Boğaziçi Film Festivali start alıyor

11.10.2018
Boğaziçi Film Festivali start alıyor
Boğaziçi Film Festivali sinemaseverlere altıncı kez merhaba diyecek.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemaseverlere altıncı kez merhaba demeye hazırlanıyor. 26 Ekim’de başlayacak olan festivalin basın toplantısı Soho House İstanbul’da gerçekleşti. Festivalin bu yılki programının ve yeniliklerinin tanıtıldığı toplantıda festival başkanı Ogün Şanlıer, Boğaziçi Film Festivali’nin yerli sinemaya olan katkısına vurgu yaptı. Türkiye ve dünya sinemasının en yeni ve ödüllü örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festival T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, İstanbul Boğazı Belediyeleri Birliği ana sponsorluğunda ve Kurumsal İş Ortağı TRT, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı, İletişim Ortağı TV+ ile Kurumsal İletişim Ortağı TürkMedya’nın destekleriyle düzenlenecek.

Şanlıer, “Hem yerli sinemamızın hem de uluslararası sinema dünyasının önemli ve usta isimlerine İstanbul'da ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz.” dedi. Yerli sinema üretimine verdikleri desteğin öneminden de söz eden Şanlıer, TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenledikleri Bosphorus Film Lab ile genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek oluşturmayı amaçladıklarını, bu yıl Bosphorus Film Lab'e seçilen 16 projenin dünyaca ünlü film danışmanı Hayet Benkara eşliğinde düzenlenecek atölyelere katılacaklarını ve ortak yapım, pitching ve finansal plan hazırlama konularında projelerini geliştireceklerini söyleyerek, bu yıl ilk kez Türkiye dışından bir projeyi, Filistinli yönetmen Leyla Abbas’ın Barzak adlı filmini desteklediklerini ve bunun uluslararası alandaki sinemacılara da açmayı planladıkları Bosphorus Film Lab için güzel bir başlangıç olacağına inandıklarını söyledi. Şanlıer ayrıca, bu yıl ilk kez CGV Mars Film Dağıtım Ödülü’nün de verileceğini belirtti.

41 ülke / 90 yönetmen /  88 film

Bu yıl 6. yaşına giren Boğaziçi Film Festivali'nde 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 filmi gösterilecek. Oscarlı aktör Robert Redford’un başrolünde olduğu ve şimdiden Oscar kulislerinde adı sıkça anılan The Old Man & The Gun ile açılış yapacak olan festival, Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak. 

Masterclass Programı’na festivalin Onur Ödülü sahipleri Bent Hamer ve Sergei Loznitsa’nın yanı sıra Portekizli yapımcı Paulo Branco da konuk oluyor. Yalnızca ülkesi Portekiz’in değil dünya sinemasının en önemli yapımcılarından biri sayılan Paulo Branco da festival kapsamında İstanbul’a gelecek ve 2 Kasım Cuma günü Soho House İstanbul’da sinema dersi verecek.

Festivalden bir yenilik daha: FİYAB Ödülü

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 'En İyi Film' seçilen yapım 100.000 TL değerindeki Büyük Ödül’ü alırken, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dallarında da para ödülleri verilecek. Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından verilecek FİYAB Yapımcı Ödülü olacak. Metin Tunçtürk, Nazif Tunç ve Sinan Sertel’den oluşan jüri, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan, ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcıları değerlendirecek ve 10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü’nü verecek.

Festival jürisi de belli oldu

Festivalin jüri başkanlığını usta yönetmen Serdar Akar üstlenecek. Festivalin jürisini ise oyuncu Begüm Birgören, geçen yıl Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanmış “Misafir” filmlerinin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu, “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” adlı televizyon dizisinin ve “Behzat Ç. Ankara Yanıyor” filminin senaristi Ercan Mehmet Erdem ile “Gemide”, “Gönderilmemiş Mektuplar” ve “Anlat İstanbul” filmlerinin görüntü yönetmeni Mehmet Aksın oluşturuyor.

6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Festival biletleri ise mobilet.com’da satışa sunulacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Güvercin / Banu Sıvacı
Tuzdan Kaide / Burak Çevik
Sükut Evi / Cafer Özgül
Anons / Mahmut Fazıl Coşkun
Halef / Murat Düzgünoğlu
Babamın Kemikleri / Özkan Çelik
Son Çıkış / Ramin Matin
Güven / Sefa Öztürk Çolak
Kaos / Semir Aslanyürek
Borç / Vuslat Saraçoğlu

Ödüller

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100.000 TL
En İyi Yönetmen Ödülü: 20.000 TL
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 15.000 TL
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 15.000 TL
En İyi Senaryo Ödülü: 10.000 TL
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 10.000 TL
En İyi Kurgu Ödülü: 10.000 TL
FİYAB Yapımcı Ödülü: 10.000 TL

Ulusal Kısa Metraj Film - Kurmaca

Fabrika / Batuhan Köksal
Gümüş / Deniz Telek
Titanyum / Gökçe Erdem
Her Şey Yolunda / Metehan Şereflioğlu
Sonsuz / Murat Çetinkaya
Bitmiş Aşklar Müzesi / Murathan Özbek
Mavi Yarın / Numan Ayaz
Kaset / Serkan Fakılı
İmparatorlukta Zor Bir Gün / Sezen Kayhan
Balık Kraker / Yiğit Evgar

Ulusal Kısa Metraj Film - Belgesel

Kurbağa Avcıları / Batuhan Kurt
Denizden Gelen / Ceyhun Yılmaz Ket
Sarıcakız / Ege Şirin
Çalıkuşu / Esra Yıldırım
Salı / Hüseyin Baki Karataş
Dönüş / Nesli Özalp / Dönüş
Ömürlük Göç / Şenol Çöm
Peki Şimdi Nereye / Zeynep Südinç

Ödüller

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 25.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL
İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: 5.000 TL


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler