'Körfez'in başrolünde İzmir var

23.8.2016
'Körfez'in başrolünde İzmir var
'Körfez'in çekimleri İzmir’de başladı!

'Körfez' İzmir’i Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar, sokak sokak arşınlıyor. 'Körfez' İstanbul’dan ‘geri dönüş’ün hikâyesini İzmir’in sokaklarında Selim’le beraber anlatıyor. 

Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi almış olan ve Süt, Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi uluslararası festivallerde gösterilmiş olan filmlerde yapımcılık yapmış olan Emre Yeksan, bu kez yönetmen koltuğunda. 'Körfez'’in senaryosunu yönetmen Emre Yeksan ve kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke birlikte kaleme aldı.

Yıllar sonra geri döndüğü İzmir’de yeni bir dünyayı keşfe dalan filmin ana karakteri Selim’i Karadayı ve Analar ve Anneler dizilerinden tanıdığımız Ulaş Tuna Astepe canlandırıyor. 'Körfez'’in oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal, Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor. 

Türkiye sinemasında, özgün sinema diliyle yeni bir hikâye anlatmayı amaçlayan 'Körfez'’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu Eave 2016 yapımcılarından. Aslanoğlu daha önce İngiliz yönetmen Grant Gee’nin dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Anıların Masumiyeti / The Innocence of Memories filminde yardımcı yapımcı olarak çalıştı ve Ziya Demirel’in kısa filmi Salı’nın yapımcılığını üstlendi. Filmin uygulayıcı yapımcılığını yine Eave yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film) üstlenirken, Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar. Körfez’in görüntü yönetmenliğini Jakub Giza, sanat yönetmenliğini Serdar Yılmaz üstleniyor. 

istos film, yapımcılığını yaptığı Ziya Demirel’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştıktan sonra 70’ten fazla festivalden ödüllerle dönen kısa filmi Salı’yla başladığı sinema yolculuğuna Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajı 'Körfez' filmiyle devam ediyor.
En Son Haberler


Haberler