'Beyaz Kasklar'a Oscar Aldı, Yönetmen Kur'an'dan Ayet Okudu, Salon Yıkıldı

27.2.2017
'Beyaz Kasklar'a Oscar Aldı, Yönetmen Kur'an'dan Ayet Okudu, Salon Yıkıldı
'Beyaz kasklar'ın hikayesini anlatan film, ödül aldı.

Suriye'de çok sayıda insanın hayatını kurtaran 'Beyaz kasklar'ın hikayesini anlatan film, en iyi kısa belgesel dalında ödül aldı. Törene yönetmenin Kur'an'dan okuduğu ayet damga vurdu.

89'uncusu düzenlenen Oscar Ödülleri'nde 'The White Helmets' (Beyaz Kasklar) en iyi kısa belgesel dalında ödülün sahibi oldu.

KUR'AN'DAN AYET OKUDU, SALON YIKILDI

Filmin Yönetmeni Orlando vin Einsiedel, kazandığı ödül sonrası Kur'an'dan Maide Suresi 32. ayeti okudu. 'Bir hayatı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış olur' dedikten sonra ödül törenindeki ünlüleri ayağa kaldırarak Suriye savaşının bitmesi için alkış istedi ve salonda alkış tufanı koptu.

TRUMP'IN VİZE YASAĞI ONLARI DA VURMUŞTU

Donald Trump'ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülkeye vize yasağı getiren kararı, Suriye'deki sivil savunma teşkilatını konu alan Oscar adayı 'Beyaz Kasklar' filmini vurmuştu.

Suriye Sivil Savunma gönüllülerinin hikayesini anlatan belgeselin kameramanının vizesi iptal edilmişti. Kameraman Halid Hatib'in İstanbul'dan kalkacak Los Angeles uçağına binmesi, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın kararı ile engellenmişti.

OSCAR'DA SKANDAL

En iyi film ödülünü önce La La Land'in aldığı açıklandı ancak daha sonra filmin yanlışlıkla anons edildiği ve kazananın Moonlight olduğu açıklandı.

LA LA LAND 7 ÖDÜL ALDI

14 dalda Oscar'a aday gösterilen La La Land, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu dalları da dahil olmak üzere toplam 7 ödül kazandı.

En iyi yönetmen Oscarı La La Land ile Damien Chazelle'in oldu.

Amerikalı oyuncu Casey Affleck, Yaşamın Kıyısında filmindeki rolüyle En İyi Erkek Sinema Sanatçısı Oscarı'nın sahibi oldu.

Emma Stone, La La Land filmindeki rolüyle En İyi Kadın Sinema Sanatçısı Oscar'ını kazandı.
Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler