Bir gece ansızın gelebilseniz keşke!

4.05.2019
Bir gece ansızın gelebilseniz keşke!
1974 yapımı efsane Mavi Boncuk filminin efsane karakterlerine saygıyla!

1975 yılında vizyona giren Yeşilçam'ın unutulmaz yapımlarından Mavi Boncuk filmindeki şarkı sahnesi filmin ve oyuncuların hayranlarına adeta 'Bir gece ansızın gelebilseniz keşke! ' dedirtiyor.

Usta yönetmen Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu Zeki Alasya ve Sadık Şendil'le birlikte kaleme aldığı filmde kimler yoktu ki! Münir Özkul, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Adile Naşit, Emel Sayın...

Film Baba Yaşar, Kamil Usta, Süleyman, Necmi, Cafer ve Mıstık isimli altı arkadaşın Emel Sayın'ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye gitmesiyle başlar. Ceplerindeki paranın gazete ilanındaki fiks menüyü karşılayacağını düşünürler. Ancak hesap ilandaki paraya uymayınca, önce yüksek gelen hesaba itiraz ederler ve daha sonra kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için gazinonun assolisti Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler.

Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın'ı Baba Yaşar'ın evinin çatı katında gizlerler. Zamanla Emel Sayın ve kaçıranları arasında yakınlaşma doğar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi ödemesine rağmen Emel Sayın bir türlü bu evden ayrılmak istemez. Ekip bu defa da Emel Sayın'ı yine zorla halıya sararak geri teslim etmek zorunda kalır. Emel Sayın bu olayın kinini güderken filmin sonunda dayanamaz ve 6'lının Boğaz'a bakan bir tepede açtıkları restorana gelmesi ile film son bulur.

Her biri birbirinden değerli usta isimleri bir araya getiren filmi her izleyişinizde, replikleri ve sahneleri ezbere bilsek dahi sanki ilk kez duymuş gibi güldüğünüze ya da hüzünlendiğinize eminiz.

Önce Kemal Sunal'ı 2000 yılında kaybettik. Sonra 2015 yılında Zeki Alasya ayrıldı aramızdan. Tarık Akan 2016, Halit Akçatepe 2017 ve son olarak da Münir Özkul'u uğurladık 2018 yılında. Bu sahneden geriye sadece Metin Akpınar ve Emel Sayın kaldı. Ne diyelim... Allah onlara uzun ömürler versin. Gidenlerin de ruhları şad olsun.

Ömer Şahinli


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler