Akademi Başkanı Türk filmlerine övgü yağdırdı!

10.07.2019
Akademi Başkanı Türk filmlerine övgü yağdırdı!
Akademi Başkanı: Türk filmleri Amerikan filmlerinden daha samimi!

Oscar Ödülleri'ni veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin (Akademi) başkanı John Bailey, 'Türk filmlerinden çok zevk aldım. Amerikan filmlerinden çok farklılar. Daha içten, sessiz ve duygusal bir atmosferi var filmlerin.' dedi. Bailey, Türkiye'den çok etkilendiğini ve tarihini öğrenmek istediğini de söyledi.

Akademi Başkanı John Bailey, '12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin bağımsız jürisinde bulunmak üzere geldiği İstanbul'da magazin muhabirlerinin sorularını da yanıtladı. Türk filmlerinin ABD filmlerinden daha içten ve daha samimi olduğunu belirten Bailey, Türk tarihini öğrenmek istediğini de belirtti.

Bailey, kişisel hikayelerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, 'Bütün filmlerin otobiyografik olması demek değil bu. Her film kendine özel ve detaylı, her biri birbirinden farklı ve eşsiz. Sadece diyaloglar değil, araya giren görüntüler yakın planlar da hikaye hakkında çok şey söylüyor. Yani hayalimizde canlandırdıkça ve dramatik anlatıları aktarmak için görüntüleri kullandıkça duygular bile olabileceği en güçlü şekilde ortaya çıkar.' açıklamasını yaptı.

'Türk filmleri en küçük detaylara ile önem veriyor'

Bailey, oyuncu performansı, diyalog ve hikaye yapısının önemine değinerek, 'Carol (eşi) ve benim uluslararası yapımlarla özellikle Türk filmleriyle oldukça ilgilenmemizin sebebi de bu. Türk sinemasında küçük detaylara verilen önem, duygusal şeylerin sessizce ama derinden hissedilmesini sağlıyor. Bu benim izlediğim Türk filmlerinin en güçlü yanı.' diye konuştu.

Türklerin kendi sanat ve deneyimlerinden gelmeyen hikayeleri anlatmaya çalışmak yerine birikimleri üzerinden hareket etmeleri gerektiğine dikkati çeken Bailey, 'Sahip olduklarınıza bağlı kalmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Hüzün, Türklerin duygusal ve estetik kimliklerine işaret eden önemli bir özellik.' değerlendirmesinde bulundu.

'Kendiniz için doğru olan şeylere yatırım yapın! '

Genç yönetmen ve film yapımcılarına tavsiyelerde bulunan John Bailey, bir yönetmenin her zaman kendisi için doğru olan şeye yatırım yapması gerektiğini anlattı.

Görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak birçok işe imza atan Bailey, film yaparken her zaman şahsi duygu ve deneyimlerden faydalanmak gerektiğinin altını çizerek, 'Film yapımcılarına hissettikleri hakkında dürüst olmalarını, bunun hikayenin doğrusunu ortaya çıkaracağını söylemek isterim. 'Bunu denemek istiyorum çünkü harika bir fikir.' demeyin. Sadece eleştirmenlerin beğeneceğini düşündüğünüz için bir şey yapmayın. Yapmaya çalıştığınız kendi gerçeğinize odaklanın. Sahip olduğumuz tek rehber bu.' ifadelerini kullandı.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler