Bitmeyen maceramız!

27.06.2019
Bitmeyen maceramız!
Türk tiyatrocusunun fırtınalı aşk öyküsü...

Henrik İbsen..Eleştirisel Gerçekçi Edebiyatın kitabını yazanlardan…15 yaşında okulu bırakır, çalışmaya başlar yazar yazar yazar… Tarihler 1918’i gösterdiğinde  İstanbul’da perde açılır.

Norveçli Dev Yazar Henrik İbsen’in henüz üçüncü temsili Dersaadet’de perde açar. 'HORTLAKLAR' Salonda yalnızca sekiz kişi vardır. Eseri Türkçemize çeviren, oynayan, yöneten en az İbsen kadar büyük bir tutku adamı. Muhsin Ertuğrul… Salondaki sekiz kişi kim mi? Muhsin Ertuğrul’un oyunu evvelce gören ve tekrar gelen yabancı milletlerden arkadaşları. Beş yabancı ve üç Türk seyirci’ye oynanır Hortlaklar. 

Deli gözüyle bakar yabancı arkadaşları Muhsin Bey’e… Hortlakların uğrayacağı akıbeti bildiğini söyler anılarında…Ama tiyatro herşeye rağmen bilerek yapılan bir çılgınlık değil midir zaten?

Hem de oyunun Darülbedayi ’de oynanmasına imkan tanınmamışken kurduğu küçük bir toplulukla… Kendi kiraladığı tiyatro binasında Tepebaşı Tiyatrosu’nda 1918 yılının Mayıs ayında…Henüz sadece 27 yaşında…

Tek tesellisi Norveç’li dev yazarın unutamadığı sözüdür.

'En yalnız kalan  adam en kuvvetli olandır'

Şöyle devam eder Ertuğrul anılarında... Bir yenilik için, yeni bir esere başlamak için fedakarlığa katlanmaya çoktan hazırlanmıştım. Ben hiçbir zaman sadece halkı güldürerek tiyatroyu sevdiririm gülünçlüğünde bulunmadım. Sanatın faydalı olabilmesi için halka inmek onu gıdıklamak değil, yavaş yavaş onu yüksek eserlere doğru yükseltmek lazımdır. 1916 – 1917 tiyatro sezonunda Berlin’in hemen her tiyatrosunda İbsen ve Strindberg’in bir piyesi oynanıyorsa benim ülkemde de oynanmalıdır der…

İşte bizdeki ilk İbsen temsili budur. Darülbedayi oyunu ağır bulur. Oyun repertuvara kabul edilmeyince ayrılık zamanı gelmiş demektir Ertuğrul için. Birkaç  arkadaşıyla birlikte biraraya gelir ve tiyatro topluluğunu kurar. Ancak Hortlaklar temsili 5 kişilik bir oyun olmasına rağmen maddi sıkıntılar nedeni ile  4 kisiyle oynanır. Muhsin bey bu sebeple oyunun iki karakterine birden nefes ve can verir.

Muhsin Bey, Darülbedayi’den ayrılmakla tek geçim kaynağını da kaybetmiştir aslında. Yalnızca doğru ve gerçek uğruna çalıştığınız bir hayaliniz varsa, bütün bağlar da gerekirse koparılmalıdır. Bireysel hak ve özgürlükler, idealler uğruna sanat, şartlar ne olursa olsun yapılması gerektiği gibi yapılmalıdır.

İlk tiyatro yazımda koca Türk Tiyatrosunu anlatmaya başlamanın en anlamlı ilk adımı bu olur diye düşündüm. Tüm meslektaşlarımın ülkemizde her gün kalp atışı gibi yaşadığı kaygıları ve kulaklarındaki bitmeyen olumsuz popülist teraneyi biraz susturmak adına.

Bu ilk İbsen  temsiline belki üç beş kişi gelir ama gelenler arasında bir seyirci vardır ki. Dünyaya bedel… Mustafa Kemal….

Tiyatro Oyuncusu ve Müzisyen Erdem Topuz


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler