Hasret sona erdi!

1.06.2021
Hasret sona erdi!
20 Kasım'dan bu yana kapalı olan sinema salonları bugün itibarıyla açıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri olan sinema salonları için müjdeli haber nihayet geldi. Geçtiğimiz yıl 17 Mart'ta kapanan, yaz sonu açılıp sonbaharda yine kapanan sinema salonları uzun bir süredir faaliyet gösteremiyordu.

 

Bu dönemde, birçok yapım online gösterimleri ve dijital platformları tercih etti. Ancak sinemayı salonda izlemenin keyfini başka yerde bulamayan sinemaseverler için hasret devam ediyordu.

İçişleri Bakanlığı'nın 1 Haziran sonrası uygulanacak kademeli normalleşme genelgesinde 20 Kasım 2020'den bu yana kapalı olan sine salonlarına müjdeli haber geldi. Buna göre geçtiğimiz yaz sonu açılıp sonbaharda yine kapanan sinema salonları 'bir koltuk dolu-bir koltuk boş' şeklinde yüzde 50 kapasiteyle açıldı.

Aylar sonra açıldı

Vaka sayılarının düşmesi ve normalleşme adımlarının artırılması kararı sonrası İçişleri Bakanlığı'ndan 'Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri' başlıklı bir genelge yayınlandı. Bu genelgede sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu tedbirleri, hizmet verebilecek sektörler ve yasakların devam etmesine karar verilen iş kolları açıklandı. Genelgede sinema salonları için de bir madde yer aldı.

Yüzde 50 kapasite şartı

Alınan karara göre, pazar günleri hariç, 07.00 - 21.00 saatleri arasında ve bir koltuk dolu, bir koltuk boş şeklinde düzenlenecek yüzde elli kapasite şartıyla sinema salonlarının açılmasına karar verildi. 1 Haziran itibarıyla bu genelge yürürlüğe girecek ve salonlar yüzde elli kapasiteyle hizmete açılacak.

Ancak sinema salonu zincirlerinden şu an için açılışa dair resmi bir açıklama gelmediği için hangi gün hangi filmler gösterime gireceği kesin olarak belli olmadığını da ekleyelim.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler