6. Boğaziçi Film Festivali sona erdi

5.11.2018
6. Boğaziçi Film Festivali sona erdi
Bu yıl altıncısı düzenlenen Boğaziçi Film Festivali ödül töreniyle sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından düzenlenen festival, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

Etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, festivalin her geçen yıl çıtayı yükseltmesini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Arısoy, ilerleyen yıllarda da festivalde yer almayı arzu ettiğine işaret ederek, bakanlık olarak Türkiye'deki sinema sektörünün dünya piyasasında daha iyi bir marka olması için bu tür etkinliklere destek olduklarını söyledi.

Norveçli yönetmen Bent Hamer'a onur ödülü

Boğaziçi Film Festivali'nin daha da iyi olacağına inandığını belirten Arısoy, konuşmasının ardından 6. Boğaziçi Film Festivali'nin onur konuğu olan Norveçli yönetmen Bent Hamer'a 'Onur Ödülü'nü takdim etti.

Yönetmen Serdar Akar başkanlığında oyuncu Begüm Birgören, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, senarist Ercan Mehmet Erdem ve görüntü yönetmeni Mehmet Aksın'dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, yarışma filmlerini değerlendirdi.

En İyi Film: Halef

Değerlendirme sonucunda Murat Düzgünoğlu'nun yönettiği 'Halef', en iyi film seçilerek 100 bin lira değerindeki Altın Yunus Ödülü'ne ulaştı. Halef ayrıca, Murat Düzgünoğlu ve Melik Saraçoğlu'na 'En İyi Senaryo', Muhammet Uzuner'e 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü getirdi.

'En İyi Yönetmen Ödülü'nü 'Anons' filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun'un kazandığı festivalde, filmdeki çalışmasıyla Krum Rodriguez de 'En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü kazandı.

Gecede ayrıca 'Borç' filmindeki performansıyla İpek Türktan Kaynak 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, Naim Kanat da 'En İyi Kurgu Ödülü'nü aldı.

FİYAB Yapımcı Ödülü: Mesut Ulutaş (Güvercin)

Festivalde bu yıl ilk kez verilen 10 bin lira değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için Metin Tunçtürk, Nazif Tunç ile Sinan Sertel'den oluşan jüri, 'Güvercin' filmi ile Mesut Ulutaş'ı 'Yılın Yapımcısı' seçti.

Bu yıl 'Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'ndaki yapımları İranlı yönetmen Parviz Shahbazi'nin başkanlığında, oyuncu Belçim Bilgin, yapımcı Marc Baschet ve görüntü yönetmeni Iris Ng'den oluşan jüri değerlendirdi.

Altın Yunus Ödülü: Tornavida (Filistin)

Jüri, 50 bin lira değerindeki 'Altın Yunus Ödülü'nü Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi'nin 'Tornavida' filmine verirken, 'Bomba: Bir Aşk Hikayesi' filmiyle İranlı Payman Maadi'yi 'En İyi Yönetmen' ödülüne layık gördü.

'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü 'Korku Kraliçesi' filmindeki rolüyle Valeria Bertuccelli, 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü 'Kasım Soğuğu' ile Kushtrim Hoxha'nın aldığı yarışmada, 'Jüri Özel Ödülü' de 'Memleket' filmiyle İranlı yönetmen Babak Jalali'nin oldu.

'Bunlar bizi daha güzel işler yapmak üzere motive ediyor'

Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok yoğun bir programlı ve katılımlı bir festival dönemi geçirdiklerini ifade etti.

Ödül töreninde 50 ülkeden 100'den fazla konuğun yer aldığına dikkati çeken Şanlıer, 'Gelen bütün konuklarımız festivalle ilgili çok güzel şeyler söyledi. Bunlar bizi mutlu ediyor, daha güzel işler yapmak üzere motive ediyor. İstanbul'da hava da güzeldi ve konuklarımız hem sinemayla dolu bir festival geçirdiler hem de İstanbul'un güzelliklerini yaşadılar.' dedi.

Şanlıer, film seçkisinin çok güçlü olduğuna vurgu yaparak, 'Emeklerimizin karşılığını almaktan dolayı da çok mutluyuz. Şimdi hemen kolları sıvayıp 7. Boğaziçi Film Festivali'nin çalışmalarına başlayacağız.' ifadesini kullandı.

Türkiye ve dünya sinemasından örnekleri İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan 6. Boğaziçi Film Festivali'nde bu yıl, 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 film gösterildi.

İşte ödül kazananların tam listesi:

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: Halef - Murat Düzgünoğlu
En İyi Yönetmen Ödülü: Anons - Mahmut Fazıl Coşkun
FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü: Güvercin - Mesut Ulutaş
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Borç - İpek Türktan Kaynak
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Halef - Muhammet Uzuner
En İyi Senaryo Ödülü: Halef - Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Anons - Krum Rodriguez
En İyi Kurgu Ödülü: Borç - Naim Kanat

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: Screwdriver - Bassam Jarbawi
Jüri Özel Ödülü: Land - Babak Jalali
En İyi Yönetmen Ödülü: Bomb, A Love Story - Payman Maadi
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: The Queen of Fear - Valeria Bertucelli
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Cold November - Kushtrim Hoxha

Diğer Ödüller:

Onur Ödülü: Bent Hamer

Bosphorus Film Lab/Pitching Platformu Digiflame VFX Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü:

Değnekten At - Korhan Günay, Canan Çetin

Bosphorus Film Lab/Pitching Platformu TRT Ortak Yapım Ödülü: Bir Umut - Ümit Köreken

Bosphorus Film Lab/Work in Progress Platformu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Kapan - Seyid Çolak

Bosphorus Film Lab/Work in Progress Platformu CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: 

Omar ve Biz - Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach

Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük Ödülü: Volte - Monika Kotecka, Karolina Poryzala

Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü: Titanyum - Gökçe Erdem

Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü: 

Patision Avenue - Thanasis Neofotistos

Ulusal Kısa Belgesel Yarışması En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü: Dönüş - Nesli Özalp

Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması En İyi Belgesel Film Ödülü: 

Volte - Monika Kotecka, Karolina Poryzala

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Kaset - Serkan Fakıl

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler