4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması Başlıyor

19.3.2015
4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması Başlıyor
4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması için başvurular başladı.

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz Batıbeki'nin anısına düzenlenen 4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması için başvurular başladı. Amatör ve profesyonel olarak sinemayla ilgilenen herkesin katılabileceği yarışma için son başvuru tarihinin 11 Mayıs olduğu bildirildi.

Forum Mersin AVM'nin, Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz'ı, ölümünün 9. yıl dönümünde anmak amacıyla gerçekleştirdiği 'Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması' için başvurular başladı. Bu yıl 4. düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nda tema kısıtlaması olmaksızın kurmaca türünde kısa filmler yarışacak. Amatör ve profesyonel olarak sinema ile ilgilenen herkese açık olan yarışmaya katılmak isteyenlerin, 11 Mayıs Pazartesi günü saat 22.00'ye kadar Forum Mersin AVM Danışma Ofisi'ne elden teslim etmeleri ya da posta veya kargo ulaştırmaları gerektiği belirtildi.

Oyuncu Deniz Türkali, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Akbulut, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç'tan oluşan ön jürinin değerlendirmesinden geçen filmlerin, finale kalmaya hak kazanacağı ifade edildi.

Ön jüri tarafından seçilen eserlerin daha sonra oyuncu-yazar Ercan Kesal, Görüntü Yönetmeni Eyüp Boz, Senarist Onur Ünlü, Milliyet Gazetesi Sinema Yazarı Nil Kural ve Yapımcı Nadir Öperli'nin jürisinde yer aldığı finalde, en iyi olabilmek için yarışacakları kaydedildi. Ödül almaya hak kazanan filmlerin ise, 30 Mayıs tarihinde Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı'nda düzenlenecek gala gecesinde açıklanacağı belirtildi.

Jüri değerlendirmesinin ardından 4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması birincisi 6 bin, ikincisi 3 bin 500 ve üçüncüsü 2 bin 500 TL ödül kazanacak. 16-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 'Facebook' oylamasında en fazla beğeniyi alan filmin sahibi ise 2 bin TL değerinde 'Forum AVM'ler Özel Ödülü'nün sahibi olacak. Ayrıca, kadını en iyi anlatan yönetmen Atıf Yılmaz anısına yapılan yarışmada, kadın şiddetinin sıkça yaşandığı bugünlerde 'Kadın' temalı filmler de 'Forum Mersin AVM Kadın Özel Ödülü' için yarışacak. Jüri üyelerinin ilk 3 için belirlediği eser dışında, teması kadın olan filmler arasından seçilen bir film, 2 bin TL değerinde 'Forum Mersin AVM Kadın Özel Ödülü'nü kazanacak.

İlki 2012 yılında gerçekleştirilen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, her geçen yıl sinemaseverlerin büyüyen ilgisiyle karşılaşıyor. 2012 yılında 142 sinemacının 158 filmle katıldığı yarışmada, Rezan Yeşilbaş'ın Sessiz (Be Deng) filmi birinci olurken, sinemacı aynı eserle Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kısa Film' ödülünün de sahibi oldu. 2013 yılında Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nda 166 film yarışırken büyük ödül 'Yüksük' filmi ile Enes Yurdaün'ün oldu. 2014 yılında ise 192 sinemacı 215 eserle katıldığı yarışmada büyük ödül 'Ziazan' filmiyle Derya Durmaz'ın oldu.
Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler