6. Engelsiz Filmler Festivali sona erdi

26.10.2018
6. Engelsiz Filmler Festivali sona erdi
Engelsiz Filmler Festivali bir kez daha seyircilerini sinema ile buluşturdu.

Engelli sinemaseverleri 6. kez sinema ile buluşturan Engelsiz Filmler Festivali düzenlenen ödül töreni ve 2019 yılında tekrar buluşma temennileriyle sona erdi.

Engelsiz Filmler Festivali, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da yoğun ilgiyle gerçekleşti. Her yıl Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerini ve yan etkinliklerini, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak sunan festival 6. yılını da dopdolu geçirdi.

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkan sağlayan Otizm Dostu Gösterim, 3 şehirde de festivalin en ilgi çeken bölümleri arasında yer aldı.

Engelsiz Filmler Festivali’nde bu yıl; Türkiye, İngiltere ve Almanya’daki film festivallerinde erişimin nasıl tanımlandığı üzerinden kültürel hayata katılım konusunun tartışıldığı bir panel de gerçekleşti. İki erişebilir festival; Klappe Auf! Kısa Film Festivali ve Oska Bright Film Festivali’nden konukların katılımıyla düzenlenen panelde, erişilebilir festivallere olan ihtiyaç, mevcut uygulama ve eksikler ve birlikte yapılabilecekler konuşuldu.

Canlan Kıpırdan Animasyon Film Atölyesi Eskişehir’deydi. Canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından Eskişehir’de gerçekleşen atölyeye bu yıl 9-12 yaş arasında 12 işitme engelli minik sinemasever katıldı. Çocukların ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattığı atölyede, yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp hareketlendiren çocuklar, stop motion tekniği ile bir araya getirdikleri animasyon filmlerini 3 saatlik atölyenin sonunda birlikte izlediler.

Bu yıl, 9 bölümden oluşan programında uzun, kısa ve belgesel toplam 38 filmi sinemaseverlerle buluşturan festivalde gerçekleşen gösterimlerin yanı sıra film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler düzenlenirken, sinemaseverler gösterim salonu fuayelerinde sanal gerçeklik deneyimleriyle engelli bireylerin hayatlarını deneyimlediler. 

Ödüller sahiplerine ulaştırıldı

3 farklı şehirde gerçekleşen festivalin Engelsiz Yarışma bölümünde yer alan filmler Goethe-Institut Ankara’daki törende sahiplerini buldu. 

Geceyi gazeteci-yazar Sevim Gözay sundu. 696 izleyicinin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü, İşe Yarar Bir Şey filminin oldu. Ödülü Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı’nın dostları İrfan Altıntaş, Festival izleyicisi Esra Güleç’ten aldı.

Oyuncu Nursel Köse, yönetmen Ramin Matin ve sinema yazarı Murat Özer’den oluşan jüri ise En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerinin sahibini belirledi.

Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Sofra Sırları, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü, filmin yapımcısı Sinan Yabgu Ünal, Engelsiz Filmler Festivali yönetmeni Emrah Kalan’dan aldı.

En iyi yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu

Yarışma’da En İyi Yönetmen Ödülü ise Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’nun oldu. Filmin yapımcısı Vildan Erşen’e, Klappe Auf! Kısa Film Festivali Yönetmeni Andreas Grützner takdim etti.

En iyi film Kar'ın oldu

En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise yönetmenliğini Emre Erdoğdu’nun üstlendiği Kar filmi oldu. Filmin yönetmeni Emre Erdoğdu, Klappe Auf! Kısa Film Festivali Yardımcı Yönetmeni Katrin Mersman’dan aldı.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler