Misafir, 20 Mayıs’ta vizyonda

27.04.2016
Misafir, 20 Mayıs’ta vizyonda
FIPRESCI ödüllü film dramatik yapısıyla beğeni topluyor.

Dünya prömiyerini 36. Montreal Film Festivali’nde yapan ve festivalde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) ödülünün yanı sıra büyük jüri özel ödülünü kazanan Mehmet Eryılmaz imzalı Misafir filmi 20 Mayıs’ta Pinemart dağıtımıyla vizyona giriyor. 

Misafir evrensel bir konu olan anne kız ilişkisini ölüm teması çevresinde merkezine alırken;ülkemizde de oldukça yaygın bir sorunsal olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikâye bağlamında gündemine alıyor. Öyküde aradan geçen zamana rağmen birbirleriyle dirsek teması tam olarak kesilmemiş olan aile fertleri üzerinden bütün olumsuzluklara rağmen diri tutulan umutlar ve bu umutlara sımsıkı sarılmaktan vazgeçmeyen tutunamayanların hikâyesi anlatılıyor. 

Filmin konusu

Yıllar önce işlerin bir türlü yolunda gitmediği baba evinden kovulan Nur, aradan on yıl geçtikten sonra annesinin hastalandığının ve ölüm döşeğinde olduğunun haberini alır. Küçük kızını da yanına alarak acilen baba evine geri dönen genç kadının tek amacı ise dünya gözüyle annesini son bir defa daha görmek ve helalleşmektir. 

Filmde başrolleri Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu, Hale Akınlı, Ersin Umut Güler ve çocuk oyuncu Melek Çınar paylaşıyor. Şarkıcı Sema Moritz şarkılarıyla ve Fatih Al da ‘Hazan Mevsimi’nde olduğu gibi yine Cemal rolüyle “Misafir” filmine güç katıyor.

Mehmet Eryılmaz’ın yazıp yönettiği “Misafir”;ilk filmi “Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikâyesi”nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan yönetmenin ikinci uzun metraj filmi. Sinemasında insan ilişkilerini merkeze koyan Mehmet Eryılmaz, ilk filminden sonra “Misafir”de de kamerasını yine;tanıdığı toprakların üzerinde, yakından tanık olduğu, anne-kız, baba-kız ilişkilerine ve kadının merkezde olduğu ailenin içsel sorunlarına doğrultuyor.
Festival yolculuğu… 

Film ayrıca İletişim Akademisyenlerince ‘Yılın Farkındalık Yaratan Filmi’ olarak ödüllendirildi ve filmin genç oyuncusu Ersin Umut Güler Uluslararası Boğaziçi Film festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Filmin festival yolculuğu Pekin Film Festivali ‘Dünya Panoraması’ bölümünde ve İran Fajr Festvali’nde ‘Festivaller Festivali’ bölümünde devam ediyor. 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler