55. Antalya Film Festivali'nde ödül gecesi!

6.10.2018
55. Antalya Film Festivali'nde ödül gecesi!
55. Uluslararası Antalya Film Festivali görkemli bir törenle sona erdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Kırmızı halı geçişiyle başlayan kapanış törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyaca ünlü oyuncular, Türk sinema ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızları ile Antalyalı sinemaseverler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 55 yıldır sinema sevdasının ateşini söndürmediklerini söyledi. Korteje ilginin çok yüksek olduğunu belirten Türel, 'Festival filmlerinde salonlar doluydu. Filmlerle, görmediğimiz ülkelere gittik. 1200 konuğu ağırladık. 34 bin 900 kişi filmleri izledi. Antalya’yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak için yeni bir hedef koyduk. Bütün zorluklara rağmen hedefimize ilerliyoruz. Yakın zamanda Boğaçayı film platolarını hayata geçireceğiz. Geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacağız. Festival sarayı projemizi hep birlikte hayata geçireceğiz. Ödüllerimizi festival sarayında vereceğiz.' diye konuştu.

Cem Yılmaz'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Oyuncu, yönetmen, senaryo yazarı olarak sinemada 20. yılını kutlayan Cem Yılmaz, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü usta oyuncu Nebahat Çehre’nin elinden aldı ve Çehre’ye birlikte film yapmayı teklif etti. Antalya Uluslararası Antalya Film Festivali Yarışma Komitesi’ne ödül için teşekkür eden Cem Yılmaz “20 yıl boyunca çeşit çeşit filmler yaparak sanki birbirinden ayrılmış gibi görünen iki tür seyirciyi hep buluşturmaya çalıştım. Festival filmleri ve eğlence sineması hep buluşsun, kardeş olsun istedim. Bu çabam karşılıksız kalmadığı, Antalya Uluslararası Film Festivali tarafından takdir edildiği için mutluyum” dedi. Festival, kapanış filmi “The Man Who Killed Don Quixote”nin gösterimiyle sona erdi.

En iyi film ödülü İran'a gitti

İran’daki rejim baskısını üç kuşak üzerinden anlatan “Üç Hayat” En İyi Film Ödülü’nün sahibi olurken, şu anda ev hapsinde olduğu için törene katılamayan İranlı yönetmen Jafar Panahi yerine ödülü filmin oyuncuları ve Panahi’nin kız kardeşi Solmaz Panahi aldı.

Mültecilerin yaşadığı sorunları anlatan “Capharnaüm” filminin yönetmeni Nadine Labaki’nin Lübnan sokaklarında bulduğu ve daha sonra hayatını değiştirdiği 13 yaşındaki Zain Al Rafeea ise ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. En İyi Yönetmen Ödülü ise “Shoplifters” filmiyle Hirokazu Kore-Eda’nın oldu.

Gecede İbrahim Tatlıses’e Onur Ödülü verildi. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Tatlıses gönderdiği videoda “Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Mağarada doğdum ama istediğim hikayeleri sinemada yaptım. Sizleri ve sinemayı çok seviyorum” diye konuştu. Tatlıses’in ödülünü kendisine vermek üzere Yavuz Bingöl aldı.

Kapanış töreninde Hollywood’un usta oyuncusu Eric Roberts’a da ‘Onur Ödülü’ takdim edildi. Roberts yaptığı konuşmada sinema sanatının gençlere duyduğu ihtiyacın altını çizdi.

İşte ödül kazananlar:

En İyi Film: Üç Hayat (3 Face)
En İyi Yönetmen: Hirokazu Koreeda / Shoplifters
En İyi Erkek Oyuncu: Zain Al Rafeea / Capharnaüm
En İyi Kadın Oyuncu: Samal Yeslyamova / Ayka
Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü: Olcay Oğuz (Görüntü Yönetmeni) / Çınar
Özel Jüri Ödülü: Kailash
Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü: Birds of Passage
Genç Jüri En İyi Film Ödülü: Capharnaüm

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler