Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda

28.1.2015
Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda
Netekim Karakolu 12 Eylül dönemini mizahi dille anlatıyor.

12 Eylül Döneminin karakollarını temsilen Netekim Karakolu adı verilen kara mizah film 13 Şubatta sinemalarda.

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak senaryosu yazılan Netekim Karakolu adlı filmde, 1970 yılında çekmeye çalıştıkları amatör film dolayısıyla, 10 yıl sonra 12 Eylül Darbesiyle başları derde giren köylülerin trajikomik serüvenleri anlatılıyor.

Sinema meraklısı bir genç olan Zeynel (Şamil Mehmet Korkmaz) bir Almancıdan emanet aldığı amatör kamera ile bir aksiyon filmi çekmeye kalkışır. Ama karşısına çıkan güçlükleri yenmeye arkadaşlarının ve köylülerinin verdiği destek de yetmez. Film yarım kalır.

Aradan 10 yıl geçmiştir. Zeynel gecikmeli de olsa üniversiteye başlamıştır. Ancak ilçedeki bir yerel gazetede çalışmasını da sürdürmektedir. Ülke 12 Eylül darbesine maruz kaldığı günlerde Zeynel gazetecilik işine devam ettiği için ilçedeki sıkı uygulamalara yakından tanık olur.

Gerçek Mekanlarda Çekildi

12 Eylül 2013 tarihinde çekimine başlanan Netekim Karakolu filmi, filme konu olan gerçek mekanlarda çekildi. Filmde 12 Eylülde sorgulanan köylülerden bir kısmı da rol aldı. Diğer oyuncular üç defa yapılan oyuncu seçimleri ile 500 civarında talibin arasından seçildi. 200 kişinin rol aldığı Filmin çekimi Eylül 2014 tarihinde tamamlandı. Başta 6 Şubat 2015 tarihinde gösterime girmesi düşünülen Netekim Karakolu çekim sonrası çalışmaların uzaması nedeniyle 13 Şubat tarihinde izleyici ile buluşacak.

İsim Babası Kenan Evren

Netekim Karakolu Filmi ile açıklama yapan yönetmen Yasin Korkmaz, 'Netekim Karakolu, 12 Eylül döneminde bir birini aratmayan karakollarımızın ortak adıdır ve isim babası da Kenan Evren'dir. Senaryo öncesinde ciddi bir saha araştırması yaptık ve çok sayıda canlı tanık dinledik. Kimseye haksızlık yapmak istemedik. Bu tanıkların anlattıkları da kayıt altındadır. Çıkardığımız sonuç filmimizin de ana fikrini oluşturdu: 'darbeler insan karakterine ve insan onuruna hakarettir. Darbeler nerden gelirse gelsin ve türü ne olursa olsun mutlaka engellenmelidir. İnsan onuru için bu çok önemlidir.'

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler