Cep Herkülü geliyor!

18.04.2019
Cep Herkülü geliyor!
Dijital Sanatlar, Cep Herkülü Süleymanoğlu'nun hayatını sinemaya taşıdı.

Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran, gururumuz efsane halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayatı beyaz perdeye aktarılıyor. 25 Ekim 2019'da vizyona girmesi beklenen filmden ilk fragman paylaşıldı.

Dijital Sanatlar Yapımevi ve Mustafa Uslu'nun yapımcılığını, Barış Pirhasan'ın senaristliğini üstlendiği, müziklerini Fahir Atakoğlu'nun yaptığı filmin yönetmen koltuğunda Özer Fevzioğlu oturuyor.

Filmde efsane sporcumuz Süleymanoğlu’nu, Daha filmindeki rolüyle 24. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Umut Veren Genç Oyuncu” ödülünü kazanan Hayat van Eck canlandırıyor. Süleymanoğlu'na olan benzerliğiyle bu role seçilen Hayat van Eck, bu ağır rolün altından kalkabilmek için Süleymanoğlu'nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ve ekibiyle birlikte sıkı bir çalışma içine girdi.

Naim Süleymanoğlu kimdir?

23 Ocak 1967'de Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde dünyaya geldi. Bulgaristan'da Türk isimlerinin konulmasının ve kullanılmasının yasak olmasından dolayı Bulgarca olan Naum Şalamanov ismini kullanmak zorunda kaldı. Otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edildi ve yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü lakabına layık görüldü.

Haltere 1977'de, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken) , silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı.

Bulgaristan'daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

Bu tarihten sonraki ilk olimpiyat olan 1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg; silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg ve toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye'ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

Kariyerinde 3 Olimpiyat, 8 Dünya ve 2 Avrupa şampiyonluğu bulunan Cep Herkülü'ne, siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı 6 Ekim 2017'de karaciğer nakli yapıldı. Nakil sonrası beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınan Süleymanoğlu'nun hayati tehlikesinin devam ettiği açıklandı. O günden itibaren yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde vefat etmiş, cenazesi 19 Kasım 2017 pazar günü Fatih Camii'nden kaldırılarak Edirnekapı Şehitliği'nde defnedilmiştir.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler