Gişelerin asıl kralı kim?

2.05.2019
Gişelerin asıl kralı kim?
Herkes Avengers Endgame'i konuşurken gişenin asıl kralı başka film çıktı.

Vizyona girdi girecek denilen Avengers: Engame en sonunda vizyona girdi. İlk hafta sonunda elde ettiği hasılatla da tüm hafta boyunca gündemi meşgul etti.

Biletleri haftalar öncesinden satışa çıkan ve geçtiğimiz hafta vizyona giren Avengers: Endgame'in toplamda kazanacağı gişe rakamı adına gerek film otoritelerinden ve gerekse Marwel takipçilerinden çok sayıda tahmin geliyor. İlk hafta sonunda gerçekleşen 1.2 milyar dolarlık hasılata göre daha önce 2009 yılı yapımı Avatar filmine ait olan 2.8 milyar dolarlık toplam hasılat rekorunu kolayca kıracak gibi duruyor.

Ancak herkes bunu konuşurken gişenin asıl lideri bambaşka bir film olduğu ortaya çıktı. Günümüzden 80 yıl önce vizyona giren Rüzgar Gibi Geçti filminin gişe rekorunun henüz kırılamayacağı açıklandı.

1939 yılı yapımı filmi vizyonda kaldığı süre boyunca toplamda 402 milyon dolar gişe yapmıştı. 402 milyon dolar günümüze göre orta halli bir Hollywood filminin cirosuna ancak yetişiyor olsa da o günün rakamlarıyla bu paranın anlamı bambaşka. Eğer enflasyona endekslersek 402 milyon doların günümüzdeki karşılığını pekala hesaplayabiliriz.

1939'da kazanılan 402 milyon doların günümüzdeki değerini anlamak için enflasyona göre hesaplandığında, karşımıza 7.4 milyar dolar gibi devasa bir rakam çıkıyor.

CPI Enflasyon Hesaplayıcısı'na göre, 1939 yılında 402 milyon dolar elde eden Rüzgar Gibi Geçti'nin günümüzdeki hasılatı 7.4 milyar dolar olacaktı. Dünyaca ünlü gişe sitesi Box Office Mojo, enflasyonu Amerika'daki bilet fiyatlarının yıldan yıla değişimine göre de hesaba dahil ediyor, bu durumda Rüzgar Gibi Geçti sadece Amerika'da 1.8 milyar dolar kazandırmış olacaktı.

Uzun lafın kısası Avengers: Endgame ya da herhangi bir filmin tüm zamanların en çok kazanan filmi olabilmesi için meşhur deyime göre daha kırk fırın ekmek yemesi lazım.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler