101. bölümde nefesler tutulacak!

30.12.2017
101. bölümde nefesler tutulacak!
Ertuğrul Bey gazayı başlatıyor!

TRT1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin 101. yeni bölüm fragmanında Ertuğrul Bey, Hanlı Pazar’da civardaki tüm Türkmen obaların beylerini topluyor. Sultan Alaaddin tarafından Uçbeyi ilan edilen Ertuğrul, Hanlı Pazar’da düzenlediği Toy’da, Bizans’ın Karacahisar Kalesi Tekfur’u Ares’i kastederek, 'O soysuzun cezasını kesme vakti gelmiştir.” diyor. Ertuğrul Bey sözlerini, 'Gayret bizim, zafer Allah’ındır! ” şeklinde sürdürerek Karacahisar Kalesi’ne karşı gaza etme vaktinin geldiğinin mesajını veriyor. Ertuğrul Bey, Karacahisar’ın ele geçirilmesiyle, Bizans ticaretinin kalbi olan Nikea ve Konstantiniyye’nin de (İstanbul) fethinin önünün açılacağını dile getiriyor.

Hamleler ve planlar yapan sadece Ertuğrul Bey değil tabi ki. Saadettin Köpek’in emriyle obasını taşıyıp, ağabeyinden kalan Çavdar Obası’nın başına geçmeyi planlayan Bahadır Bey, birkaç bölümdür planladığı ancak hayata geçiremediği otağı 101. bölümde ele geçirecek gibi görünüyor. Diriliş Ertuğrul 101. yeni bölüm fragmanında Bahadır Bey’in emriyle, oğlu Sancar’ın komutasındaki Alpler, Çavdar Obası’na saldırıya geçiyor. Fragmanda Bahadır Bey’in 100. bölümde mesajını verdiği gibi oğlu Sancar ile gizlice görüşmeye gittiği görülüyor.

Bahadır Bey, Sancar’a, “Gün, Bu gündür! Sana emir verdiğimde obayı basacaksın” diyerek obaya saldırının talimatını veriyor. Sancar ise, babası Bahadır Bey’in emrine karşılık “Gün kıyam günüdür! Dökeceğimiz her kan helalimizdir.” cevabıyla Çavdar Obası’na saldırıyı başlatıyor. Fragmanda, Sancar Bey komutasındaki Alplerin, Çavdar Obası’nın başı Aslıhan Hatun’un otağını basarak Aslıhan Hatun’u etkisiz hale getirdikleri görülüyor. Turgut Alp ise, fragmanda ortalarda görünmüyor. Baskın büyük olasılıkla Turgut Alp’in, Ertuğrul Bey’in yanında Hanlı Pazar’da olduğu sırada gerçekleşecek. Bahadır Bey’in 100. bölümde 'Alpler, Turgut’a itibar ederler, onun obada olmaması gerekiyor.' sözleri de bu ihtimali güçlendiriyor. Bahadır’ın Bey Otağı’na kurulması, baskının başarıya ulaştığını gösteriyor.

Baskını haber alan Turgut Alp ve yanındaki bir avuç Alp, Ertuğrul Bey’e durumu anlatıyor. Ertuğrul Bey ve Alpleri ile birleşen Turgut Alp önderliğindeki Çavdar Alpleri, baskın ile ele geçirilen Çavdar Obası’nı kurtarmak için yola çıkıyorlar.

100. bölümde neler olmuştu?

Diriliş Ertuğrul 101. yeni bölüm fragmanında en çok merak edilen sahne ise kuşkusuz, Ares’in, Karacahisar Kalesi’nin bahçesinde idam ettiği kişiler. Fragmanda Ares’in birkaç kişiyi idam ettiği görülse de, idam edilenlerin silueti net olarak gösterilmiyor. Ancak Ares, çok büyük olasılıkla Ertuğrul Bey’in 100. bölümde Karacahisar Kalesi’ne sızan Alplerini ele geçiriyor ve onları idam ediyor. Bilindiği üzere, Ares, Ertuğrul Bey’in oğlunu kaçırmış, Ertuğrul Bey de, Atsız’ın yardımıyla Karacahisar Kalesi’ne Alpleri ile sızmıştı. Daha sonra oğlu Gündüz’ü sağsalim kurtararak obasına dönen Ertuğrul Bey, alplerini fetih için hazırlık amaçlı Karacahisar Kalesi’nde bırakmıştı. Ares, Kale’de arama talimatları vererek, seferberlik ilan etmişti.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler