Emek Sineması'nın yeni hali

7.1.2016
Emek Sineması'nın yeni hali
Emek Sineması'nın yeni hali basınla paylaşıldı.

1924'te Beyoğlu Melek Sineması olarak açılan Cumhuriyet döneminin ilk sinema salonlarından Emek Sineması'nın yeni hali basınla paylaşıldı. 2013'te yıkılan 100 yıllık tarihe sahip Emek Sineması'nın yeni halinin fotoğrafları yayınlandı.

Yıkımdan önce sökülen sinemanın içerisindeki süslemeler yerine yerleştirildi. Fotoğraflarda yeni Emek Sineması'nın orijinalliğini koruduğu görünüyor.

Büyük protestolar 

Yıkım kararı büyük tepki gören ve defalarca yürüyüşlerle protesto edilen tarihi Emek Sineması'na ait binanın yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki bina 'Grand Pera' adı altında 25 yıllığına Kamer İnşaat 'ın işletmesinde olacak.

Emek Sİneması

Emek Sineması 1993 yılında ciddi bir restorasyondan geçmiş, son olarak 2000 yılında koltukları ve ses düzeni yenilenerek, yeni açılan modern sinemalarla yarışacak bir teknolojiye kavuşmuştu ancak sinema binası, 20 Mayıs 2013 tarihinde tamamen yıkılmıştır.

Yirmi yılı aşkın süre İstanbul Film Festivali'ne ve 2002 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenmeye başlanan Film Ekimi etkinliğine de ev sahipliği yapmış olan sinema salonu, 2009-2010 sezonunda kapalı kalmıştır.

Emek Sineması'nın bulunduğu bina, sinema olmadan önce başka amaçlarla kullanılmıştı. 1884'te mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen ve ilk kez 'Club des Chasseurs de Constantinople' (İstanbul Avcılar Kulübü) olarak açılan bina daha sonra Strangali'nin Rum Atletik Jimnastikhanesi, ardından 1909'da 'Nouveau Cirque' (Yeni Sirk) ondan sonra da 'Skating Palace' (Tekerlekli Paten Pisti ve eğlence merkezi) 'a ev sahipliği yapmıştır.

1918 yılında ise 'Yeni Tiyatro' olarak kapılarını yeniden açmış, 1924 yılının sonuna gelindiğinde de 'Melek Sineması' olmuştur. Varlık vergisi yıllarında (1940'lar) bina ve külliyesi belediye tarafından satın alınmış 1957'de Emekli Sandığı'na ihale edilmiştir.Emek Film'in de sahibi olan Emekli sandığı yenilediği sinemanın adını 'Emek Sineması' olarak değiştirmiştir. Daha sonra geçersiz sayılacak olan Türkiye'deki ilk güzellik yarışması, 1926 yılında burada düzenlenmiş ve yarışmayı sinemanın yer göstericisi Araksi Çetinyan kazanmıştır.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler