Dumlupınar'dan ilk teaser!

29.04.2019
Dumlupınar'dan ilk teaser!
Dijital Sanatlar yapımı Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun'dan teaser paylaşıldı.

1953 yılında askerî bir tatbikat sırasında batan Dumlupınar denizaltısındaki 7 subay, 35 astsubay ve 39 deniz erinin anısına çekilen Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun filminden ilk teaser fragman paylaşıldı.

Ayla, Müslüm ve Türk İşi Dondurma filmlerinin de yapımcısı olan Mustafa Uslu'nun yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Uslu'nun vazgeçemediği Can Ulkay oturuyor. Filmin senaryosunu ise Mert Dikmen kaleme alıyor.

Başrollerde yine Mustafa Uslu'nun sıklıkla birlikte çalıştığı Ali Atay, Timuçin Esen, İsmail Hacıoğlu, Murat Yıldırım, Uğur Güneş, Taner Ölmez, Ahmet Rıfat Şungar, Farah Zeynep Abdullah gibi isimler yer alıyor. Filmin müziklerinde ise Hadi Be Oğlum, Berlin Kaplanı, Muhteşem Yüzyıl gibi yapımların müziklerini besteleyen Fahir Atakoğlu'nun imzası bulunuyor.

Vizyon tarihi tam netleşmeyen Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun filminin 2020'nin Ocak ayı içerisinde izleyicilerle buluşması bekleniyor.

Dumlupınar Faciası nedir?

Türk denizcilik tarihinin en trajik kazalarından biri yaşandığında takvimler 4 Nisan 1953’ü gösteriyordu. Dumlupınar denizaltısı, İsveç bandıralı bir gemiyle çarpışarak Çanakkale Boğazı’nın derinliklerine gömüldü. Bu kazayı hafızalara kazıyan ise, denizaltının içinde sığındıkları küçücük bölmede ölüm kalım mücadelesi veren denizcilerin tarihe kalan son sözleriydi.

Dumlupınar denizaltısı yorucu bir görevden dönüyordu. NATO tatbikatını tamamlamış, geldiği limana doğru ilerliyordu. 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece, sisli ve yağmurlu bir hava karşıladı denizaltıyı Çanakkale Boğazı’nda. Saatler gece 2 civarındaydı. Dumlupınar, büyük bir gürültüyle sarsıldı. Seyrine yüzeyde devam eden Dumlupınar denizaltısı, Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı “Naboland” gemisi ile çarpışmıştı. Dumlupınar, makine dairesi ve burun kısmından ağır şekilde yaralamıştı. Bu yaralar, çok geçmeden Dumlupınar’ı batırdı.

Çarpma anında köprü üstünde 8 asker bulunuyordu. Hepsi denize savruldu. Aralarından ikisi pervaneye takılarak, biri ise boğularak şehit düştü. Dumlupınar denizaltısı komutanı Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu, Üsteğmen Kemal Ünver, Üsteğmen Hasan Yumuk, Astsubay Hüseyin İnkaya ve Astsubay Hüseyin Akış kurtulmayı başarmıştı.

Vatan Sağ Olsun!

Denizaltının içinde 7 subay, 35 astsubay ve 39 deniz eri olmak üzere 81 mürettebat vardı. Bunlardan 22’si kıç torpido bölümüne toplanmıştı. Dumlupınar batmadan hemen önce yüzeye bir şamandıra fırlatmışlardı. Şamandıraya bağlı telefon kablosunu kullanarak yardım için gelen silah arkadaşları ile iletişim sağladılar.

İlk bağlantıda kurtarma ekibinin komutanı, “Sizi kurtaracağız,” diyerek denizcileri rahatlatmak istedi. 87 metre derinlikteki 22 asker, bunun o kadar kolay olmayacağının farkındaydı. Belki de bu yüzden Astsubay Selami Özben’in tarihe kazınan sözleri duyuldu: Sağ olun… Vatan sağ olsun!


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler