'Delibal' taklit mi, uyarlama mı?

28.12.2015
'Delibal' taklit mi, uyarlama mı?
Yapımcı şirketten iddialara yanıt geldi.

Çağatay Ulusoy'un başrolünü Leyda Lydia Tuğutlu'yla paylaştığı 'Delibal' filminin, Hint yapımı 'Moonu 3' filmine benzerliği ortaya çıkmıştı. .

Senaryosunu Yıldırım Türker'in yazdığı filmde üniversite arkadaşı olan Barış ve Füsun'un tutku dolu aşk hikayesi anlatılıyor.

İki film arasındaki benzerlik tartışma yarattı 

Bir internet sitesi iki filmin benzerliğini haberine taşıyıp 'Delibal'ın öyküsünün, ülkemizde de Mart 2012'de seyirciyle buluşan Hint yapımı 'Moonu 3' filmiyle birebir benzediği açıkladı. İki film arasındaki şaşırtan benzerlik filmi izleyenlerin dikkatinden kaçmadı. Moonu 3'te Ram isimli genç, okula giderken ilk görüşte tutulduğu Janani'yle büyük aşk yaşamaya başlıyor, ta ki Ram'ın psikolojik hastalığı ortaya çıkana kadar... Başrollerini Çağatay Ulusoy ile Leyla Lydia Tuğutlu'nun paylaştığı Delibal filminde de, aynı üniversitede okuyan Barış ve Füsun'un tutku dolu aşkı, Barış'ın psikolojik rahatsızlığının ortaya çıkmasıyla bozuluyor.

Konunun gündeme gelmesi üzerine yapım şirketi Ay Yapım'dan şu açıklama geldi:

'25 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren Ay Yapım imzalı sinema filmimiz Delibal, künyesinde de yazdığı üzere uyarlama bir senaryodur ve bu bilgi gala günü yapılan röportajlarda filmimizin yönetmeni tarafından zaten dile getirilmiştir. Dünyada da birçok örneğinde görüldüğü gibi, orjinal eser ile uyarlama eser arasında benzerlikler olması olağan olmakla birlikte uyarlamanın başarısını sağlayan temel şey katılan özgün yorumlardır. '


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler