'Altın Ayı' için geri sayım

22.02.2018
'Altın Ayı' için geri sayım
68. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde heyecan doruğa tırmandı.

Uluslararası Berlin Film Festivali geçtiğimiz perşembe günü 68. kez kapılarını açtı. Günümüz sinemasının en özgün yönetmenlerinden Wes Anderson’ın merakla beklenen yeni filmi Isle of Dogs ile açılışını yapan festival, ilk beş gününde ana yarışma seçkisinde farklı ülke ve türlerden 10 yeni filmi görücüye çıkardı.

 

Berlin Film Festivali’nin gedikli isimlerinden Wes Anderson, 2014’te Büyük Budapeşte Oteli’yle olduğu gibi bir kez daha festivalin açılışını yaptı. Isle of Dogs ile yıllar sonra animasyon türüne geri dönen Anderson, açıklandığı andan itibaren Altın Ayı’nın en güçlü favorilerinden biriydi. Nihayet beklenen an gelip filmin basın gösterimi yapıldığında festivalin ilk büyük fırtınası da kopmuş oldu. Bir çocuğun, şehirden uzaklaştırılan köpeğini arama hikayesini ele alan Isle of Dogs, basın tarafından büyük övgüyle karşılandı. Stop motion türündeki animasyon, çoğu eleştirmen tarafından Japon sinemasına saygı duruşu olarak nitelendirilirken filmin en çok takdir gören yanlarından biri detaycı prodüksiyon çalışması oldu. Diğer yandan animasyon işçiliği ve mizahı da filmin güçlü yanları olarak sivrildi. Yalnızca festivalin değil, muhtemelen yılın en çok ses getirecek filmlerinden biri olan Isle of Dogs’un Anderson’ın yaratıcılığını tavan yaptığı filmi olarak nitelendirebiliriz.

Transit

Yarışmanın kağıt üzerindeki favorilerinden bir diğeri, Alman sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Christian Petzold’ün yeni filmi Transit’ti. İlk olarak Berlin’de izleyici karşısına çıkan son iki filmi Barbara ve Phoenix ile birlikte uluslararası alanda rüştünü iyice ispatlayan Petzold, Transit’te de kimlik ve aidiyet kavramlarının altını kazmaya devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen hikayede, ölen arkadaşının pasaportunu ve vizesini sahiplenen bir Alman, bu kimlikle, arkadaşının karısının yaşadığı Marsilya’ya geri dönüyor. Ancak Petzold için alışıldık kabul edilebilecek bu hikaye, bu kez alışılmışın dışında bir üslupla perdeye aktarılıyor. Petzold, Transit ile geçmişte ve günümüzde geçen iki farklı hikayeyi aynı zaman düzleminde sunarak izleyicinin algılarıyla oynuyor.

Robert Pattinson ve Mia Wasikowska’nın başrollerde yer aldığı western filmi Damsel da Transit gibi basından ortalama eleştiriler aldı. Rus yazar Sergei Dovlatov’un hayatından altı günü perdeye taşıyan Dovlatov da ortalamanın üzerine çıkamazken görsel dünyasının zenginliği, kamera işçiliği ve yapım tasarımı filmin övülen yanları oldu.

My Brother's Name is Robert and He is an Idiot

Yarışmanın zayıf halkalarına gelecek olursak, Fransız yönetmen Benoit Jacquot’nın Eva’sı bu alanda sivrildi. Eva, en son Elle’deki oyunculuğuyla son yılların en usta işi performanslarından birini sergileyen Isabelle Huppert’yi dahi vasatın aşağısına çeken bir film olarak kayıtlara geçti. İki annesi arasında kalan bir çocuğun dramını, iddialı bir melodramla ele alan Laura Bispuri’nin yeni filmi Daughter of Mine da izleyiciyi ikiye bölen yapımlar arasında yerini aldı.

Museum

68. Uluslararası Berlin Film Festivali 24. Şubat’ta düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Jüri başkanı Tom Tykwer

'Altın Ayı' ve 'Gümüş Ayı' alacak filmleri belirleyecek jürinin başkanlığını Alman yönetmen ve senarist Tom Tykwer yapıyor.

Uluslararası jüride ayrıca, Belçikalı oyuncu Cecile de France, İspanya Film Festivali Filmoteca Espanola'nın eski direktörü Chema Prado, ABD’li film yapımcı Adele Romanski, Japon besteci Ryuichi Sakamoto ve ABD’li film eleştirmeni Staphani Zacharek yer alıyor.

Açılış animasyon filmiyle

Berlinale, bu yıl 15 Şubat'ta 'Isle of Dogs-Ataris Reise' adlı animasyon filmiyle başladı.

Yönetmenliğini Wes Anderson'un yaptığı 'Isle of Dogs-Ataris Reise' filminin dünya prömiyeri de bu festivalde olacak.

Pig

Berlinale'ye bu yıl Türkiye’den 3 film katılıyor.

'Generation 14plus' bölümünde Banu Sıvacı’nın yönettiği 'Güvercin', Forum bölümünde Burak Çevik’in 'Tuzdan Kaide' ve From Expanded kategorisinde de Didem Pekün’ün 'Araf' adlı belgesel filmi gösterilecek.

'Tuzdan Kaide' ve 'Güvercin' filmlerinin ilk gösterimleri Berlinale’de yapılacak.

Çok sayıda ünlü oyuncunun katılması beklenen festivalde ödüller 24 Şubat’ta sahiplerini bulacak.

İşte Altın Ayı adayı 19 film

3 Days in Quiberon (Yönetmen: Emily Atef)

Season of the Devil (Yönetmen: Lav Diaz)

Damsel (Yönetmenler: David Zellner, Nathan Zellner)

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot (Yönetmen: Gus Van Sant)

Dovlatov (Yönetmen: Alexey German)

Eva (Yönetmen: Benoit Jacquot)

Daughter of Mine (Yönetmen: Laura Bispuri)

In the Aisles (Yönetmen: Thomas Stuber)

Isle of Dogs (Yönetmen: Wes Anderson)

Pig (Yönetmen: Mani Haghighi)

The Prayer (Yönetmen: Cédric Kahn)

The Heiresses (Yönetmen: Marcelo Martinessi)

My Brother's Name is Robert and He is an Idiot (Yönetmen: Philip Gröning)

Museum (Yönetmen: Alonso Ruizpalacios)

The Real Estate (Yönetmenler: Måns Månsson, Axel Petersén)

Touch Me Not (Yönetmen: Adina Pintilie)

Transit (Yönetmen: Christian Petzold)

Twarz (Yönetmen: Małgorzata Szumowska)

U – July 22 (Yönetmen: Erik Poppe)

Damsel

In the Aisles


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler