Simone

Simone (S1m0ne)

Puan : 7/10 17 oy
Yönetmen: Andrew Niccol
Oyuncular
Tür: Drama, Fantastik
Yapım Yılı: 2002 (117 dk)
Senaryo: Andrew Niccol
Yapımcı Firma: Jersey Films [us]
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: Ingilizce
Orijinal Adı: S1m0ne
Resmi Site: www.s1m0ne.com/

Simone Filminin Konusu

Bir zamanlar Oscar'a aday gösterildiği halde, artık eski ününü yitirmiş bir yönetmen olan Victor Taransky (Al Pacino), son filminin çekimleri sırasında, anlamsız kaprisler yapan baş kadın oyuncu Nicola Anders (Winons Ryder) ile tartışır. Bu büyük tartışmanın ardından Nicola, seti ve filmi terk eder. Eski karısı ve stüdyo şefi Elaine (Catherine Keener) tarafından işine son verilen Victor'un, eski karısı ve kızı Lainey ile birlikte tekrar mutlu bir yaşam sürebilme umudu da suya düşer. Tam bu sırada, karşısına kendi farklı dünyasında yaşayan, bilgisayar dehası Hank çıkar. Hank, yeni buluşunun Victor tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğinden emindir. Başlangıçta bu öneriyi önemsemeyen Victor, Hank'in ısrarlarına dayanamayıp, hayatını tamamen değiştirecek olan 'Simulation One (SimOne)' y azılımını denemeye karar verir. Sonuç, inanılmazdır... Victor Taransky, bir anda uzun zamandan beri açlığını çektiği başarıyı yakalamıştır: Yaşlanmayan, asla kilo almayan, kaprisleri olmayan bir sinema yıldızı: SIMONE!

Ama olaylar Victor'un hiç beklemediği bir şekilde gelişecektir...

Replikler

'Gerçege asiri bir önem veriliyor'
Andrew Niccol

Ünlülerin hüküm sürdügü bir kültürde hiçbir iddia kolayca affedi...
Devamı için tıklayın...
'Gerçege asiri bir önem veriliyor'
Andrew Niccol

Ünlülerin hüküm sürdügü bir kültürde hiçbir iddia kolayca affedilmez.

Andrew Niccol'un beyaz perdedeki yansimasi Viktor Taransky'nin su sözlerine kulak verin: “100.000 insani inandirmak tek bir kisiyi inandirmaktan kolaydir.” Taransky ve Niccol'un 'SIMONE'da yaptigi sey günümüzün son model ve bol etiketli (aktris, yönetmen, sarkici, sair, hayirsever, hatta parfüm markasi sahibi -SIMONE Kolonyasi) starlarini ete kemige büründürmektir.

Niccol, Hollywood'un idollestirilen sinema starlarina gönderme yapmaktadir, çünkü bu idollestirme kamera önünde ve arkasinda, starlara tapan halkin da destegiyle inkar edilemez bir mite dönüsmüs durumdadir.

'Ünlüler gerçek olsa ne fark eder' diyen Yeni Zelanda dogumlu Niccol ('The Truman Show'un Oscar'a aday gösterilmis yazari ve 'Gattaca'nin yazar ve yönetmeni) sözlerini söyle sürdürüyor: 'Ünlülere saplanti duyan toplumumuz aradaki farki nasilsa anlamaz. Sahteyi üretme becerimiz onu tespit etme becerimizi asiyor'.

Bu beceriksizligin tespiti Viktor Taransky'nin hikayesine hayat verir. Niccol'a göre 'Yazilimin Sihirli Eli' umutsuzca filmini bitirmeye çalisan hayalperest Taransky'ye dokunmustur ve Taransky 'et ve kemikten olan oyunculardan ayirt edilemeyen ama bütünüyle sentetik olan bir oyuncuya sahip olmustur. Fakat elbette, 'bu tür yaratimlarda oldugu gibi, yaratigin sizi yok etme potansiyeli de vardir'.

Esas keyif veren unsur, SIMONE'un yaratilisindan çok bu yaratimin sonuçlaridir. Niccol kendini eglendiren bu düsünceyi söyle ifade ediyor: 'Elinizde yapay bir insan olsa ve onun yapay oldugunu söylemeseniz ne olur? Aldatmacayi nasil sürdürürsünüz? Peki ya bu sahtekarlikta öylesine basarili olsaniz da insanlar gerçegi söylediginizde bile size inanmasa? Bu dünyada yalan gerçekten daha inandiricidir'.

Niccol'e göre, bu yalani ikna edici bir biçimde sunma, sadece Al Pacino'nun yapabilecegi bir sey: 'Al, yapay insanlarin avukatligini yapan adam rolüne yikici bir seyler katiyor. Böylesine saygi duyulan bir oyuncu 'Aktörlere ne gerek var' dediginde dikkatinizi çekiyor. Bunu daha komedi agirlikli bir aktör söylemis olsaydi ayni ciddiyeti tasimazdi'.

Alçakgönüllü Pacino, 'ilginç, komik ve tuhaf bir insan' diye tanimladigi Niccol'ün Taransky rolü için kendisini seçmesinin ardinda yatan neden karsisinda hem gurur hem de tevazu duymus. 'Yetenekli ve vizyon sahibi' dedigi Niccol'ü Taransky karakterini yarattigi için takdir ediyor.

Pacino'nun bu role duydugu ilginin nedeni Taransky'nin eksantrikligi, yasama ve isine olan tavri ve en önemlisi de elindeki her seyi mücadele ederek elde etmis biri gibi görünmesidir.

Gerçi Taransky, yaratimiyla basariya ulasiyor, ama Pacino'ya göre 'Viktor yalniz olmak istemiyor. Ailesinin verdigi cesaret,destek ve rahati ve diger insanlarin sevgisini istiyor'. Pacino için 'filmin yanitini vermedigi büyük soru su: Nasil oluyor da sirri açiga çikmiyor? Iste ilginç olan bu. Izleyici açisindan eglenceli olan sey, filmin üzerinde düsünülmesi gereken bazi tezatlari'.

Gerçi Taransky bir zamanlar haysiyetine fazlasiyla önem veren biridir; ama basari için, kisisel gerçekleriyle ilgili kurallari biraz esnetmesi gerekir. Niccol'ün dedigi gibi:
'Viktor, dünyayi SIMONE'un varligina inandirmaya çalisirken, aslinda kendi varligina inandirmaya çalisiyor'. Pacino da bu düsünceye katilarak sunlari ekliyor: 'Taransky, hayatini degerli oldugunu düsündügü bir seye adadigini insanlarin kabul etmesine ihtiyaç duyuyor'. Ama nihayet bunu elde edisi 'kendisinin dogal oyunculuk yetenegi sayesinde olmustur'; SIMONE da onu taklit etmektedir. Toplum, bu sayede kendilerini 'onunla özlestirir, sov dünyasinin sasasi ve isiltisinda temsil edildiklerini hissederler'.

SIMONE karakterine gelince, Pacino onun için sunlari söylüyor: 'Büyüleyici. Ideal yönden çok zengin, isine çok düskün ve yaptigi her seyde mükemmel olma ihtiyacinda. Bu nedenle, zamaninin tümünü bu amaçla geçiriyor, kendini cazip kilmak için ugrasiyor ve böylece, hikayeye katkida bulundugu umudunu insanlara da tasiyor. Bencillikten uzak, ama ayni zamanda oyunculugun tüm silahlarini kullaniyor ve sade bir yaklasim sergiliyor'.

Pacino uzun zamandir komedi filmlerinde yer almadigi halde, senaryonun 'dünyayla boy ölçüsme' yaklasimi onu ikna etmis. Pacino bunu söyle ifade ediyor: 'Basariyla olan iliskisi hem ilginç, hem de ironik. Ayrica eglenceli ve hafif bir dokunusu var. Bu hafif dokunus sayesinde daha derin ve köklü bir düsünceyi dile getiriyor'.

Catherine Keener'i Elaine rolüne çeken sey ise, Pacino ve Niccol'le, Hollywood'la alay eden bir filmde çalisma sansi olmus. 'Bir stüdyo isletmesine ragmen, pek akilli bir kadin sayilmaz' diyen Keener sözlerini söyle sürdürüyor: 'Iyi giyinen, yüzeysel, size dalkavukluk yapacak biri... ama iyi bir sekilde. Bence onun parildadigi zamanlar kizi Lainey'le (Evan Rachel Wood) oldugu zamanlar. Elaine pek olgun biri degil, ama kizi onun bu açigini dengeliyor. Keener'a göre, Elaine'in Viktor'la olan iliskisi çok çalkantili ama uzun süreli bir saygi ve köklü bir sevgiye dayaniyor. SIMONE'la olan iliskisi ise gerçek bir hayal kirikligi. Elaine bunu söyle açikliyor: 'Kendisi stüdyonun basinda oldugu halde, bu taninmamis aktrise söhretin gücü yüzünden söz geçiremiyor'. Taransky haricindeki herkes için kaygan zemini olusturan da elinde bulundurdugu bu güç.

Evan Rachel Wood, 14 yasinda olmasina karsin 9 yildir sov dünyasinda bulunan biri ve stüdyo sefi annesi Elaine için sunlari söylüyor: 'Lainey, yani canlandirdigim karakter ebeveyn yönünden gerçekten sansli. Herkesin ayaginin yere basmasini sagliyor. Film boyunca anne babasinin tekrar bir araya gelmesini gerçekten istiyor. Babasini seviyor, çünkü dürüst ve inancina sahip çikan biri. Sonra her seyi geri almak için o filmi çekiyor ve sürekli yalan söylemeye basliyor. Bastan böyle bir seye kalkismamak gerekirdi, ama o zaman da olaylar bu sekilde gelismezdi. Zaten basit yanit diye bir sey yoktur'. Ama Wood'un izleyicilerin alacagini umdugu bir baska kisisel mesaj var: “Kendinize hep dürüst olun, düslerinizin pesinden gidin ve vazgeçmeyin”.

Ahmak esas adam Hal rolünü üstlenen Jay Mohr için, bu film oyunculuk rüyalarini gerçeklestirmesi açisindan bir firsat olmus. 'Hal pek parlak bir zekasi olmayan ve kendi dünyasinda yasayan biri. Ama Al Pacino'yla birlikte kamera karsisina geçebilmek için, hangi filmde olsa oynardim” diyen Mohr, sözlerini söyle sürdürüyor: “Senaryoya bayildim ve sunu söyleyebilirim ki Hollywood hakkinda daha iyi bir hiciv yapilmadi. Andrew, Viktor karakteri için Pacino'dan daha iyi bir aktör seçemezdi. Viktor tekrar basariyi yakalamak ve ciddiye alinmak için çirpinan biri'.

Taransky'yi ve basrol oyuncusu SIMONE'u örten esrar perdesini indirmek isteyen muhabir Max Sayer'i canlandiran Pruitt Taylor Vince, karakteri için “National Enquirer tarzi bir gazetecilik yaptigi halde, aslinda 'All the President’s Men'deki Woodward ve Bernstein olma arzusunda olan biri. Kemige yapismis birakmayan bir köpek gibi' diyor. Vince'e göre, Max kurallara uygun gazetecilikle çamur atma arasindaki “ince çizgiyi” bilmeyen, “ünlülerin pesinde kosmayi gerçek muhabirlikle karistiran biri. 'Bir hikaye anlatirken kendini olaya dahil eden ve kendi bakis açisini yansitan bir muhabir olarak haberi sansasyon haline getiriyor. Ona göre gerçek anlayisi bu, yani bir tercih meselesi' diyen Vince sözlerini söyle sürdürüyor: 'Baska bir zamanda olsa, Max iyi bir gazeteci olurdu, ama içinde bulundugu dünya onu bu hâle getirmis. Ünlülerin pesinde gazetecilik yapmak onu böyle yapmis'.

Niccol ve ekibinin SIMONE'da yarattigi sey Hollywood'un belli bir kisminin özünü yansitmak . Film için 'Klasik anlayisla çekilmis, Hollywood'un Altin Çagi'ni anlatan çagdas bir hikaye' diyen Görüntü Yönetmeni Edward Lachman, sözlerini söyle sürdürüyor: “Çekimleri geçmiste bir dönemi animsatacak sekilde yaptigimiz halde, aslinda bir zamansizlik hissi, Avrupa filmlerinin kalitesini Hollywood'a yansitan bir akim yaratmaya da çalistik'.

Los Angeles ve çevresinde çekilen filmin baslica mekani Warner Bros. Burbank stüdyolari, Sunset Gower Stüdyolari ve Paramount Pictures’in yenilenmis ön kapisi oldu. Tüm bu stüdyolar filmdeki hayali Amalgamated Film Stüdyolari'ni olusturdu. Yapim tasarimcisi Jan Roelfs sunlari söylüyor: “Paramount'in eski kapilarinin önüne dekorlar koyduk ve Paramount yöneticileri bile görüntünün bu kadar degismesine sasirdi. Dis çekimlerin çogu Warner setlerinde çekildi. Tüm çekimler boyunca, 30'lu yillardaki Hollywood'un bungalow havasini vermeye çok çalistik. Amacimiz geçmisin güzelliklerini alip, gelecegin gerçegi hâline getirmekti'.

Açıklar

Ben bir seyin sahtesiyle çalisamam
Viktor Taransky

Illüzyon diyari Hollywood 'da bu sözler kulaga çok dogru ve hos...
Devamı için tıklayın...
Ben bir seyin sahtesiyle çalisamam
Viktor Taransky

Illüzyon diyari Hollywood 'da bu sözler kulaga çok dogru ve hos geliyordu... Ta ki Simone ortaya çikana kadar!

O, tüm yönetmenlerin fantezisi. Etten kemikten meslektaslarinin aksine Simone hiç yaslanmayan, asla kilo almayan bir aktris. Asla sarhos olmuyor ve asla provaya ihtiyaç duymuyor. Bir menajeri, asistani, sürekli kendisiyle birlikte gezen insanlar yada bir gurusu (akil hocasi) yok. Daha büyük bir soyunma odasi yada özel jet gibi talepleri yok. Asla dublör kullanmiyor; bütün sahnelerde bizzat kendisi oynuyor. Çiplaklikla hiç sorunu yok. Üzerinde kiyafet olup olmamasina aldirmiyor. Okudugu bütün senaryolari begenecek sekilde programlanmis. Parayla ilgilenmiyor. Ihtiyaci olan tek sey bir elektrik prizinden gelen enerji.


Simone'la tanisin!!!

Bir zamanlar Oscar'a aday gösterildigi halde artik popülaritesini yitirmis bir yönetmen olan Viktor Taransky (Al Pacino), son filmi 'Sunrise Sunset'in çekimleri sirasinda bas kadin oyuncu Nicola Anders (Winona Ryder) yüzünden sinirlenerek seti terk eder. Nicola'yla beraber, kendine olan saygisini da yitirir. Eski karisi ve stüdyo sefi Elaine Christian (Catherine Keener) tarafindan isine son verilen Taransky’nin, Elaine ve kizlari Lainey (Evan Rachel Wood) ile sürdügü eski yasamina dönme umudu da yoktur. Bu sirada karsisina bilgisayar dehasi Hank Aleno (Elias Koteas) çikar.

Kendi farkli dünyasinda yasayan ve bir bilgisayar dehasi olan Hank, yeni bulusunun Taransky tarafindan en iyi sekilde degerlendirileceginden emindir. Taransky, Hank'in bu önerisini önemsemez. Fakat israrlarina dayanamayip hayatini ilelebet degistirecek olan 'Birinci Simülasyon' yaziliminin olanaklarini izlemeyi kabul eder. Bir kaç dügmeye basilir ve ortaya inanilmasi güç, harikulade bir sonuç çikar: Simone. Taransky bir anda her zaman açligini duydugu basarinin tadini alir. Dünyanin en sevilen yildizi elinin altindadir.

Acaba gerçekten öyle midir?

Bir magazin gazetesinin muhabiri olan Max Sayer (Pruitt Taylor Vince) Taransky’nin düslerini engellemek için elinden geleni yapar. Taransky'nin formatlanmis yildizi, kendi hayatinin dizginlerini eline almaya baslayinca bu kovalamaca daha da keyifli bir hâle gelir.

Komik bir takim olaylarin sonucunda yaratim... ya da yaratik... yaraticisina, her seyi bilen Taransky' ye hiç beklemedigi bir sekilde, 'sonsuzlugun sonsuzlugunu’ kanitlayacak gibidir. Gerçek hiç bu kadar açik bir sekilde görünmemistir.

New Line Cinema’nin sundugu SIMONE’un yazarligini, yönetmenligini ve yapimciligini Oscar adaylarindan senarist Andrew Nicole, üstlenmistir. Niccol, ayni zamanda, Gattaca'nin yazar ve yönetmeni, The Truman Show'un ise yazar ve yapimcisidir. Filmin basrollerini Oscar ödüllü Al Pacino (Scent of A Woman), Oscar adaylarindan Catherine Keener (Being John Malkovich), Evan Rachel Wood (ABC yapimi “Once And Again”), Jay Mohr (Pay It Forward), Emmy ödüllü Pruitt Taylor Vince (Nurse Betty), Elias Koteas (Exotica), Jason Schwartzman (Rushmore) ve Stanley Anderson (Armageddon) paylasmislardir. Simone’u ise Simone canlandiriyor.

Bradley Cramp'in (Gattaca) yapim sorumlusu oldugu filmin yaratici ekibinde, Edward Lachman (Erin Brockovich) görüntü yönetmeni, Jan Roelfs (Gattaca) yapim tasarimcisi, Elisabetta Beraldo (Frequency) kostüm tasarimcisi olarak yer aliyor. Filmin kurgusunu ise Paul Rubell (The Insider) tarafindan gerçeklestirmistir.

Simone Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 17 Yorum
 • Film Notu 9/10
  Oğuz Kiper 5.01.2009 11:57:00
  İnanılmaz bir kurgu, güçlü oyuncu kadrosu isimlerinin hakkını vermişler, sıkılmadan izlenebilecek bir film
 • Film Notu 9/10
  ayça yılmaz 6.03.2007 17:19:00
  değişik bir konu ve alpacinonun oynaması zaten yetiyor.Defalarca seyredebilirsiniz.:):):)
 • Film Notu 10/10
  elf elfcik 8.07.2006 20:25:00
  mükemmel bi film defalarca izlediğime rağmen asla sıkıklmam mutlaka izleiin
 • Film Notu 10/10
  bayramşen 4.01.2006 15:42:00
  bu film çok beğendim e-mail adresime göndermeniz mümkünmü
 • Film Notu 10/10
  Ali çetin 9.09.2005 15:52:00
  çok güzel bi film olmuş gerçekten bu filmde kullanılan programı bulmak isterdim similatörün yapımında kullanılan programı ama bi gün bulurum yani:))
 • Film Notu 8/10
  ece erener 4.02.2003 00:47:00
  bence degisik bi film.diger filmlerde ki gibi iki kisinin askini izlemiyosunuz en onemlisi. ama filmin en onemli ve guzel tarafi SIMONE.ciddi ablamiz tasss!!!!herkes gormeli!!!
 • Film Notu 8/10
  L.Hıdır 4.12.2002 01:49:00
  Çok şirin, eğlenceli bir film. Al Pacino nice ciddi filmden sonra farklı bir rolde üstelik çok da sempatik. Paparazilerin her ülkede aynı saldırganlık ve yavanlıkta oluşu azıcık yüreğime su serpti...
 • Film Notu 8/10
  ismail akıska 19.11.2002 12:34:00
  çok güzel bir filim fakat maceracı tarafı çok düşük
 • Film Notu 8/10
  volkan 18.11.2002 22:25:00
  Al Pacino, ne kadar müthiş bir performans! %%2%Devil%%1%s Advacoat%%2%taki kadar iyi sayılabilir. En iyi performanslarından biri. Yönetmen Andrew Niccol%%1%ün ayrıca senaristi olması onun yaşantılarıyla filmin konusunun bir bağlantısı olup olmadiği sorusunu akıllara getiriyor.
 • Film Notu 10/10
  harun yucel 15.11.2002 18:08:00
  çok kaliteli bir film

Simone Filminin Oyuncuları