İstanbul'da kısa film şenliği!

20.12.2018
İstanbul'da kısa film şenliği!
JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Dünyanın en büyük 3. sivil toplum kuruluşu JCI'nın gerçekleştirdiği ve 'Kültürler Arası Diyalog ve Göç' temalı kısa filmler çeken sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturmayı hedefleyen İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali, Caddebostan Kültür Merkezi'nde başladı.

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek olan İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali'nde, bu yıl 'Kültürler Arası Diyalog ve Göç' temalı en iyi kurmaca film, kurgu, belgesel film, yönetmen, sinematografi, temayı en iyi yansıtan film ve senaryo kategorilerinde ödüller verilecek.

Filmlerde dünyanın en önemli konusu işleniyor: Göç!

Dünya gündemindeki en önemli konulardan biri olan göç temasını işleyen JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali, önemli bir sosyolojik soruna dikkat çekiyor. Bu yıl festivalin yarışma bölümünde 'Kültürler Arası Diyalog ve Göç' temalı en iyi kurmaca film, kurgu, belgesel film, yönetmen, sinematografi, temayı en iyi yansıtan film ve senaryo kategorilerinde ödüller sahiplerini bulacak. On üçüncüsü düzenlenen ve bu sene proje direktörlüğünü İhsan Berk Ener'in yürüttüğü festivalin amacı dünyadaki farklı kültürlerin buluşmasına aracılık etmek ve buna bağlı olarak da 'Kültürler Arası Diyalog ve Göç' temalı kısa filmleri çeken sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturarak kısa film kültürünün ülkemizde gelişmesine katkı sağlamaktır.

Finale kalan filmlerin gösterimi gerçekleşti

JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali'nin son başvuru tarihi 12 Ekim 2018'de son buldu. Bu yıl da ulusal ve uluslararası başvuru olarak yoğun ilgi gören festivalin, finalist filmlerinin gösterimi Kadıköy Belediyesinin desteğiyle CKM'de 8 Aralık 2018 ve 9 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Finalist filmlerin içerisinden jüri değerlendirmesi sonucu verilecek ödüller haricinde, gösterimlerde yapılan seyirci oylaması ışığında da her seans için seyirci ödülleri 19 Aralık 2018 akşamı CKM Büyük Salon'da yapılacak Gala Gecesinde takdim edildi.

Jüri üyeleri birbirinden değerli

13. Crossroads'da jüri üyesi olarak; sinema-tv alanında birçok yayını olan ve Kocaeli Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölüm Başkanı olarak akademisyenlik hayatına devam eden Prof. Dr. Cem Pekman, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yapmış, birçok eğitim kurumunda oyunculuk ve sahne dersleri veren Levent Ülgen, kurucusu olduğu sinema-tv alanında eğitimler veren kurumunu yöneten Bülent Doruker, genç ve başarılı bir akademisyen olan ayrıca geçen yıllarda filmleriyle Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali'nde de yarışmış bir yönetmen olarak Dr. Nagihan Çakar, sinema büyük tutkusu olan sinema eleştirmeni ve editör Fırat Ataç, dizi-film sektöründe birçok başarılı yapımın cast direktörlüğünü üstlenen Rabia Sultan Düzenli bulunuyor.

JCI Nedir?

JCI, 1910 yılında kurulmuş olup 115 ülkede örgütlenerek 200.000'i aşkın aktif üyeye sahip, dünyanın en büyük 3. sivil toplum örgütüdür. JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Yarışması ve Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduğu kabul edilmiş bir festival olarak JCI 2007 Dünya Kongresi'nde 'Dünyanın En Başarılı Halkla İlişkiler Programı' ve 'Avrupa'nın En Başarılı Yayını' seçilmiştir.

Uçurtma kısa filmi hala hafızalarda!

JCI İstanbul Crossroads 11. Uluslararası Film Festivalinde birincilik ödülünü kazanan 'Uçurtma' filmi izleyenler tarafından oldukça beğenilmişti.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler