Magdalalı Meryem filminden ilk fragman geldi

6.12.2017
Magdalalı Meryem filminden ilk fragman geldi
Tarihin gizemli figürü Magdalalı Meryem'den altyazılı fragman yayınlandı.

Magdalalı Meryem, tarihin en gizemli ve en yanlış anlaşılan figürlerinden birinin özgün ve insancıl portresidir. Hikayesi İncil’e dayanan biyografi filmi, yeni bir yaşam tarzı arayışında olan genç bir kadının, Meryem’in (Rooney Mara) hikayesini konu alıyor. Çağın hiyerarşileri arasında sıkışan Meryem, karizmatik Nasıralı İsa (Joaquin Phoenix) liderliğindeki yeni bir sosyal harekete katılmak için gelenekçi ailesine karşı koyar. Kısa bir süre sonra Meryem, kendini yeni bir hareketin içinde ve Kudüs’e gidecek olan bir yolculuğun merkezinde bulur.

4 Mayıs 2018'de vizyona girecek olan filmin yönetmeni Garth Davis. Senaryosu Helen Edmundson ve Phillippa Goslett tarafından yazıldı. Filmde ayrıca Chiwetel Ejiofor ve Tahar Rahim rol alıyor.

Magdalalı Meryem kimdir?

Magdalalı Meryem (Magdelanalı Meryem ya da Mecdelli Meryem) Yeni Ahit'e göre Hz. İsa'nın takipçilerinden biridir. Markos ve Yuhanna İncillerine göre, öldükten ve gömüldükten sonra dirilen İsa'yı ilk gören kişidir. 22 Temmuz, Hristiyanlıkta Aziz Mecdelli Meryem Günü'dür.

Mecdelli Meryem'in, Celile'nin Tiber Gölü kıyısındaki 'Mecdel Nunayya' kasabasından olduğuna inanılır. Luka İncili'ne göre İsa onu kötü ruhlarından arındırmıştır.

Luka İncili'ne göre İsa bir gün Farisilerden Simun'un evine yemeğe gider. Yemek esnasında kentte günahkâr olarak bilinen bir kadın odaya girer ve İsa'nın ayaklarını gözyaşları ile ıslatıp saçları ile siler. Daha sonra güzel kokulu bir yağ ile ovar. Simun, 'Bu adam peygamber olsaydı, kendisine dokunan bu kadının kim ve ne tür bir kadın olduğunu, günahkâr biri olduğunu anlardı.' der. İsa Simun'a kısa bir öykü anlatır ve sonrasında kadının diğerlerinden çok olan günahlarını bağışladığı için onun da kendisini diğerlerinden daha çok sevdiğini söyler. Daha sonra kadına 'Günahların bağışlandı... İmanın seni kurtardı, esenlikle git! ' der. Luka İncili'nde bahsedilen bu günahkar kadının Mecdelli Meryem olduğu kabul edilir.

Maria Magdalena ya da Mecdelli Meryem hakkındaki bir diğer inanışa göre, İsrail'de fahişelik yaptığı gerekçesiyle taşlanan Meryem'e İsa yardım eder. İsa, kadını linç etmek için toplanan kalabalığa Hiç günahım yok diyen devam etsin der ve bunun üzerine öfkeli kalabalık dağılır. Daha sonra Meryem tövbe ederek Hristiyanlığı benimser ve bir azize olur.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler