İstanbul'da festival zamanı!

16.3.2019
İstanbul'da festival zamanı!
Bu yıl 38. düzenlenecek İstanbul Film Festivali'nde yarışma programı belli oldu.

Bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında 38.si düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı. 45 ülkeden 187 yönetmenin toplamda 186 filminin 19 bölüm halinde 12 gün boyunca gösterileceği festivalin açılışı Alexis Michalik’in Edmond filmiyle yapılacak.

İstanbul Film Festivali’nde filmler bu yıl Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3) , Gayrettepee Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköye Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösterilecek.

Açıklanan festival kategorileri arasında Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü gibi kategoriler yer alıyor.

Uluslararası Yarışma'nın ödüle layık görülen filmleri Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülü ile ödüllendirilecek. Bu ödülün 10.000 euroluk bölümü Altın Lale ödülünün sahibi olacak filmin yönetmenine, 50.000 TL’lik bölümü filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 euroluk bölümü ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine takdim edilecek.

Uluslararası Yarışma kategorisinin  Lynne Ramsay jüri başkanlığındaki jüri üyeleri arasında Philippe Lesage, Damla Sönmez, Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer alıyor. Ulusal Yarışma kategorisinde yarışan filmlere En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında ödül verilecek.

Ulusal Yarışma jürileri arasında ise Ümit Ünal, Derya Alabora, Andreas Sinanos, Gaye Boralıoğlu ve Alican Yücesoy bulunuyor. Ayrıca festivalde Stanley Kubrick seçkisi ve Berlin Film Festivali seçkisi izleyicilerle buluşacak. Birçok filmin galasının da yapılacağı İstanbul Film Festivali kapsamında Netflix'in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız galası gerçekleştirilecek.

Onur ödüllerinin sahipleri belli oldu

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri’nin 2019 sahipleri de belirlendi. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türk Sinemasına “Altın Palmiye” ödülünü kazandıran Yol filminin yönetmeni Şerif Gören’e sunuluyor. Sinema Onur Ödülleri, Türk sinemasının “Altın Çocuk”u Göksel Arsoy ile güçlü kadın rollerinin vazgeçilmez ismi Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a verilecek. Ödüller, 4 Nisan Perşembe gecesi yapılacak 38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

İşte festivalin tam programı:

Uluslararası Yarışma

Sınır / Gräns / Border / Ali Abbasi (İsveç, Danimarka)
Nebula / Tarık Aktaş (Türkiye)
Ağaçlardan Bahsetmek / Talking About Trees / Suhaib Gasmelbari (Sudan, Fransa, Çad)
Yem / Bait / Mark Jenkin (İngiltere)
Diane / Kent Jones (ABD)
Sinek Kuşu / Bolsae / House of Hummingbird / Bora Kim (Güney Kore)
Kırmızı / Rojo / Benjamin Naishtat (Arjantin, Belçika, Brezilya, Almanya, Fransa, İsviçre)  
Dünyanın Sınırında / Les Confins du Monde / To The Ends of the World / Guillaume Nicloux (Fransa, Belçika)
Lanetli Kumaş / In Fabric / Peter Strickland (İngiltere)
Canım / Delband / Beloved / Yaser Talebi (İran)
Aether / Rûken Tekeş (Türkiye, İtalya)
Gözü Kara / Podbrosy / Jumpman / Ivan I. Tverdovsky (Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

Aralık’ta / Diciembres / Decembers / Enrique Castro Ríos (Panama, Kolombiya)
Damien Dünyayı Değiştirmek İstiyor / Damien veut changer le monde / Adopt A Daddy / Xavier De Choudens (Fransa)
Hayattan Bir Gün Daha / Another Day of Life / Raúl De La Fuente & Damian Nenow (Polonya, İspanya, Almanya, Macaristan)
Melekler Işıktan Yaratılmıştır / Angels Are Made of Light / James Longley (ABD, Danimarka, Norveç)
#Dişil Haz / #Female Pleasure / Barbara Miller (İsviçre, Almanya)
Dünya Yanarken Ne Yapacaksın? / What You Gonna Do When the World’s on Fire? / Roberto Minervini (İtalya, ABD, Fransa)
Marighella / Wagner Moura (Brezilya)
Joy / Sudabeh Mortezai (Avusturya)
Angelo / Markus Schleinzer (Avusturya, Lüksemburg)
Saf / Ali Vatansever (Türkiye, Almanya, Romanya)

Ulusal Yarışma

Nebula / Tarık Aktaş 
Kız Kardeşler / Emin Alper 
Aden / Barış Atay 
Kardeşler / Ömür Atay 
Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan 
Görülmüştür / Serhat Karaaslan 
İçerdekiler / Hüseyin Karabey 
Saf / Ali Vatansever 
Yuva / Emre Yeksan 

Yarışma Dışı

Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı 
Arada / Ali Kemal Çınar 
Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe 
Son Çıkış / Ramin Matin

Ulusal Kısa Film Yarışması

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme
Sonsuz / Murat Çetinkaya
Gümüş / Deniz Telek
Avarya / Gökalp Gönen
Giderayak / Özgür Cem Aksoy
Durgun Suyun Sayhası / Yusuf Elbaşı
Kuyruk / Yiğit Hepsev
Pantolon / Pantor / Tahsin Özmen
Sevinç Vesaire / Kurtcebe Turgul
Görüşme / Vehbi Bozdağ
Amca / Senem Bay

Ulusal Belgesel Yarışması

Meleklerin Koruyucusu / Ensar Altay
Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? / Rena Lusin Bitmez 
Şehitler / Köken Ergun 
Yaz Kış Demeden / Zeynep Güzel 
Köpek Filmi / Cem Hakverdi 
Bulutlar / Osman Nuri İyem 
Kâzım / Dilek Kaya 
Gulyabani / Gürcan Keltek 
Baştan Başa / Aylin Kuryel, Fırat Yücel 
Vargit Zamanı / Orhan Tekeoğlu 
Aether / Rûken Tekeş

Yarışma Dışı

Amina / Kıvılcım Akay

Galalar

Hepsi Gerçek / All is True / Kenneth Branagh / İngiltere 
High Life / Claire Denis / Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya, ABD 
Beyaz Karga / The White Crow / Ralph Fiennes / İngiltere-Fransa  
Sokağın Dili Olsa / If Beale Street Could Talk / Barry Jenkins / ABD 
Greta / Neil Jordan / İrlanda, ABD 
Destroyer / Karyn Kusama / ABD 
Gloria Bell / Sebastián Lelio / Şili, ABD 
Edmond / Alexis Michalik / Fransa, Belçika 
Yüzleşme / Grâce à Dieu / By The Grace of God / François Ozon / Fransa 
Yabancıların Nezaketi / The Kindness of Strangers / Lone Scherfig / Danimarka, Kanada, İsveç, Fransa, Almanya, İngiltere 
Adaletsiz / Dragged Across Concrete / S. Craig Zahler / Kanada, ABD 
Hakan: Muhafız (Sezon 2 Bölüm 1-2) / The Protector (S02 E01-02) / Umut Aral / Türkiye 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

Nebula / Tarık Aktaş
Kardeşler / Ömür Atay
Güvercin Hırsızları / Osman Nail Doğan
Görülmüştür / Serhat Karaaslan
Kader Postası / Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozalı
Suç Unsuru / Süleyman Arda Eminçe

Dünya Festivallerinden

Irmak / Ozen / The River / Emir Baigazin / Kazakistan, Polonya, Norveç 
Yuli / Icíar Bollaín / İspanya, Küba, İngiltere, Almanya 
1968 / Tassos Boulmetis / Yunanistan 
İmkânsız Aşk / Un amour impossible / An Impossible Love / Catherine Corsini / Fransa, Belçika 
Durgun Nehir / Still River / Angelos Frantzis / Yunanistan, Fransa, Letonya 
Piranhalar / La paranza dei bambini / Piranhas / Claudio Giovannesi / İtalya 
Amanda / Mikhaël Hers / Fransa 
Bay Jones / Mr. Jones / Agnieszka Holland / Polonya, Ukrayna, İngiltere 
Odamda / In My Room / Ulrich Köhler / Almanya, İtalya 
Yola Devam / Continuer / Keep Going / Joachim Lafosse / Belçika, Fransa 
Eşanlamlılar / Synonymes / Synonyms / Nadav Lapid / Fransa, İsrail, Almanya 
Peterloo / Mike Leigh / İngiltere 
Başlangıçta / Genèse / Genesis / Philippe Lesage / Kanada 
İlahi Aşk / Divino Amor / Divine Love / Gabriel Mascaro / Brazilya, Uruguay, Danimarka, Norveç, Şili 
Alfa / Alpha, The Right to Kill / Brillante Mendoza / Filipinler 
Bir Melek / Un Ange / Angel / Koen Mortier / Belçika, Hollanda, 
Hangi Kadın / Celle que vous croyez / Who You Think I Am / Safy Nebbou / Fransa 
Melek / El Ángel / Luis Ortega / Arjantin, İspanya 
Petra / Jaime Rosales / İspanya, Fransa, Danimarka 
On Dört / Fourteen / Dan Sallitt / ABD 
Nehir Kıyısındaki Otel / Gangbyun Hotel / Hotel by the River / Hong Sangsoo / Kore 
Evdeydim, Ama / Ich war zuhause, aber / I was at Home, But / Angela Shanelec / Almanya-Sırbistan 
Joel / Carlos Sorin / Arjantin 
Aşk 1: Köpek / Dragoste 1: Câine / Love 1: Dog / Florin Şerban / Romanya, Polonya 
Elveda Oğlum / So Long, My Son / Wang Xiaoshuai / Çin 
Shadow / Ying / Shadow / Zhang Yimou / Çin, Hong Kong 

Genç Ustalar

Sevgili Oğlum / Weldi / Dear Son / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, Katar 
Yanardağ / Volcano / Roman Bondarchuk / Ukrayna, Almanya / 106’ 
Gerçek Aşk / C'est ça l'amour / Real Love / Claire Burger / Fransa, Belçika 
Oray / Mehmet Akif Büyükatalay / Almanya 
Çiçekli Vadi / Virágvölgy / Blossom Valley / László Csuja / Macaristan 
Oyunbozan / Systemsprenger / System Crasher / Nora Fingscheidt  / Almanya 
Hasatçılar / Die Stropers / The Harvesters / Etienne Kallos / Fransa, Güney Afrika, Yunanistan, İsviçre 
Garson / The Waiter / Steve Krikris / Yunanistan 
Biz Çakallar / We the Coyotes / Hanna Ladoul & Marco La Via / ABD 
Yolluk / L’enkas / The Truk / Sarah Marx / Fransa 
Herkesi Şaşırtan Adam / Tchelovek kotorij udivil vseh / The Man Who Surprised Everyone / Natasha Merkulova & Aleksey Chupov / Rusya, Fransa, Estonya 
Canavarlar. / Monștri. / Monsters. / Marius Olteanu / Romanya 
Doktorlar / L'Ordre des Medecins / Breath of Life / David Roux / Fransa 
Ölüler ve Diğerleri / Chuva é cantoria na Aldeia Dos Mortos / The Dead and the Others / João Salaviza & Renée Nader Messora  / Brezilya, Portekiz

Belgesel Kuşağı

Çağımız / L'époque / Young and Alive / Matthieu Bareyre / Fransa 
Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld / Mads Brügger / Danimarka 
Diğerlerinin Sessizliği / The Silence of Others / Almudena Carracedo & Robert Bahar / İspanya 
Hayal-et / Dreamaway / Johanna Domke & Marouan Omara / Almanya, Mısır 
Gorbaçov’la Görüşme / Meeting Gorbachev / Werner Herzog & Andre Singer / İngiltere, ABD, Almanya 
İsviçreli Chris / Chris the Swiss / Anja Kofmel / İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Finlandiya 
Aquarela / Viktor Kossakovsky / İngiltere, Almanya, Danimarka 
El Pepe, Yüce Bir Yaşam / El Pepe, una vida suprema / El Pepe, A Supreme Life / Emir Kusturica / Arjantin, Uruguay
Putin’in Tanıkları / Svideteli Putina / Putin's Witnesses / Vitaly Mansky / Letonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti 
Santiago, İtalya / Santiago, Italia / Nanni Moretti / İtalya, Fransa, Şili 
Aile Peşinde / Dar Jostojoye Farideh / Finding Farideh / Azadeh Mousavi, Kouroush Ataei / İran 
Yenilgilerimiz / Nos Defaites / Our Defeats / Jean-Gabriel Périot / Fransa 
Banksy’yi Çalan Adam / L'uomo che rubò Banksy / The Man Who Stole Banksy / Marco Proserpio / İtalya 
Cirkus Rwanda / Michal Varga / Çek Cumhuriyeti, Slovakya 
Çalışma (1968 – 2018) / Ne travaille pas (1968 – 2018) / Don’t Work (1968 – 2018)  / César Vayssié / Fransa 
Monrovia, Indiana / Frederick Wiseman / ABD 

Mayınlı Bölge

Dağ / The Mountain / Rick Alverson / ABD 
Deniz Şeytanı / Kraben Rahu / Manta Ray / Phuttiphong Aroonpheng / Tayland, Fransa, Çin 
Mahvol, Mahluk, Mahvol / Muere, Monstruo, Muere / Murder Me, Monster / Alejandro Fadel / Arjantin, Fransa, Şili 
Okul Çıkışı / L’heure de la sortie / School’s Out / Sébastien Marnier / Fransa 
Sonuçlar / Posledice / Consequences / Darko Stante / Slovenya, Avusturya 
Rüzgâr / The Wind / Emma Tammi / ABD 
Kazı / The Dig / Andy & Ryan Tohill / İrlanda, İngiltere 
Sargasso Denizi Mucizesi / To thávma tis thálassas ton Sargassón / The Miracle of the Sargasso Sea / Syllas Tzoumerkas / Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsveç 
Büyü / Spell / Brendan Walter / ABD 

Antidepresan

Bakın Nasıl Kıvırıyoruz / Voyez comme on danse / Kiss and Tell / Michel Blanc / Fransa 
Karakol / Au poste! / Keep an Eye Out / Quentin Dupieux / Fransa 
Başyapıtım / Mi Obra Maestra / My Masterpiece / Gaston Duprat / Arjantin, İspanya 
Sadık Bir Adam / L’homme fidèle / A Faithful Man / Louis Garrel / Fransa 
Gözbebeğim / Pupille / In Safe Hands / Jeanne Herry / Fransa, Belçika 
Yeni Yılın Kutlu Olsun, Colin Burstead / Happy New Year, Colin Burstead / Ben Wheatley / İngiltere 
Tel Aviv Alev Alev / Tel Aviv on Fire / Sameh Zoabi / Lüksemburg, Fransa, İsrail, Belçika 

Musikişinas

Bir Zamanlar Normaldim / I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story / Jessica Leski / Avustralya, ABD 
Leyla Gencer: La Diva Turca / Selçuk Metin / Türkiye
A Dog Called Money / Seamus Murphy / İrlanda, İngiltere 
Performance / Nicolas Roeg, Donald Cammell / İngiltere 
Piazzolla, Köpekbalığı Yılları / Piazzolla, los años del tiburón / Piazzolla, the Years of the Shark / Daniel Rosenfeld / Arjantin, Fransa
Bugünün Senfonisi / Symphony of Now / Johannes Schaff / Almanya 
Saz / Saz - The Key of Trust / Stephan Talneau / Almanya 

Nerdesin Aşkım?

Sarışın / Un Rubio / The Blonde One / Marco Berger / Arjantin 
Sarsıntı / Temblores / Tremors / Jayro Bustamente / Guatemala, Fransa 
José / Li Cheng / Guatemala, ABD 
Elisa & Marcela / Isabel Coixet, İspanya
Yeşil Gezegenden Kısa Bir Hikâye / Breve historia del planeta verde / Brief Story from the Green Planet / Santiago Loza / Arjantin, Brezilya, Almanya, İspanya 
Sócrates / Alex Moratto / Brezilya 
Vahşi / Sauvage / Camille Vidal-Naquet / Fransa 
 
Çiçek İstemez

Oda Hizmetçisi / La Camarista / The Chambermaid / Lila Avilés / Meksika 
Sofia / Meryem Benm’Barek / Fransa, Katar 
Nefes / Aire / Breathe / Arturo Castro Godoy / Arjantin 
Bu Her Şeyi Değiştirir / This Changes Everything / Tom Donahue / ABD 
En Sevdiğim Kumaş / Mon tissu préférée / My Favourite Fabric / Gaya Jiji / Fransa, Almanya, Türkiye 
Kaygan Zemin / Der Boden unter den Füssen / The Ground Beneath My Feet / Marie Kreutzer 
Üçüncü Eş / The Third Wife / Ash Mayfair / Vietnam 
Alice T. / Radu Muntean / Romanya, Fransa, İsveç 
Bir Gün / Egy Nap / One Day / Zsófia Szilágyi / Macaristan 
Onun Adı Petrunia / Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunya / Teona Strugar Mitevska /  Makedonya, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Slovenya 

Başyapıt Fabrikası: Kubrick

Korku ve Arzu / Fear and Desire (1953)
Katilin Busesi / Killer's Kiss (1955)
Son Darbe / The Killing (1956)
Zafer Yolları / Paths of Glory (1957)
Spartacus (1960)
Lolita (1962)
Dr. Garipaşk / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
2001: Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey (1968)
Otomatik Portakal / A Clockwork Orange (1971)
Barry Lyndon (1975)
Cinnet / The Shining (1980)
Full Metal Jacket (1987)
Gözleri Tamamen Kapalı / Eyes Wide Shut (1999)
 
Cinemania

Elveda / Goodbye / Tunç Başaran / Türkiye 
Konformist / Il Conformista / The Conformist / Bernardo Bertolucci / İtalya, Fransa, Almanya 
Gece Bekçisi / The Night Porter / Liliana Cavani / İtalya 
Orson Welles’in Gözleri / The Eyes of Orson Welles / Mark Cousins / İngiltere




Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler