Disney'in kayıp çizgi filmi, 87 yıl sonra gösterilecek

4.11.2015
Disney'in kayıp çizgi filmi, 87 yıl sonra gösterilecek
87 yıldır kayıp olan film, gelecek ay seyirciyle buluşacak.

Walt Disney'in 87 yıldır kayıp olan bir çizgi filmi, gelecek ay seyirciyle buluşacak. 

'Sleigh Bells (Kızak Çanları) ' adlı çizgi film, Disney'in Miki Fare'den (Mickey Mouse) önce ortaya koyduğu kahramanı Şanslı Tavşan Oswald'ın macerasını anlatıyor. 

İlk kez 1928'de gösterilen, daha sonra kaybolan filmin prömiyeri, 12 Aralık'ta İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak.  

Walt Disney Animasyon Stüdyoları Başkanı Andrew Millstein, Oswald karakterini Disney tarihinin önemli bir parçası olarak niteledi. 

Millstein, kayıp çizgi filmlerin bulunması için dünya genelinde film arşivleri ve özel koleksiyoncularla işbirliği yaptıklarını belirtti.  

Şanslı Tavşan Oswald karakteri, 1927'de Walt Disney ve Ub Iwerks tarafından çizilmişti. Oswald'ın 'Christmas' macerasını anlatan Kızak Çanları, kısa bir süre önce İngiltere'nin BFI Ulusal Arşivi'nde katalogları tarayan bir araştırmacı tarafından şans eseri bulunmuştu.  

BFI Ulusal Arşivi Kuratörü Robin Baker, 'Film, Disney'in sessiz sinema dönemindeki eserlerinin en önemli örneklerinden biri. Kızak Çanları'nı 87 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşturacak olmaktan gurur duyuyoruz' dedi. 

Amerikalı karikatürist ve yapımcı Walt Disney'in imzasını taşıyan karakterler, dünya genelinde büyük ün kazanmıştı. Disney'in ilk kez 18 Kasım 1928'te izleyicilere tanıttığı Miki Fare ile kız arkadaşı Mini (Minnie) , karakterlerden en ünlüsü olarak kabul ediliyor.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler