Sinema Bir Mucizedir

Sinema Bir Mucizedir

Puan : 6/10 7 oy
Yönetmen: Memduh Ün, Suna Dölek
Oyuncular
Yapım Yılı: 2005 (110 dk)
Vizyon Tarihi: 21 Ekim 2005 Cuma
Senaryo: Tunç Başaran
Yapımcı Firma: Uğur Film
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.sinemabirmucizedir.com/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Sinema Bir Mucizedir Filminin Konusu

Bu öykü 1950 yazının Antep’inde, on bir yaşında sinema âşığı bir çocuğun bir sinema sahibi ile olan dostluğu çerçevesinde, Anteplilerin sinema sevgisini, bu sevginin onların hayatındaki yansımalarını ve yeni iktidara gelmiş Demokrat Parti’nin hayatlarında yarattığı değişimi anlatmaktadır.

Antep’teki en büyük sinema salonunun sahibi Nakip Ali’dir. Elli beş yaşlarında, neşeli ama çabuk sinirlenen bir adamdır. İstiklâl gazisidir. Antepliler bazen onun davranışlarını garipserler ama yine de herkes sever onu. Nakip Ali’yi en çok Ümit sever. Ümit on bir yaşındadır, Annesi ve ninesiyle yaşar. Babası ölmeden önce onu Hüseyin’e emanet eder. Nakip Ali ve Ümit arasında baba-oğul ilişkisinin ötesinde bir bağ vardır. Sevimli, cin gibi zeki, yaramaz bir çocuk olan Ümit’in hayatı Nakip Ali’nin sinemasındaki hafiyeler, kovboylar, vampirler, korsanlar ve olağanüstü kahramanlarla renklenmektedir. Nine de torunu gibi sinemanın baş gediklilerindendir.

Tek başına ele avuca sığmaz bir çocuğu büyütmeye çalışmaktan yorgun, oğlunun geleceğinden endişeli olan Anne ise Ümit’in sinema merakından rahatsızdır, onun bu sevdadan vazgeçmesini, doğru dürüst okumasını ister.

Böyle bir eğlenceden nasıl vazgeçebilir ki? Ümit için, ninesi için, sırılsıklam âşık olduğu komşu kızı Gülümser için, upuzun boylu, iyi kalpli Mehmet ve en yakın arkadaşı aksi mi aksi Cüce Akif için, Nakip Ali’ye âşık saz kızı Peri için, beyaz atının üstünde kovboy kılığında dolaşan yakışıklı Zühtü için… Herkes ama herkes için bir mucizedir sinema.

1950’li yılların getirdiği zorlu koşullara karşılık sıkıcı ve fakir yaşamlarını renklendiren sinema salonuna bir tiyatro kumpanyasının gelişinin ardından hem Nakip Ali’nin hem de Ümit’in yaşamını değiştirecektir…

Sinema Bir Mucizedir Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 7 Yorum
 • Film Notu 8/10
  omer dede 10.8.2007 01:22:00
  Film gercekten guzel, izlenmeye deger bir film,zamani olup da keyifli bir turk filmi izlemek istiyenler icin birebir.
 • Film Notu 9/10
  ali soner yalçın 23.11.2005 12:34:00
  filmde bende ufak bi rol aldım filmin konusu çok güzel başarılarınızın devamını dilerim bende sinema aşığıyım fakat beni kimse bilmediği için rol alamıyom
 • Film Notu 10/10
  nergis demet 12.11.2005 10:35:00
  Filmin konusu,kahramanları gerçek,örnek alınacak,insana umut veren bir konu.Onca yokluğun içinde sinema salonu açmak,insanların ufuklarını genişletmek,ne büyük bir öncülük..NAKIP ALİ gerçek..,olaylar gerçek,oyuncular,yönetmen gerçekten başarılı...Eh bir fimiden daha ne beklenir Bence son zamanlarda çevrilmiş en güzel Türk filmlerinden biri.Kadir İnanır NAKIP ALİ%%1%yi harika canlandırmış,küçük oyuncu da Ülkü Tamer%%1%in çoculuğunu.Yürekten kutlarım,o dönemi merak edenler için harika bir belgesel özelliği de var.
 • Film Notu 10/10
  cakal1951 3.11.2005 20:09:00
  İnanıyorum ki, gün gelecek,bazıları çıkıp %%1%Aaaa,bizde de güzel filmler yapılırmış, bir zamanlar%%1% diyecek. Ancak onlar, bu filmin bir Fellini uyarlaması olmadığını, Anadolu%%1%da yaşanmış gerçekler olduğunu da bilecekler. Güzel bir çalışma. Usta bir ekip, yönetmen,senaryo,müzik,kostüm,oyuncular. Altın Portakal sizin olsun,Nakip Ali bizim.
 • Film Notu 7/10
  eyüp 28.10.2005 21:17:00
  film bekte surukleyıcı ve heyecan verıcı olmayabilr ama bence yınede memduh ün%%2%e onun sinemaya yaptıgı katkılar dolayı biz gençler bu fılme sahip cıkmalıyız
 • Film Notu 10/10
  Mehmet YILMAZ 22.10.2005 14:47:00
  Merhaba,oncelikle sizleri gonulden kutluyorum.Filmi izlemedim ama en kisa zamanda izlemeye calisacagim.Cunku simdi Kibrista ogrenciyim ve bu film buraya daha gelmedi.Ayrica memleketim olan Antepte bu filmi cekmeniz beni daha da sevindirdi.Bu filmin daha gec vizyona girecegini zanediyordum,bunun icin de tebrikler.Bu filmin cekildiginden herkes gibi haberdardik ve yaz ayinda sayin Kadir INANIR koyumuze tesrif etmislerdi.Bizzat gorusemedik ama Kadir Agabeyimizle gorusmeyi inanin cok isterdim.Neyse fazla uzatmayayim,tekrar sizleri ekipce kutluyorum,saygilarimla.
 • Film Notu 8/10
  selda saltik 22.10.2005 12:18:00
  oyuncular çok kaliteli.filmin konusu ilgi çekici.ama on üzerinden on verilecek bir film değil.konusu daha ilgi çekici olabilirdi.

Sinema Bir Mucizedir Filminin Oyuncuları