Levent Ülgen'in ilginç özelliği

29.10.2017
Levent Ülgen'in ilginç özelliği
Tiyatrocu Levent Ülgen'in pek bilinmeyen özelliği ne?

En Son Babalar Duyar'da 'Hallederiz Kadir' ve Akasya Durağı'nda 'Sinan' adındaki üçkağıtçı ve fırıldak tiplemelerini bilmeyeniniz yoktur. Peki, zihinlere kazınan bu tiplemeleri canlandıran Ömer Levent Ülgen'i ne kadar tanıyorsunuz?

İyi bir tiyatrocu, dizi ve sinema oyuncusu olan Ülgen, ODTÜ'yü 4.00 ortalama ile bitirmiştir. TRT'de yıllarca Bir Kelime Bir İşlem yarışma programını sunan usta oyuncu aynı zamanda iyi bir de matematikçi. 

Arka arkaya 5000 kelime

Bir oyuncunun, hele ki bir tiyatro oyuncusunun başına gelebilecek en kötü şey repliğini unutmasıdır. Ama Levent Ülgen için bu durum sorun olmaktan çıkmış. İşte tam da burada usta oyuncunun asıl önemli özelliği devreye giriyor. 

Kendisine arka arkaya okunan 5000 kelimeyi aynı sırada size tekrar sayıyor. Evet yanlış okumadınız. Arka arkaya okunan 5000 kelimeyi sırasını dahi karıştırmadan size tekrar sayıyor.

Levent Ülgen kimdir?

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, televizyon sunucusu.

8 Ağustos 1962'de Konya'da dünyaya geldi. Ankara İnönü Lisesi'ni, ODTÜ Fizik Bölümü'nü ve daha sonra Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Tiyatroya Erkan Yücel'in Ankara Halk Tiyatrosu'nda başladı. Atçalı Kel Mehmet oyununda figüranlıkla başlayan tiyatro yaşantısına hem çocuklar hem de büyükler için sergilenen çeşitli oyunlarda çok farklı rollerle devam etti.

Erkan Yücel'in ölümünün ardından pek çok sanatçı gibi Ankara Halk Tiyatrosu'ndan koparak Rutkay Aziz yönetimindeki Ankara Sanat Tiyatrosu'na katıldı. Bu tiyatroda çeşitli oyunlarda sahne alırken, Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim görme hakkını kazandı. Mezuniyetinin ardından Devlet Tiyatroları bünyesinde oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde yüksek lisansını tamamladı.

2002'de yayınlanmaya başlayan En Son Babalar Duyar isimli televizyon dizisindeki 'üçkağıtçı hayırsız damat Kadir' rolüyle tanındı. Bu karakter ve özellikle ağzından düşürmediği 'Hallederiz' repliği o kadar çok tuttu ki, hem karakterin hem de Ülgen'in adı bir süre sonra 'Hallederiz Kadir'e çıktı. Kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Tülay Bursa ile bir süre evli kalan Ülgen, tiyatro ve sinema çalışmalarına Ankara ve İstanbul'da devam etmektedir. Ayrıca TRT'de yayınlanan Bir Kelime Bir İşlem programını sunmuştur.

Sivil Toplum Kuruluşları'nın çalışmalarında aktif olarak görev alan Ülgen, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin geleneksel Nazım Günleri'nde de, Yılmaz Onay tarafından, okuma tiyatrosu olarak sahnelenen Nazım Hikmet oyunlarında, 2007 yılından bu yana her yıl gönüllü olarak rol almaktadır. 2008-2012 yılları arası Kanal D'de yayınlanan Akasya Durağı adlı dizide 'Sinan Kaya' karakterini canlandırmıştır. 2 Şubat 2013'te yayın hayatına başlayan Bizim Okul dizisinde 'Kimyacı Sıfırcı Ziya' karakterini canlandırmıştır. 2015'te yayın hayatına başlayan 'Kiralık Aşk' dizisinde 'Necmi İplikçi' karakterini canlandırmıştır. Son olarak Ata Demirer ile Niyazi Gül Dörtnala filminde oynamıştır.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler