Afgan Kızı'ndan yeni haber

6.02.2018
Afgan Kızı'ndan yeni haber
Oscar ve Altın Küre adayı Pervane'den Türkçe altyazılı fragman yayınlandı.

2009 yapımlı animasyon filmi The Secret of Kells ile tanıdığımız Nora Twomey'nin yönetmen koltuğuna oturduğu, Angelina Jolie'nin ise yapımcılığını üstlendiği The Breadwinner (Pervane) , Afganistanlı küçük bir kız olan Pervane'nın Taliban'ın katı kuralları içerisinde verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor. 

Filmin konusuna gelince;

11 yaşındaki Pervane ailesiyle birlikte Afganistan Kabil’de savaştan zarar görmüş küçük bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Pervane Taliban’ın sıkı kuralları altında, babasının para kazanmak için pazar yerinde insanların mektuplarını yazdığı ve okuduğu hikâyeleri dinleyerek büyür. Bir gün babası tutuklanır ve Pervane’nın hayatı sonsuza dek değişir. Kadınların erkekler olmadan evlerinden çıkmalarına izin verilmediği bu zamanda ailesinde para kazanacak ve yiyecek alışverişi yapacak hiç kimse kalmaz. Pervane ailesine yardım edebilmek için saçlarını kestirmeye ve erkek kılığına bürünmeye karar verir.

Başörtüsü olmadığı için zaten tehlike altında olan Pervane babasını kurtarmanın yolunu bulmayı kafasına koymuştur. Pervane filmi kadınların baskı karşısında güçlenmelerini ve hayallerini anlatan, Afganistan’ın tarihini ve güzelliğini görebileceğimiz bir hikâyeyi anlatıyor.

Oscar adaylığının yanı sıra 75. Altın Küre Ödülleri'nde de adaylığa layık görülen ve birçok festivalden ödülle dönen Pervane'nin 2018 yılı içerisinde ülkemizde vizyona girmesi bekleniyor.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler