Cahide Sonku: Nereden nereye?

8.07.2019
Cahide Sonku: Nereden nereye?
Yeşilçam'ın ilk kadın yıldızı Cahide Sonku'nun ibretlik hayat hikayesi!

Yeşilçam... Türk sinemasının tabiri caizse Hollywood'u. Beyoğlu'nda bir sokağın adı... Türk sinemasının doğduğu, geliştiği, evrildiği ve şimdilerde yok olduğu sokak. Nice isimler geldi, geçti bu sokaktan...

Kimileri yıldız olma hayaliyle geldi olamadan eriyip gitti. Kimileri yıldız oldu, yıldız kaldı. Kimileriyle yıldız oldu, sonradan şöküşe geçti ve kayboldu.

Cahide Sonku da yıldız bir isimken çöküşe geçen ve kaybolan isimlerden yalnızca bir tanesi...

Gelin Cahide Sonku'nun ibretlik hayat hikayesine kısaca bir göz atalım.

27 Aralık 1919 yılında Yemen'de dünyaya geldi. Asıl adı Cahide Serap'tır. Genç bir balerinken ünlü yönetmen Muhsin Ertuğrul tarafından keşfedildi. İlk kez 1933 yılında Yedi Köyün Zeynebi isimli oyunda figüran olarak rol aldı. Bu oyununun ardından henüz 14 yaşındayken rol aldığı 'Söz Bir Allah Bir' filmiyle büyük beğeni toplamıştı. Yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul'un üstlendiği filmde Sonku'nun başrolü, Muhsin Ertuğrul'un ona olan aşkı nedeniyle kaptığı iddia edilse de, Sonku başarılı oyunculuğuyla birçok çirkin dedikoduyu savuşturuyordu.

Doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Sonku, Muhsin Ertuğrul'un yetenekli ve güzel bulduğu nadir öğrencilerdendi. Bu nedenle Ertuğrul'un eşi Neyyire Hanım kocasının Sonku'ya olan ilgisini hep çok kıskandı. Halbuki Sonku, yönetmen Muhsin Ertuğrul'a karşı Neyyire Hanım'ın düşündüğü gibi bir gönül bağı hissetmiyordu. Öyle ki Neyyire Hanım öldüğünde Muhsin Ertuğrul, Sonku'ya evlilik teklifi etti fakat Sonku kabul etmedi.

1937 yılında zirveye çıktığı film olan Bataklı Damın Kızı Aysel filminde rol aldı. Aynı yıl 'Adalar' isimli revüde oynamak için evden çıkarken annesi son nefesini verdi. Annesinin cenazesi ve tiyatro oyunu arasında kalan Sonku, perde asla kapanmamalı diyerek oyunda gitti.  

İlk evliliğini kendisi gibi oyuncu olan Talat Artemel ile 1937 yılında yaptı. Artemel'de aradığı aşkı bir türlü bulamayan bulamayan güzel yıldız, zengin iş insanı İhsan Doruk'la dünyaevine girdi ve Ender Doruk isimli bir de kız çocukları oldu. Sonku'nun kızı Ender Doruk, o dönem yaşanan miras kavgaları nedeniyle yurt dışına gitti ve aile servetini elinin tersiyle itti.

Sonralarda iş insanı İhsan Doruk'tan da boşanan Sonku, erkeklerin kendisine para harcamasından mutluluk duyduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmemişti. Sonku, eşi İhsan Doruk'tan boşandıktan sonra bir film yazıhanesi kurarak hayata tutunmaya çalıştı.

Cahide Sonku, Zeki Müren'in ilk filmi Beklenen Şarkı'nın hem yönetmenliğini hemde başrol oyunculuğunu üstlenen olağanüstü yetenekli bir kadındı.

Ve alkol ve hazin son...

Ancak Sonku, gelir elde etmek için açtığı film yazıhanesinin, içindeki filmlerle beraber cayır cayır yanmasıyla ciddi bir bunalıma girdi ve çareyi alkolde buldu. Bir dönem ekranların aranan yüzü olan Sonku, para bulamadığında boş içki şişelerini bile satmaya çalıştı.

Keşfettiği cevherin düştüğü acınası duruma kahrolan Muhsin Ertuğrul, Sonku'ya Şehir Tiyatroları'nda iş verdi fakat Sonku, gün boyu alkolün etkisinde olduğu için oyunlara çıkamadı.

Çevresindekilerin çabasıyla da hayata tutunamayan Sonku, en son Beyoğlu'nda bir lokantada bulaşıkçılık yaparken görüntülendi. Bir zamanların yetenekli ve güzeller güzeli Sonku'su, son nefesini 18 Mart 1981 tarihinde bir arkadaşının evinde yoksulluk içinde yaşarken verdi. Ömer Şahinli

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler