Bollywood oscarları bu yıl Madrid'de verilecek

15.3.2016
Bollywood oscarları bu yıl Madrid'de verilecek
İspanya Hint sinemasına ev sahipliği yapacak.

Uluslararası Hindistan Sinema Akademisi'nin verdiği 'Bollywood Oscarları'nın ödül töreni bu yıl Madrid'de yapılacak. Galanın Madrid'de yapılması İspanyollar için turizme destek, Hint sineması için ise tanıtım ve ekonomik katkı anlamına geliyor. 'Bollywood Oscarları' olarak adlandırılan Hint sinema endüstrisinin en prestijli ödülleri bu yıl İspanya'nın başkenti Madrid'de verilecek.

Bu yıl 25 Haziran tarihinde gerçekleşecek 17. Bollywood Oscarları ödül töreninin tanıtımı bugün Madrid'de yapıldı.

Retiro Parkı'nda gerçekleşen tanıtıma Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ignacio Ybanez ve Hindistan'ın Madrid Büyükelçisi Vikram Misri'nin yanı sıra Uluslararası Hindistan Sinema Akademisi (IIFA) Başkanı Andre Timmins, Wizcraft Internacional Direktörü Sabbah Joseph ve Bollywood'un yıldız isimlerinden Sonakshi Sinha, Anil Kapoor (Slumdog Millionare filminin aktörü) ve Hrithink Roshan da katıldı.

Madrid'deki IFEMA fuar alanında gerçekleştirilecek sinema ödül töreniyle ilgili verilen bilgilerde, Bollywood Oscarları'nın galasına 100'den fazlası Hint sinema yıldızı olmak üzere 15 bin kişinin davetli olacağı, törenin 130 ülke televizyonunda yayınlanacağı bildirildi.

Hint sinemasının ödül törenini Madrid'e getirmek için IIFA'ya 1 milyon avroluk maddi kaynak aktardığı iddia edilirken, Madrid Belediyesi ise Bollywood Oscarları galasının burada yapılacak olması sebebiyle kentteki turizm sektörünün yaklaşık 12 milyon avroluk gelir elde etmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Bu arada tanıtım sırasında geleneksel Hint dansları ve müziklerinin olduğu bir gösteri de yapıldı.

Bollywood Oscarları galasını her yıl başka bir ülkede yapan ve bu şekilde Hint sinemasının uluslararası alanda daha çok tanınmasına katkı sağlayan IIFA, bu yılki tören için aday gösterilen İstanbul, Madrid ve Dubai arasından İspanyol kentini seçmişti.

Bollywood Oscarları ödül töreni bu zamana kadar İngiltere, Güney Afrika, Malezya, Singapur ve Çin'de ikişer kez, Hollanda, Tayland, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Sri Lanka ve ABD'de de birer kez organize edilmişti. Yılda binden fazla film ve 4 milyardan fazla sinema bileti satışı yapan Hindistan sinema endüstrisi, dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler