Özpetek: 'Türkiye'de tematik filmlere bir kısıtlama yok'

17.4.2015
Özpetek: 'Türkiye'de tematik filmlere bir kısıtlama yok'
Özpetek, 4. Roma Türk Film Festivali'nde konuştu.

İtalya'da yaşamını sürdüren Yönetmen Ferzan Özpetek, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Roma Türk Film Festivali'nin basın toplantısındaki 'Türkiye'de tematik filmlere bir kısıtlama var mı? ' sorusuna, 'Hayır, Türkiye'de hiçbir sorun yaşamıyorum' diye karşılık verdi.

Festivalin bu akşamki galasında açılış filmi olan Unutursam Fısılda'nın yönetmeni Çağan Irmak ve başrol oyuncularından Mehmet Günsür ve Hümeyra ile Festival Onursal Başkanı Ferzan Özpetek bir basın toplantısı düzenledi. 

Özpetek bir gazetecinin, 'Tematik filmlere ilişkin Türkiye'de bir kısıtlama var mı? ' sorusuna, 'Öncelikle şu önemli noktayı vurgulayayım: ben filmlerime tematik unsur koymuyorum, diğerleri filmlerinde bunu kullanmıyor. Ben hayatta olan her şeyi anlatıyorum, ama diğer yönetmenler bunu yapmıyor. Zannediyorum eşcinselliği kastediyorsunuz! ' diye konuştu.

Söz konusu gazetecinin, 'Hayır düşündürücü filmleri kastetmiştim' diye sorusunu açıklığa kavuşturması üzerine Özpetek, 'Hayır, Türkiye'de bunu gerçekleştirirken hiçbir sorun yaşamıyorum. Aksine bir sonraki filmimi Eylül ayında İstanbul'da çekeceğim. İlk filmim Hamam ve ikinci filmim Harem Suare'yi Türkiye'de çektim ve çok fazla ilgi gördü bunlar. Özellikle Hamam, çok geniş bir kitle tarafından ilgiyle karşılandı. Bu beni çok memnun ediyor. Tüm filmlerim Türkiye'de altyazılı olarak gösterime girdi' şeklinde konuştu.

Çağan Irmak: 'Müziği sinemadan daha çok seviyorum'

Çağan Irmak ise, İtalya ile ilişkisinin sorulması üzerine, bunun çocukluktan geldiğini anlatarak, bu ülkenin adını duyunca aklına, kokular ve gülümseyen insanlar geldiğini söyledi. Özpetek'in filmlerinin, iki ülke arasında bir köprü olduğunu ve onun filmlerinin kimliksiz olduğunu belirten Irmak, 'Ferzan bütün kimliklerinden sıyrılmış, gerçek bir dünya vatandaşı' dedi. Umutursam Fısılda'nın aslında 10 yıl önce yazdığı bir senaryo olduğunu anlatan Irmak, 'Başından beri aslında hep bir müzikal, müziğin olduğu bir film yapmak istiyordum aslında. Çünkü itiraf etmeliyim ki ben müziği sinemadan daha çok seviyorum' diye konuştu.

'Mehmet Günsür İstanbul'da huzurla yaşayamıyor'

Mehmet Günsür ise, 1998'den beri İtalya'da yaşadığını hatırlatarak, 5 yaşından beri İtalya hayranlığı olduğunu, Ferzan Özpetek'in 1996'da çektiği ve kendisinin başrolünde oynadığı 'Hamam' filminin ardından İtalya kapılarının kendisine inanılmaz bir şekilde açıldığını söyledi. Özpetek de bunun üzerine gülerek, 'Mehmet Türkiye'de artık çok meşhur bir oyuncu. İtalya'da yaşamaya karar verdi, çünkü artık ününden dolayı İstanbul'da huzur içinde yaşayamıyor' dedi.

Hümeyra: 'İtalyan müziği ve sinemasının faydasını gördüm'

Hümeyra ise buna ilişkin şöyle konuştu: 'Beni etkileyen, sanatımda çok faydasını gördüğüm anlar vardır. Bunlardan bir tanesi, İtalyan müziği, ikincisi de İtalyan sineması. Hayalperest bir genç kız olarak hep, 'Bu filmlerde ben de oynasam, bu şarkıları ben de söylesem' demiştim. Çok sevdiğim bir şehirde, benim için anlamlı bir şehirdeyim. Burası Anna Magnani'ninin, Antonioni'nin, Fellini'nin şehri. Onlar benim akrabam, ailem. Onun için çok mutluyum ve minnettarım.'

'İtalyanlar Türk filmlerini anlıyor ve gülüyor'

Bir gazetecinin, 'Almanlar Türk filmlerini ve şakalarını çok fazla anlamıyor. İtalyanlar anlayabiliyor mu? ' diye sorması üzerine Özpetek, 'Evet gayet iyi anlıyorlar ve mesajı alıyorlar' diye karşılık verdi. Çağan Irmak ise, yönetmenliğini yaptığı 'Babam ve Oğlum' filmine Türklere en yakın tepkiyi İtalyanlar ve Yunanlıların verdiğini söyledi.

'Yoğun ilgiden dolayı büyük salonlara geçtik'

Festival Başkanı Serap Engin de, şimdiye kadar Roma'da gösterdikleri Türk komedi filmlerine, kahkaha ile gülündüğünü söyleyerek, Akdeniz kuşağında olan iki ülkenin, kültür, yaşam biçimi ve espri anlayışının benzerliğine dikkat çekti. Daha önce festivalin Roma'daki küçük salonlarda yapıldığını hatırlatan Engin, 'Çok yoğun ilgiden dolayı uzun kuyruklar oluyordu ve bu nedenle artık festivali büyük salonlarda yapıyoruz. Bu bizi mutlu ediyor' dedi.

Serap Engin başkanlığındaki Srpistanbul tarafından 16-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Roma Türk Film Festivali bu yıl dördüncü kez İtalyan sinema seyircisi ile buluşuyor. Festivalin açılışı Cuma akşamı, Roma'nın ünlü Barberini Sinemaları'nda, Çağan Irmak'ın yönettiği ve başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Işıl Yücesoy gibi isimlerin yer aldığı 'Unutursam Fısılda' filmiyle yapılacak. Gecede Hümeyra'ya 'Onur Ödülü' de verilecek.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler