Afgan göçmenlerin dramı filme konu oldu

9.7.2015
Afgan göçmenlerin dramı filme konu oldu
Yönetmenin kendisi de bir göçmen.

Afganistan'dan yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'ye göç eden ve Trabzon'a yerleşen Abbas Muhammedi ve ailesi, kendileri dahil tamamı amatör oyunculardan oluşan 100 kişilik ekiple 1,5 yıl çalışıp 'Sessiz Gözyaşları' adlı sinema filmi çekti.

İran'da sinema bölümünden mezun olan Muhammedi, Afgan göçmenlerin yaşadıkları sorunlardan yola çıkarak 'Sessiz Gözyaşları' adlı sinema filminin senaryosunu yazdı. Muhammedi daha sonra senaryoyu beyaz perdeye aktarmak için ailesi ve diğer Afgan göçmeni arkadaşlarıyla bir araya gelerek çalışmaya başladı.Bu çerçevede ailesi de dahil 100 kişilik ekip kuran Muhammedi, ardından filmin çekimlerine başladı.

Hiç bütçesi olmadan filme başlayan Muhammedi, hiçbir oyunculuk eğitimi almayan ve ilk kez kamera karşısına geçen bu kadroyla Trabzon'un mahalle ve ilçelerinde çekimlerini sürdürdü.Zor şartlar ve maddi imkansızlıklar altında çekimlere devam eden Muhammedi, 1,5 yılda tamamlanan 90 dakikalık filmi, izleyiciyle buluşturmak için gün sayıyor.

Filmin senaristi, yapımcısı ve yönetmeni Abbas Muhammedi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 16 yıldır sinemayla uğraştığını ve 'Sessiz Gözyaşları' nın, 3'üncü uzun metrajlı filmi olduğunu söyledi.Muhammedi, filmlerinde genellikle Afganistanlı ailelerin yaşadıkları zorluklara dikkati çektiğini ifade ederek, 'Türkiye'ye geldikten sonra buradaki sığınmacı ve mültecilerin yaşadığı birçok sorunu gördüm. Bu sorunları görünce de böyle bir film çekmeye karar verdim' dedi.


En Son Haberler


Haberler