İstemem, eksik kalsın!

6.03.2019
İstemem, eksik kalsın!
Oscar ödüllerinin kazananları kadar konuşulan reddedenleri!

Bir film planlarsın, senaryosunu yazarsın, oynarsın. Filmin vizyona girer. Seyirci sayısı ve memnuniyeti, eleştirmenlerin düşünceleri sana Altın Küre gibi, Oscar gibi ödüller getirir zirveyi görürsün ya da hiç beğenilmezsin Altın Ahududu Ödülü'yle dipten zirveyi görürsün.

Geçtiğimiz ay 91.si verilen Oscar namıdiğer Akademi Ödülleri önce adaylarla sonra ödül töreniyle hep konuşulur. Kazananlar ve kaybedenler de gündem olur bir sonraki ödüle kadar. Kazananlar kürsüye çıkar ve pek de rutin dışına çıkmadan konuşmasını yapar, bir dizi insana teşekkürlerini iletir, heykelciği eline alır ve zafer gülümsemesiyle göğe kaldırır.

Fakat bazıları vardır ki bir ödülden diğerine kadar değil yaptıkları hareketle her zaman gündemde kalır. Ödülü kazanamamak... Tamam. Ödülü kazanıp törene katılamamak... O da tamam.

Peki hiç ödülü kazandığı halde almayanları daha doğrusu reddedenleri merak ettiniz mi? İşte Oscar törenlerinin 'Siz verirsiniz ama ben almam! ' diyenleri...

Marlon Brando

The Godfather'daki Vita Corleone rolüyle Oscar ödülüne aday olduğunu öğrenen Marlon Brando, Akademi Ödülleri’ni 1973 yılında boykot etti. Ödül törenine kendi yerine temsilci olarak Amerikan yerlisi diğer bir deyişle Kızılderili aktivist Sacheen Littlefeather'ı yolladı. Littlefeather sahneye Brando'nun ödülünü almak için çıktı ve Brando'nun yazmış olduğu Amerikan yerlilerine yönelik kötü davranışları konu alan yazısını okurken seyirciler tarafından yuhalandı.

Paul Newman

Altı adaylık ve iki onursal Oscar’dan sonra Newman sonunda Oscar’ını 'The Color of Money' ile 1987 yılında kazandı. Ama ödülü kabul etmek için orada değildi. Geriye Paul Newman’ın bu sözleri kaldı: 'Bu güzel bir kadını 80 sene boyunca kovalamaya benziyor. Sonunda yumuşuyor ve sen de ‘Çok özür dilerim, yoruldum’ diyorsun.'

George C. Scott

George C. Scott, 'Patton' filmi ile En İyi Aktör adaylığını reddetti ve Akademi'ye eğer ödülü kazanırsa kabul etmeyeceğini bildirdi. Ödülü yine de kazandı ve Oscar Ödülleri’ni 'iki saatlik et geçidi' olarak tarif ettiği bildirildi. Aktör bu 'et geçidi'nin bugün dört saatten uzun sürdüğünü bilse oldukça sinirlenirdi.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler