Antalya'ya Bozkır damgası!

2.11.2019
Antalya'ya Bozkır damgası!
Bozkır, kazandığı 10 ödülle 56. Antalya Film Festivali'ne damga vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 56'ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali dün gece düzenlenen ödül gecesiyle sona erdi. Gecede, 'Bozkır' filmi 10 ödül alma başarısı gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 56'ncısını düzenlediği Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10 bin kişilik spor salonundaki ödül töreniyle sona erdi. Tören öncesi sanatçılar, kırmızı halıdan geçerek salona girdi. 26 Ekim'de başlayan festivalde bir hafta boyunca 66 film farklı kategorilerde yarıştı.

CNN Türk'te canlı yayınlanan ödül törenini, Nefise Karatay ve Yekta Kopan sundu. Törende konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festival coşkusunun bir hafta boyunca kentte hissedildiğini söyledi. 'Öze Dönüş' temasıyla işlenen festivalde sinemacıların desteğini hissettiklerini belirten Böcek, 'Biz birlikte daha güçlüyüz, en güzelini birlikte yaparız. Altın Portakal'ı tarihine yakışır hale getirdik.' dedi. Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi.

En iyi film: Bozkır

Törenin en değerli ödülü 'En İyi Film' ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek açıkladı. Yönetmen Ali Özel'in ilk uzun metraj filmi 'Bozkır' bu ödülün sahibi oldu.

En iyi yönetmen: Ali Özel

Ulusal kategorinin En İyi Yönetmen Ödülü'nü ise Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz açıkladı. Bütün kararları oy birliğiyle aldıklarını belirten Demirkubuz, En İyi Yönetmen Ödülü'nü 'Bozkır' filmiyle Ali Özel'e verdi. Sahneye oğlu Deniz ile çıkan Özel, oğlunun senaryoyu okuyarak kendisine fikir verdiğini söyledi. Özel, 'Deniz, senaryoda bana çok destek verdi. Ödülü onun adına alıyorum.' dedi.

En iyi erkek oyuncu ödülü iki aktörün

Bu yılki festivalde onur ödülü alan deneyimli oyuncu Selma Güneri, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü iki aktöre verdi. Güneri, 'Küçük Şeyler' filmindeki rolüyle Alican Yücesoy ile 'Bozkır' filmindeki rolüyle Mücahit Koçak'a verdi. Çok heyecanlanan Mücahit Koçak, ödülü mart ayında doğacak çocuğu için aldığını söyledi. Alican Yücesoy da ödülü dolayısıyla Müşfik Kenter'e teşekkür etti. Yücesoy, 'Bu ödülü meslek büyüğüm Uğur Polat'a addediyorum' dedi.

En iyi kadın oyuncu ödülü: Selen Uçer

Yeşilçam'ın ünlü aktörü Ahmet Mekin de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü 'Aşk, Büyü Vs.' filmindeki rolüyle Selen Uçer'e verdi. Uçar, bu ödülü Mekin'den almanın çok değerli olduğunu söyledi. Jüriye teşekkür eden Uçer, oyundaki partneri Ece Dizdar'la birlikte aldığını aktardı. Uçer, 'Film farklı bir aşk hikayesi, farklı olanın yeni olanın yadırgandığı, yargılandığı bu dünyada kendini var eden iki kişinin hikayesini anlattık. Bu ülkenin iki kadın oyuncusu olarak cesaretle işimizi yapmaya çalıştık. Ödülü yola devam edeceklere ithaf ediyorum. Korkmadan kendini ifade edebilen kız çocuklarına ithaf etmek istiyorum. Ne düşünürse düşünsün, hangi dili konuşursa konuşsun, birbirine saygı duyabilen eşit şartlarda büyüyecek kız ve erkek çocuklarına ithaf ediyorum.' dedi.

Cahide Sonku Ödülü

Bu yıl ilk kez verilen Cahide Sonku Ödülü ise 'Küçük Şeyler' filmindeki kurgusuyla Selda Taşkın'a verildi. Taşkın, ödülü kadın meslektaşları adına aldığını söyledi.

İşte tüm ödüller:

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Aşk, Büyü, Vs - Küçük Şeyler
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Ali Özel / Bozkır
En İyi Senaryo Ödülü: Ali Özel / Bozkır
En İyi Görüntü Yönetmeni: Ümit Çakmaksoy / Bozkır
En İyi Müzik Ödülü: Hüseyin Özel / Bozkır
En İyi Kurgu Ödülü: Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı / Bozkır
En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven ile Yunus Emre Yurtseven / Kronoloji
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı İnandık / Soluk
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ozan Dağara ile Hakan Emre Ünal / Bozkır
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Ali Özel / Bozkır
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Aşk, Büyü, vs. / Ümit Ünal
İzleyici Ödülü: Leyla Yılmaz / Bilmemek

Uluslararası ödüller

En İyi Film: Zaman Her Şeyi Siler / Joe Odagiri, Japonya
En İyi Yönetmen: Reza Mirkarimi / Şirin'in Kalesi, İran
En İyi Kadın Oyuncu: Regina Case / Üç Yaz (Three Summers) , Brezilya
En İyi Erkek Oyuncu: Hamed Behdad / Şirin'in Kalesi, İran

Zaman Her Şeyi Siler filmiyle 'En İyi Film Ödülü'nü alan yönetmen Joe Odagiri konuşmasını Japonca yaptı, çeviri olmayınca Odagiri Türkçe, 'Çok teşekkür ederim' dedi ve sahneden ayrıldı.

Kısa film ve belgesel ödülleri

Ulusal Kısa Metraj Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü, Ozan Yoleri'nin yönetmenliğini yaptığı 'Aylin' filmine gitti. Bu daldaki En İyi Kısa Film Ödülü ise Burcu Aykar'ın yönettiği Ablam filmine verildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda En İyi Film ödülüne Kadınlar Ülkesi (Şirin Bahar Demirel) filmi layık görülürken, Jüri Özel Ödülü de Aether (Ruken Tekeş) filmine verildi.

Ödül töreni Cahit Berkay'ın konseri ile sona erdi.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler