'Ana Yurdu'na Tiflis'ten en iyi film ödülü!

8.12.2015
'Ana Yurdu'na Tiflis'ten en iyi film ödülü!
Film daha önce de 'En İyi Senaryo' ödülünü almıştı.

Asya'nın Oscarları sayılan 9. Asya Pasifik Film Ödülleri'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanan Ana Yurdu, 16. Tiflis Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirilen törende en iyi filme verilen Altın Prometheus ödülünü filmin yapımcılarından Olena Yershova aldı.

Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Senaryo, En İyi Kadın oyuncu başta olmak üzere toplam 5 ödül alan Ana Yurdu, Avrupa'nın en prestijli film festivallerinden 31. Varşova Film Festivali'nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Ödülü'nü kazanmış ve NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından En İyi Asya Filmi seçilmişti. Film, festival yolculuğuna 39. Göteborg Uluslararası Film Festivali ve Black Movie Cenevre Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.

Yönetmenliğini Senem Tüzen'in yaptığı, Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş'ın başrollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin'le, beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise'nin gerilimi an be an yükselen hikayesini anlatıyor. Film, kız evlat olmanın Türk toplumunda karşı karşıya kaldığı belli psikolojik zorlukları incelerken, anne-kız ilişkisinin doğasına da ışık tutuyor.

Yapımcılığını Zela Film'in üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Niğde'de çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaptı.

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu'ndan Ohad Landesman:

'Güçlü ve yoğun bir insanlık dramı, sizi nefessiz bırakacak…'

Acımasız ve yıkıcı... Çarpıcı bir samimiyet… Bir kadının son derece dokunaklı, yalnız mücadelesi…'

Türk Sineması'nın geldiği noktayı ortaya koyan güçlü bir örnek... Yeni ve yaratıcı! '


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler