Beyaz perdede bu hafta!

8.03.2019
Beyaz perdede bu hafta!
Bu hafta 3'ü yerli olmak üzere 8 yeni film sinemaseverlere merhaba diyor.

Bu hafta sekiz yeni film sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu filmlerin üç tanesi yerli beş tanesi ise yabancı menşeli.

İyi Seyirler...

 

 

İşte haftanın filmleri:

1- Arada

Birini anlayıp konuşamadığı, birini de konuşabildiği ama anlayamadığı iki dil arasında sıkışıp kalmış; bu sıkışıklık gibi hayatının pek çok alanında benzer travmalar yaşayan Osman'ın durumunu anlatan filmin yönetmen ve senarist koltuğunda Ali Kemal Çınar oturuyor. Baş rollerde ise Osman Çınar, Fatoş Yıldız, İhsan şakar, Gülbin Bozan ve Seyithan Çınar yer alıyor.


2- Captain Marvel

Marvel sinematik evreninin bir parçası olan Captain Marvel'ı ele alan filmin yönetmen ve senaristleri Anna Boden ve Ryan Fleck. Filmin senaryosunda ayrıca Geneva Robertson-Dworet'in kaleminin katkısı yer almış. Filmin baş rollerini ise Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Clark Gregg ve Ben Mendelsohn paylaşıyor.

Film, Carol Danvers'ın Captain Marvel'a dönüşümünden değil, Carol Danvers'ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise SHIELD çalışanı Nick Fury'dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni detayları keşfeden süper kahraman, bir yandan da şekil değiştiren düşmanları Skrull ırkı ile onu ölümden kurtararak kendileri gibi güçlü yapan erdemli Kree ırkı arasındaki savaşta önemli bir rol oynamaktadır. İki ırkın Dünya gezegeni üzerindeki savaşında bir taraf seçmek zorunda kalan Carol, bir süper kahraman olmanın gerçek anlamını keşfedecektir.


3- Herkes Biliyor / Everybody Kowns (Todos le saben)

İranlı ünlü yönetmen Asghar Farhadi'nin İspanyolca olarak çektiği ilk yapım olan filmin senaryosunda yine Farhadi'nin imzası var.

Farhadi'nin birçok filminde olduğu gibi, aile, aile bağları ve ahlaki tercihlerin sorgulandığı filmin başrollerinde 2007 yılı yapımı İhtiyarlara Yer Yok filmiyle 2008 yılında duble çekerek Oscar ve Altın Küre ödüllerini kazanan İspanyol aktör Javier Bardem ve Barselona, Barselona 2009 yılında Oscar kazanan eşi Penélope Cruz yer alıyor. İkiliye diğer rollerde Ricardo Darin, Eduard Fernandez ve Barbara Lennie eşlik ediyor.

Laura (Penélope Cruz) , kız kardeşinin düğünü için oldukça heyecanlıdır. Tüm hazırlıkları yapıp yola koyulan aile, soluğu Laura’nın doğduğu İspanya’nın köyünde alır. Düğün için tüm aile ve eski tanıdıklar yeniden bir araya gelmiştir ve herkes bu mutlu anın tadını çıkarmaya çalışır. Ancak beklenmedik bir olay ailenin hayatının tepetaklak olmasına neden olur. Laura’nın büyük kızı kaçırılmıştır ve bunu kimin yaptığını kimse bilmemektedir. Genç kızın bulunması için herkes elinden geleni yapmaya çalışır. Ancak yaşananların sorumluları araştırıldıkça, hem aile fertleri hem de köy ahalisi arasında bir takım gerginlikler yaşanmaya ve geçmişte saklı kalmış kirli sırlar su yüzüne çıkmaya başlar. 


4- Hüddam 2

Korku temalı filmin yönetmen, senarist ve yapımcı imzası Utku Uçar'a ait. Başrollerde ise Şeyda İpek Baykal, Can Beslen, Hakan Erkuran, Yavuz Çetin ve Hüseyin Çelikoğlu yer alıyor.

Doğuştan zihinsel ve bedensel engelli bir kız olan Fatma, öz yeğeni tarafından tecavüze uğrar. Fatma, yaşadığı bu korkunç olayın sonucunda hamile kalmıştır. Bu bebek, Fatma için büyük bir umut olur. Anne ve babasını henüz bebekken kaybeden ve bu zamana kadar yapayalnız olan Fatma için bu bebek, yalnızlığının artık sona ermesi demektir. Ancak Fatma’nın amcası Recep, bebeğin dünyaya gelmesini istememektedir ve bu yüzden Fatma’ya şiddet uygulayarak bebeğinin düşmesine neden olur. Büyük umutlarla doğmasını beklediği bebeğini kaybetmesinin ardından büyük bir yıkıma uğrayan Fatma, kendi ebesi olan Songül’den yardım ister. Fatma’ya yapılanlara kayıtsız kalmak istemeyen Songül, Hüddam daveti ile bir ritüel gerçekleştirerek bebeği geri getirir. Fatma’yı yeniden hayata bağlayan bu bebek, ona kötülük yapanların kabusu olacaktır.


5- Kapan

Zengin bir adam ve ailesinin yaşadıklarını konu edinen gerilim filmi Kapan'da sevilen oyuncular Erkan Petekkaya ve Kemal Uçar baş rollerde. Diğer rollerde Öykü Çelik, Ali Gürer, Neslihan Acar ve Ruhi Sarı'nın yer aldığı filmin yönetmeni Laleli'de Bir Azize ve Anlat İstanbul filmlerinden de tanıdığımız Kudret Sabancı. Senaryoda ise Muharrem Gürer ve Mehtap Şahin Altıntaş'ın imzası var.

Süleyman Antalya’nın sayılı zenginlerinden biridir. Aynı zamanda, çocuklarına oldukça düşkün biri olarak tanınmıştır. Süleyman ve ailesinin hayatı oğlu Tarık'ın kız arkadaşının trajik ölümünün ardından yaşadığı psikolojik travmayla alt üst olur. Süleyman, ailesinden habersiz bir şekilde, içinde kızının aşık olduğu adamın da yer aldığı, 'Doğruluk mu cesaret mi? ' temalı, 100 milyon dolar ödüllü ancak ucunda ölümün olduğu bir yarışma düzenler. Bu yarışmada, dürüst olmaktan başka çıkış yolu yoktur. Babasının düzenlediği yarışmayı öğrenen Aslı ise gerçekleri ortaya çıkaracak ve babası ile yüzleşecektir.


6- Kartopu Savaşları 2 / Snowtime 2 

Haftanın tek animasyon filmi olan Kartopu Savaşları 2'nin yönetmen koltuğunda Benoit Godbout oturuyor. Senaryo ekibinde ise Paul Risacher, Claude Landry ve Maxime Landry var.

Kış tatilinde yapılacak en keyifli şeylerden biri de kızak yarışıdır. Frankie ve ekibinin de aklından geçen tam olarak budur. Ekip, bu sene köylerinde muhteşem bir kızak yarışı düzenlemeye karar verir. Yarış vakti geldiğinde Frankie, köye yeni gelen Zac ile eşleşir. Frankie, Zac’i yeneceğinden çok emindir. Ancak daha bitiş çizgisine yaklaşmadan önce Frankie ve arkadaşlarının birlikte hazırladıkları kızak paramparça olur. Frankie, yaşananlara bir türlü anlam veremez. Ama arkadaşlarının yardımı sayesinde Zac’in hile yaptığı ve kızağın bu yüzden paramparça olduğu anlaşılır. Buna karşılık Frankie, yeniden hilelerden uzak bir yarış düzenlemek ister. Ancak bu sefer başka bir problem vardır. Frankie ve ekininin barınağı yarış için ortaya koyulmuştur. Ekip, barınaklarını kurtarmak için yarışı kazanmak zorundadır. Ancak Zac, yarışı kazanmak için her şeyi göze almıştır. Ekip, Zac’in hilelerine karşı yarışı kazanmayı başarabilecek midir?


7- Papillon

Dustin Hoffman ve Steve McQueen’in başrollerini üstlendiği 1973 yapımı aynı isimli filmin yeniden uyarlaması olan yapımın başrollerini Charlie Hunnam ve Oscar ödüllü oyuncu Rami Malek üstleniyor. Yönetmen koltuğunda Danimarkalı Michael Noer'in oturduğu filmin kadrosunda Eve Hewson, Roland Møller, Michael Socha, Christopher Fairbank, Brian Vernel ve Ian Beattie gibi isimler yer alıyor.

Papillon, gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanıyor. Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir adamdır. Ancak aldığı bu haksız ceza sebebiyle Fransa’nın kötü ünüyle tanınmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye sevk edilir. Hapishanede Louis Dega ile tanışır. Zengin fakat savunmasız bir adam olan Dega, koruma karşılığında arkadaşının hapishane kaçışını finanse etmeyi kabul eder. İkili arasında ilginç bir arkadaşlık başlar ve ikili bir firar planlamaya girişirler.


8- Woman at War

2018 Cannes Film Festivali'nde SACD Ödülü'ne layık görülen İzlanda yapımı film Woman at War'da sanayicilere karışı savaş açan çevre aktivisti bir kadının, evlat edinme başvurusu kabul edilince değişen yaşamı konu ediniyor.

Halla, işini seven bir koro şefidir. Genç kadın aynı zamanda İzlanda’nın tabiatını, sanayi yıkımından kurtarmaya çalışan bir aktivisttir. Politikacılar tarafından yönlendirilen sanayiciler, İzlanda arazileri için büyük bir tehdit oluşturur. Yaşananlar karşısında genç kadın, İzlanda topraklarını korumak için alüminyum endüstrisine karşı savaş ilan eder. Sanayicilere karşı giriştiği bu zorlu mücadelede kısa sürede alüminyum endüstrisinin belası haline gelir. “Dağların Kadını” olarak anılmaya başlayan Halla, fabrikaların çalışmasını engellemek için her şeyi göze alır. Tam da bu dönemde aldığı bir haber tüm hayatını değiştirir. Hanna, uzun süredir evlat edinmek için mücadele vermiştir ve sonunda beklediği yanıt gelir. Bir kız çocuğu evlat edinmeye hak kazanan Halla, hayalleri arasına seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Başrolünü Halldóra Geirharðsdóttir üstlendiği yapımın kadrosunda Jóhann Sigurðarson, Davíd Thór Jónsson, Charlotte Bøving, Hilmir Snær Guðnason gibi isimler yer alıyor. 

Yönetmen koltuğunda Benedikt Erlingsson ve senaryoda ise yönetmenle birlikte Ólafur Egilsson’un imzası var.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler