9 Yeni Film Vizyonda

6.03.2015
9 Yeni Film Vizyonda
& Mart haftasında 9 yeni film gösterimde.

Bu hafta 4'dü yerli 9 film vizyona giriyor: 'Bir Varmış Bir Yokmuş', 'Yeni Dünya', 'Çekmeceler', 'Büyük Gözler', 'Asabiyim Ben', 'Lazarus Etkisi', 'Murat Kaptan UK2911 3D ', 'Havana'ya Dönüş' ve 'Chappie'.

Büyük Gözler
 
Genelde eksantrik, karanlık karakterlerle uğraşan Tim Burton, filmografisinde 2003 tarihli “Big Fish”ten sonraki en “normal” işlerinden birine imza atmış “Büyük Gözler”de. Burton, bu biyografik uyarlamada, başarılı bir kadın ressam ile eşi arasındaki güç mücadelesini anlatıyor.

1950’li yıllarda kendine has iri gözlü çocuk portreleriyle ünlenen Amerikalı ressam Margaret Keane ile eşi Walter Keane arasındaki “aile içi şiddet”in öyküsü bu. Bir kadın düşünün ki, tüm o tablolalara imza atan kendisi olmasına rağmen, asıl başarıyı ve şöhreti kocasına teslim etmek zorunda kalıyor. Zor bir durum. Mücadele ediyor tabi. Kurnaz bir pazarlamacı olan Walter Keane’in tablolarını sahiplenmesine karşı savaş başlatıyor. Başrollerde, Altın Küre getiren performansıyla Amy Adams ve iki Oscar’lı Christopher Waltz var.

 Chappie

“District 9” ile inanılmaz bir işe imza atan, sonrasındaki “Elysium”da -kabul edelim ki aynı başarıyı gösteremeyen Güney Afrikalı sinemacı Neill Blomkamp ilk filmdeki formuna dönmüşe benziyor. Bilimkurgu türünden ayrılmayan Blomkamp, bu kez “robotlar” konusuna el atmış.

Yakın gelecekte geçen öyküde, mekanik robotlardan oluşan yeni polis gücü, sistemi ele geçirmiş, insanları nefes alamaz hale getirmiştir. Etki, tepki doğurur. İnsanlar örgütlenmeye başlar. Robot polislerden biri insanların eline geçer. Ona kendi programlarını yüklerler. “Chappie” olur adı. Ama günah keçisi ilan edilir Chappie.
 
İki tarafa da yaranamamaya başlar. Yer yer mizah öğeleriyle bezenen senaryoda Blomkamp’in de imzası mevcut. 3. filmi itibarıyla artık genç yönetmenin bilimkurguda kendi tarzını iyice oturttuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dahası kendisi, yeni Alien filmini de yönetecek ki bu heyecan verici. Filmin başrollerinde Sigourney Weaver, Hugh Jackman, yönetmenin daimi aktörü Sharlto Copley ve Dev Patel var. Bilimkurguyu ya da Isaac Asimov”un “Robot Yasaları”nı sevenler kaçırmamalı.
 
Bir Varmış Bir Yokmuş

Bir varmış,bir yokmuş. Hop, İlksen Başarır ve Mert Fırat’ın yepyeni bir filmi daha oluvermiş. Sinemamızın üretken kadın yönetmenlerinden Başarır, bu kez müzik tutkusu üzerinden bir öykü anlatmayı deniyor. Nehir ve Ozan’ın öyküsü bu. Nehir, tesadüfen dinlediği bir şarkıdan çok etkilenir ve o müzisyeni aramaya başlar.

Şarkının sahibi Ozan’dır. Nehir kavuşur Ozan’a ama o delta, çıkmaz sokaktır. Bir taraf duygularından emindir, ama diğeri bocalamaktadır. Hayatta neyi istediğini bilmek, ya da neyi istemediğini bilmekle ilgili bir film bu sanki. Senaryoyu Başarır’la birlikte yazan Mert Fırat, rolünde gerçekten şarkı söylüyor, sesi de hiç fena değil. Nehir ise Melisa Sözen.

Murat Kaptan UK2911 3D  

Daha önce vizyona girmesi planlanan ancak ertelemeler ve isim değişikliği ile şimdi seyircisi ile buluşma şansı edinen yapım Türkiye'nin de Real D teknolojisi ile çekilmiş ilk animasyon filmi olma özelliğini de taşıyor. Proje ekibin açıklamalarına göre özellikle de animasyonları ile oldukça iddialı.

Savarona uzay mekiği ile uzaya açılan Murat kaptan ve ekibi, bilim insanlarının da desteği ile uzayın henüz keşfedilmemiş tehlikeli kısmına, Dokuzuncu Sektör olarak bilinen bölgesine doğru ilerler. Burada farklı gaz örnekleri toplayacak olan ekip hiç beklemedikleri bir tehdit ile karşılaşır, evrenin kaderi Murat Kaptan ve mürettabatının geri dönüşüne bağlanır.

Havana’ya Dönüş

Hep gençler için filmler vizyona girecek değil ya, işte buyrun ikinci baharını yaşayanlara yönelik bir film. Samimi bir hesaplaşma filmi bu. Amadeo, 16 yıllık Madrid sürgününden sonra Havana’ya döner. Uzun süredir görüşmediği 4 arkadaşıyla buluşur. Kutlama buluşması, giderek hayatın farklı yerlere sürüklediği bu 5 kişi arasında geçmişin hesaplaşmasına dönüşür.
 
Kübalı yazar Leonardo Padura’nın romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Altın Palmiye’li Laurent Cantet oturuyor. Tiyatral ve kimilerince sıkıcı bulunması muhtemel filmin başrollerinde Jorge Perugorria, Fernando Hechevarria ve Isabel Santos var.
 
Yeni Dünya

2011’de çektiği “Mar” ile tanıdığımız genç sinemacı Caner Erzincan, yeni filminde bir göç hikayesi anlatıyor. Taşradan metropole göç etmenin zorlukları. Üstelik bu kadar da değil. İstanbul’a gelen Soner ve ailesinin başka sorunları da vardır. Çocukları down sendromludur. Devletten aldıkları para yetmemektedir.
 
Yeni bir hayat kurmak için bu büyük şehre gelmişlerdir ama hayat koşullarının, kırsaldakinden çok da farklı olmadığını anlarlar. Başrollerde, beyazcamda iyi ve kötü karakterleri aynı başarıyla canlandırabildiğine şahit olduğumuz Erkan Petekkaya ile Şükran Ovalı ve Soner Erzincan var.
 
Lazarus Etkisi

Dağıtımcılar sağolsun, bu haftayı da bir korku/gerilim filmi vizyona sokmadan geçmemişler. Korku/gerilim türüyle sorunumuz yok, sorun dişe dokunur bir yapımın uzun süredir sinemalarımıza konuk olamaması. Ölüleri yeniden hayata döndürmeye çalışan bir grup araştırmacının başına gelenleri izliyoruz. Çalışmalarını bütün dünya bilsin isterler ama gizli deneylerini, fakültenin dekanı öğrenince durum değişir. Çalışmaları çöpe atılır. Ekip üyeleri azimlidir. Kendi olanaklarıyla deneylerine devam ederler.
 
Derken işler ters gider. İçlerinden biri ölür. Bu kez ölen arkadaşlarını hayata döndürmeye karar verirler. Peki dönecek olan arkadaşları, acaba aynı kişilikte olacak mıdır? Ya da şöyle soralım: güzeller güzeli Olivia Wilde, onca makyaja rağmen korkutucu olabilecek midir? Zira filmde ölen kendisi de. Yönetmen David Gelb’in bu başarısız girişimindeki diğer oyuncular Evan Peters, Mark Duplass ve Sarah Bolger olarak sıralanıyor.
 
Çekmeceler

Hikayesiyle hayli farklı bir yerde duran, orada durmayı da hak eden bir yerli yapım “Çekmeceler”. Freudyen takıntıları olanlar özellikle ilgi göstermeli. Anlatalım: Deniz 32. yaş gününün gecesinde kanlar içinde acil servise kaldırılır. Hayati tehlikeyi atlatır ama yoğun bir psikolojik bunalıma girer. Sık sık geçmişe döner. Bilinçaltının derinliklerindeki çekmeceleri kurcalamaya başlar. Orada, bir kız çocuğuna nasıl davranacağını bilmeyen anne-babasının kirli çamaşırlarını bulur.
 
Bu sanrı tohumlarını geriye dönüşlerle anlatan film, aynı zamanda 70’lerden bu yana kültür hayatımızda yaşanan değişimleri de gösteriyor. Ergen cinselliğini ve ebeveynlerin yanlış davranışlarının insanların hayatını nasıl etkilediğini farklı bir bakış açısıyla anlatan filmi, bol ödüllü “Zenne” ile tanıdığımız M.Caner Alper-Mehmet Binay ikilisi yönetmiş. Oyuncu kadrosunda Ece Dizdar, Tilbe Saran, Taner Birsel, Nilüfer Açıkalın yer alıyor.
 
Asabiyim Ben 

Arjantin’in bu yılki Oscar adayı olan film, 6 farklı öyküyü anlatıyor. Yozlaşmanın pençesindeki bir ülkede, şiddetin gündelik hayattaki yerini öyle güzel anlatıyor ki, yönetmen Damian Szifron’a şapka çıkaracaksınız. Aşk, ihanet, nefret, intikam duyguları yoğun bir toplumda düğün törenleri de kana bulanır elbet!  
 
Bizim özellikle ilgimizi çeken “intikam” ve “çürümüş sistem” hikayeleri oldu. Yoldan çıkmışlığı seyircisini hiç sıkmadan bilakis eğlendirerek anlatan bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Başrollerde Dario Grandinetti, Maria Marull, Leonardo Sbaraglia gibi isimler var.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler