18. Uçan Süpürge Film Festivali

2.12.2014
18. Uçan Süpürge Film Festivali
Festival komitesi 18-24 yaş gençlerden oluşturuldu.

Uçan Süpürge Film Festivali'nin  gelecek yıl 18'incisi düzenlenecek olması nedeniyle  teması  '18 yaş' belirlenerek, festival komitesi  18-24 yaş  gençlerden oluşturuldu.

Festivalin  ilk 'genç başkanı' seçilen  oyuncu Damla Sönmez,  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğinde gerçekleştirilen  basın toplantısında,  18'inci  yaşın önemini vurgulayarak,  'Bu yıl gençlerin ve hep genç kalanların  festivali olsun istedik. Bu düşünceyle  temamızı 18  olarak belirledik ve dedik ki: tek 18, çok 18, hiç 18, hep 18! ' dedi.

Türkiye'nin genç nüfusuna ve gençlerin sorunlarına dikkati çeken Sönmez, çocukluklarını yaşamadan evlendirilen  çocuk gelinleri de hatırlattı.

Türkiye'de çocukluğunu yaşayamamış nice 'hiç 18'ler' olduğuna değinen Sönmez, festivalde  18 yaşın anlamının sorgulanacağını belirterek,  'Bunlar bizim aklımıza gelenler. Peki ya sizin 18'iniz ne? Gelin bu festivalde hep birlikte bu  sorunun 18'in hallerinin peşine düşelim' çağrısında bulundu. 

  'Uçan Süpürge, Ankara'nın Önemli Bir Değeri'

Sönmez, 2010 yılında festivalin 'Genç Cadı' ödülünü aldığını  anımsatarak, o günden beri daha bilinçli  takip ettiği festivalin kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık oluşturduğunu söyledi.

Festivalin daha geniş kitlelere ulaştırılması için çabalamak gerektiğini vurgulayan Sönmez, özellikle  Gezi Parkı olaylarından  sonra gençlerin alternatif kaynaklara  yöneldiğini, Uçan Süpürge'nin de bu bakımdan önem taşıdığını belirtti. 

Sönmez, festivalde yer almaktan onur duyduğunu dile getirerek, festivalin Ankara'nın önemli değeri haline geldiğini savundu. 

  'Festival Gençlerle Gençleşti'

Festival Koordinatörü Özlem Kınal da  8-18 Mayıs 2015'te yapılacak Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin programı hakkında bilgi verdi. 

1. Dünya Savaşı'nın 100. yılına işaret eden Kınal, festivalde,  'Kadın Bedeni  ve Savaş Yeri' adlı bir panelin yanı sıra 'Ermenistan' için  özel bir bölüm de ayrıldığını söyledi.

Öte yandan, Uçan Süpürge Yönetim Kurulu Başkanı  Halime Güner ise  başkentin  kültür sanat dostları,  akademisyenlerin  katkısı ve gençlerin  katılımıyla 18 yaşa ilişkin beyin fırtınası yapılacağını  belirtti.

Güner, 'Gençleri yanına alarak yürümekte kararlı olan  Uçan Süpürge'nin  18. festivali için daha önce  duyuru yaptık ve toplumsal cinsiyet eşitliği hassasiyeti bulunan  gençlerden  bir Genç Kurulu oluşturduk. Böylece festival de gençleşti' ifadelerini kullandı. 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler