi'nin Tisch Sahne Sanatları Okulu'na giden Helberg, daha sonra Atlantic Theater Company'de çalışmaya başlamıştır. 2007 yılında oyuncu Jocelyn Towne ile evlenmiştir. 2012'nin Ocak ayında çift, 2012 yılının bahar aylarında ilk bebeklerini beklediklerini ilan etmiştir. Aktör 1.63 m. boyundadır.

Kariyerinin ilk yıllarında Derek Waters ile birlikte Derek & Simon adlı komedi programı yapmıştır. 2002 yılında başrol oyuncusu olarak MADtv'nin oyuncu kadrosuna dahil edilmiştir ancak sadece bir sezon dizinin kadrosunda kalmıştır. Van Wilder, Old School, Reno 911!, Quintuplets, Hard Walk:The Dewey Cox Story gibi dizi ve filmlerde küçük rollerde oynamıştır. A Cindirella Story (Bir Külkedisi Masalı) 'de Hilary Duff ve Chad Michael Murray ile birlikte aynı filmde oynamış, küçük bir rol olan Terry rolünü canlandırmıştır. 2005 yılında ise George Clooney'nin Good Night, and Good Luck (İyi Geceler ve İyi Şanslar) filmide de küçük rol serisi devam etmiştir. 2005 yılında Arrested Development'da Jeff, 2006'dan 2007'ye kadar, drama dizisi olan Studio 60 on the Sunset Strip'de Alex Dwyer rollerini oynamıştır.
Simon Helberg'in kariyerinde önemli sıçramayı yaratan rol ise 2007 yılından itibaren The Big Bang Theory dizisinde canlandırdığı Howard Wolowitz karakteri ile olmuştur. Bu karakterde sıradışı moda anlayışı olan, teknoloji ve çizgi roman meraklısı, yüksek lisans yapmış bir Uzay mühendisini canlandırmaktadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Simon Helberg Fotoğrafları

Simon Helberg Haberleri

Portreler