Engelsiz Filmler Festivali başlıyor!

21.08.2019
Engelsiz Filmler Festivali başlıyor!
Engelsiz Filmler Festivali 'Otizm Dostu Gösterimler' ile geliyor.

Engelsiz Filmler Festivali, programında yer alan Otizm Dostu Gösterim ile otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkan sağlamaya devam ediyor.

İlki 2015 yılında gerçekleşen gösterim kapsamında bu yıl, Japon animasyonu Küçük Kardeşim Mirai adlı filmi sinemaseverlerle buluşacak. 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında aday gösterilen film, aileye katılan yeni bebek ile başa çıkmaya çalışan 4 yaşındaki bir çocuğun fantastik hikayesini konu ediyor. 

Küçük Kardeşim Mirai adlı filmin otizm dostu gösterimi, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da olmak üzere üç farklı şehirde yapılacak ve etkinliğe katılım her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak.

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenecek özel seanslarda filmler loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutulurak gösteriliyor. Seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabiliyor ve diledikleri gibi hareket edebiliyorlar. Herhangi bir tanıtım filmi ya da reklamın gösterilmediği seanslar sırasında, otizmli, öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar rahat bir ortamda film izleme keyfini yaşıyorlar.

Engelsiz Filmler Festivali, 7-9 Ekim’de İstanbul SineBU, 11-13 Ekim’de Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi, 16-20 Ekim’de Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da otizmli çocuklarla buluşacak.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler