'Kehanet'teki Uçak Kazası Gerçek Oldu

7.2.2015
'Kehanet'teki Uçak Kazası Gerçek Oldu
Tayvan'da yaşanan TransAsia faciası filmdeki kazaya benziyor.

2009 yapımı film 1959'da kulağına gizemli rakamlar fısıldanan bir ilkokul öğrencisinin ev ödevi olarak bazı sayıları kağıda yazarak zaman kapsülü olarak saklamasıyla başlıyor. 50 yıl sonra bu kapsülü bulan kahramanımız Caleb Koestler rakamların yaşanan birçok felaketlerin tarihi ya da coğrafi konumlarıyla ilgili kodlamalar olduğunu fark ediyor. Zaman kapsülünde işaret edilen 3 felaketin gelecek zamanda olması ve bunlardan sonuncusunun küresel felaketi getirmesiyle filmde heyecan doruğa ulaşıyor. Filmde gelecekte olacağı işaret edilen ve gerçekleştiğine şahit olunan iki felaketten biri uçak kazası. Tıpkı Tayvan'daki kaza gibi, filmdeki uçak da sol kanadını yola ve yolda durmakta olan arabalara çarpıyor. Arabaları sürükleyen uçak, yolun kenarındaki alana düşerek infilak ediyor. Bir diğeri de filmde coğrafi koordinatlarına işaret edilen Meksika'daki nükleer sızıntı felaketi. Filmin kahramanı zaman kapsülünde coğrafi koordinat kodlaması yapılan felaketi televizyonda 'son dakika haberi olarak verilirken görüyor. Nitekim tarihin en büyük çevre felaketlerinden biri olarak gösterilen olay filmden bir yıl sonra gerçekleşti.

Komplocular Coştu

Filmin senaryosuyla kazaların benzerliği bir tesadüf müdür bilinmez ama internet forumları ve sosyal paylaşım sitelerinde komploseverler bugünlerde bu benzerlikle internet başında eğlenceli vakitler geçiriyor. İşi 'Tayvan'daki kaza suikasttı' boyutuna götürenler bile var.

Dış Haberler Sayılar ve Coğrafi Koordinatlar...

Zaman kapsülünden çıkan kağıtta, 'uğursuz sayı' olarak bilinen 666'nın kenarlarındaki rakamlar aşağıdan yukarı 88 ve 28 olarak okunuyor. Bu sayılar Meksika'da sızıntının yaşandığı bölgenin 28 derece kuzey paraleli ve 88 derece batı meridyeniyle uyuşuyor.

Uzmanların Aklına Takılan Soru:

İkinci motor yanlış komutla mı durdu?

Tayvan'ın başkenti Taipei'den havalandıktan kısa süre sonra nehre çakılan TransAsia uçağının düşüş nedeni araştırılmaya devam ediyor. Ülkenin Uçuş Güvenliği Konseyi Müdürü Thomas Wang, dün düzenlediği basın toplantısında, uçağın motorlarından birinin, kalkıştan 37 saniye sonra ateşleme arızası (havacılıkta flameout denilen olay) verdiğini söyledi. Ancak Wang'ın verdiği bilgilerden asıl ilginç olan uçağın normal koşullarda çalışması beklenen ikinci motorunun ilk motorun durmasından 46 saniye sonra kokpitten gelen bir komutla kapatılması. Bundan 72 saniye sonra da uçak düştü. Wang'ın bu açıklaması bazı havacılık uzmanları kokpitten pilot veya ekipten bir başka kişinin duran birinci motoru çalıştırmak isterken yalnışlıkla ikinci motoru kapatmış olabileceğini düşündürdü. Tek motorla uçuşa devam edebilme kabiliyetine sahip uçağın, iki motorun birden kapanmasıyla düştüğü tespit edildi. TransAsia şirketi yetkilileri ısrarla uçakta yakıtla ilgili bir sorunun olmadığını söylüyor.

Eli  Uçuş Kolunda Öldü

Öte yandan Keelung Nehri'nde süren arama çalışmalarında, dün de 3 erkek bir kadın cesedine ulaşıldı. Böylece kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e yükseldi 8 kişi ise hala kayıp. Kaza günü uçaktan sağ çıkan 15 kişi de hastaneye kaldırılmıştı. Önceki gece pilotun cesedine ulaşan arama ekipleri, 41 yaşındaki pilot Liao Chien- Tsung'un cesedini, uçağın uçuş kolunu sıkı sıkıya tutar halde buldu. Wang, basın toplantısında kahraman pilotun son saniyeye kadar uçağı yönlendirme çabası sayesinde, uçağın apartmanlara çarpmaktan kurtulduğunu söyledi. Karakutu incelemelerinin ardından 30 gün içinde bir ön rapor yayımlanacak, detaylı raporun son halini almasıysa 3-4 ayı bulacak.

 Kaynak: Sabah

En Son Haberler


Haberler