Altın Koza'da Jüri Başkanı Ümit Ünal oldu

1.8.2015
Altın Koza'da Jüri Başkanı Ümit Ünal oldu
Büyük Jüri Başkanı olarak Ümit Ünal görev alacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 22.si düzenlenecek Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Büyük Jüri Başkanı olarak Ümit Ünal görev alacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını ünlü senarist ve yönetmen Ümit Ünal’ın üstleneceği bildirildi. Başkan Sözlü;'Festivalde bu yıl sinemamızın en başarılı yönetmen ve senaristlerinden biri olan Sayın Ümit Ünal’ın jüri başkanlığı görevini kabul etmesi bizleri çok memnun etmiştir.” dedi. 

Yönetmen Ümit Ünal…


1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünü bitiren ve öğrencilik yıllarında çektiği kısa filmlerle birçok ödül kazanan Ümit Ünal, ilk uzun metraj senaryosunu Türk Sineması’nın kült filmlerinden biri olan Halit Refiğ’in yönettiği “Teyzem” (1986) için yazmıştır. 2002 yılında çektiği ilk filmi “9 (Dokuz) ” ile ‘En İyi Film’ ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödüller kazanan sanatçı, 2005 yılında 12. Altın Koza Film Festivali’nde kendisinin yazıp dört farklı yönetmenle çektiği “Anlat İstanbul” filmiyle ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerini aldı.

Ümit Ünal’ın yönettiği diğer başarılı yapımlar arasında 15.Altın Koza’ da ‘En İyi Senaryo’ ödülü kazandığı “Ara” (2007) , 16. Altın Koza’da ‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ödülünü alan “Gölgesizler” (2008) , “Kaptan Feza” (2009) , 17. Altın Koza’da ‘En İyi Kurgu’ ödülünü kazanan “Ses” (2010) ve “Nar” (2011) adlı filmler yer almaktadır. Kendine özgü anlatım diliyle Türk Sineması’nda özgün bir yer edinen Ümit Ünal son projesi “Sofra Sırları” üzerine çalışmaktadır.
En Son Haberler


>> >> Altın Koza'da Jüri Başkanı Ümit Ünal oldu

Haberler