Aya giden ilk Türk!

14.01.2021
Aya giden ilk Türk!
Ay'a giden ilk Türk'ün ismi açıklandı: Muzaffer Tema

Türk sinemasında uzay macerası söz konusu olunca akla ilk gelen, 1973 yapımı Sadri Alışık’ın “Turist Ömer Uzay Yolunda” filmidir. Oysa çok daha önce Muzaffer Tema, Hollywood’da bir uzay filminde rol aldı ve Dr. Selim Hamid ismiyle aya geden ilk Türk’ü canlandırdı.

1959 yapımı film “Aya Giden 12 Adam / Twelve to the Moon' ismini taşıyordu. Colombia Pictures’in yapımcılığını üstlendiği, David Bradley’in yönettiği filmde 12 farklı milletten astronotun aya seyahatı konu edilmekteydi.

Tema, bu rolü alma serüvenini şöyle anlatmıştı: “Hollywood’un büyük stüdyolarından Colombia Pictures çevireceği uzay filminde Türk bilim adamı rolünü oynayacak aktör arıyordu. Hollywood’da Türk aktör sadece ben vardım. Onlar da benim olduğum şirkete, 20th Century Fox’a başvurdular. Gerekli izni almışlar. Benimle bir deneme çekimi yaptılar. Başarılı olduğumu görünce başlıca rollerden birini bana verdiler. Filmde sadece benim uzun sahnelerim vardı.”

Böylece sevgili Muzaffer Tema, aya ilk giden Türk olarak tarihe geçmiş oldu.

Muzaffer Tema kimdir?

Muzaffer Tema 1919 yılında İstanbul'da doğdu. Asker olmak istiyordu fakat babasının ısrarı üzerine İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi. 'Çığlık' filmiyle sinemaya başladı. 1951'de çevirdiği 'Dudaktan Kalbe'yle dönemin Yıldız dergisi tarafından en iyi aktör seçildi, Türk sinemasının batılı anlamda ilk jönlerinden biri oldu.

Ancak ani bir kararla şansını Hollywood'da denemeye karar vermesiyle oyuncunun kariyeri bambaşka bir yön aldı. Tema, elindeki her şeyi satıp 1956'da ABD'ye gitti. Tema, bir kokteylde tanıştığı 20th Century Fox'un Yunan asıllı yöneticisi Sukuras'ın teklifiyle Hollywood'a gitti ve Türkiye'de de gösterilen iki filmde 'Certain Smile / Acı Tebessüm' ve 'Twelve to the Moon / Aya Giden 12 Adam'da oynadı.

Tema, bir Türk bilim adamını canlandırdığı 'Aya Giden 12 Adam'da daha uzun bir rol alsa da 2.5 yıl sonunda babasının sağlık nedenleri dolayısıyla Türkiye'ye döndü.

Zsa Zsa Gabor'la aşk yaşadı

Ancak Hollywood yaşamından da kopmadı. Zsa Zsa Gabor'la bir ilişki yaşayan oyuncu, bu süre içinde Cary Grant, Gary Cooper, Robert Mitchum, Natalie Wood ve Alan Ladd gibi oyuncularla tanışma fırsatı buldu. Türkiye dönüşü sonrası 1977 yılına kadar çeşitli filmlerde rol alan Tema, ardından yine uzun bir dönem ABD'de kaldı. Türkiye'ye döndükten sonra ise son beş yılını İzmir Çeşme'de geçirdi. Toplam 146 filmde rol alan Tema'nın oynadığı yapımlardan bazıları 'Kanun Namına', 'Ya İstiklal Ya Ölüm', 'İngiliz Kemal Lawrence'a Karşı', 'Dudaktan Kalbe', 'Buruk Acı', 'Damga', 'Kadın Severse' ve 'Milyonerin Kızı'. Muzaffer Tema, 2009'da Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde de Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştı.

Tema 2011 yılında, 92 yaşındayken Çeşme'deki evinde hayatını kaybetti.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler