Kız Kardeşler filmine dair

17.10.2019
Kız Kardeşler filmine dair
Size üç nankör kız kardeşin hikâyesini anlatayım mı?

Bir varmış bir yokmuş diye başlayan masalları hepimiz biliriz. Bu hafta size masalımsı bir filmin hikâyesini anlatacağım.

Altın Ayı konusu

Bir kadın filmi olan “Kız Kardeşler” kadının dağda da şehirde de ezilmişliğini bize gösterirken film bize bir çözüm göstermiyor, tam tersine çözümsüzlüğü iliklerimize işliyor. Kaderin dayattığı hayatların asla değişmeyen ve değişmeyecek dinamiklerini gösteriyor. Bu üç kız kardeşten en uysal olan küçük kız Havva aynı zamanda en akıllı olarak algılanıyor; çünkü karşı çıkmıyor, itaat ediyor, kendine söyleneni yapıyor bunun karşılığında da ilkokulu bitiriyor. Büyük kız ve abla olan Reyhan bedeninin isyanı karşılığında arzularına yenik düşmesinin bedelini besleme olarak gittiği evden hamile olarak kovulmasıyla ödüyor. En cadısı ve açıkgözlü olan lafını hiç kimseden esirgemeyen, yazgısına isyan eden ortanca kız Nuran ise bunun bedelini en ağır şekilde ödüyor; önce kovuluyor, sonra –o çocuk bedenine ağır geldiğinden işten kaçma sebebiyle özellikle kendini hasta ettiği için- ölüyor.

Açıkça belirtmem gerekirse, bana göre filmin büyük ödüller (Berlin Film Festivali gibi) alamamasının nedeni verilen bu mesajdır. Yoksa sinemasal olarak kusuru yok denecek kadar az!

Emin Alper rüşdünü ispatladı

Görsel bir şölen, çarpıcı bir hikâye, ironik bir masal ve ilginç karakterlerle karşımıza çıkan “Kız Kardeşler” bizlere edebiyatın dört yapraklı goncasını gösteriyor. Bir tablo gibi izlediğimiz görüntülerle şiir, içinde; serim, düğüm ve çözümsüzlüğü ile hikâye, yer ve zaman bilinmezliği ile masal, her biri neredeyse Dostoyevski (özellikle Veysel) karakterleri olan kahramanlarıyla roman. Müzik ise bu hikâyeyi anlatmak için gereken işitsel doneleri izleyiciye gayet güzel aktarıyor. Görüntü yönetmenliği ve oyunculuklar için ayrı bir başlık açmak gerekirdi aslında, ancak bu konuda yazacaklarım birkaç sayfaya sığmaz gibi. Müthiş görüntü yönetimi, harikulade oyunculuklar filmi bu denli başarılı yapan en önemli unsurlar. Oyuncuların çoğunun no name olması, kaliteli filmler için ille de starlara milyonlar ödenmesi gerektiği algısını yerle bir ediyor.
Asıl meseleler ya da hakikat konuşulmuyor da hep etrafından dolaşılıyor sanki. Tıpkı kardeşlerin babası Şevket’in filmin sonunda bir türlü anlatmadığı hikâye gibi… “Size üç nankör kız kardeşin hikâyesini anlatayım mı? ” diye başlayan ve aldığı cevaptan bir türlü tatmin olmayıp tekrar tekrar soran (Anlat demekle olmaz, size üç nankör kız kardeşin hikâyesini anlatayım mı?) bu hikâyenin oyunu, tam da asıl meseleye gelememe, lafı döndürüp dolaştırma üzerine kurulu. Hem hikâyedeki hem de filmin genelindeki bu etrafından dolaşma hali; taşraya, ülkeye ya da insana dair mutlak bir hakikatin varlığını reddeden, ama onu arama ve anlatma çabasını hala değerli bulan bir sinemanın ürünü.

Benim en sevdiğim kısım, bebeğin öldüğü kazan sekansı. Reyhan'ın başından geçenleri Havva’ya anlattığı sahne... Ocağın başındalar ve görüntü kazana odaklanıyor. Reyhan anlattıkça doluyor sanki kazan. Sırlar dökülüyor, hiç anlatılmaması gerekenler çıkıyor gün ışığına. Sonra Veysel geliyor. O hırsla kazanı kurcalarken dökülüveriyor kazan. O günahlar yüzünden dünyaya gelen Gökhan bebek, günah dolu kazanla siliniyor dünyadan. Nasıl geldiyse öyle gidiyor sanki. Bir günah çıkarma sahnesi gibi geldi bana. Şüphesiz bugüne kadar izlediklerim arasında böyle kaliteli metafor yapabilen ender yönetmenlerden biri Emin Alper.

Sona gelirken

Hem ucuz ve kalitesiz Youtuber filmlerinden şikâyet ediyoruz hem de böyle kaliteli işlere ilgi göstermiyoruz. Filmi izlediğim sinema salonunda ben dâhil 10 kişi ya vardı ya yoktu. Evet, çocuklar için uygun bir film değil ancak yetişkin sinemaseverlerin bu ve bunun gibi filmlere yoğun ilgi göstermesi, ülkemizdeki sinema kültürünün ve üretiminin çok daha kaliteli bir seviyeye çıkabilmesi adına en önemli adımı.

Evet, bir başyapıt değil ancak henüz 3. uzun metraj filmi olan Emin Alper’in gelecekte ülkemiz ve dünya sinemasına başyapıtlar sunabilecek potansiyelde olduğu aşikâr. Bahadır Şenkaya

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler