Reyting Rekoru Kırdılar

11.3.2015
Reyting Rekoru Kırdılar
Bu sezon reyting rekoru kıran diziler bunlar oldu.

SİNA KOLOĞLU, MİLLİYET CADDE'DEKİ KÖŞESİNDE YAZDI:

KAÇ DiZi BU SEZONU BiTiRiR?

Eylül ayından bu yana 31 dizi bitti. 26 yeni dizinin bir bölümü yayına girdi. 
Eskisi ve yenisiyle şu anda 49 dizi yayında. Geçen yıl bu sayı 60 - 70 arasındaydı (Interpress Ajansı verilerine göre) .
Bu ‘film gibi dizi’ sisteminde 13 bölüm tamamlamak başarıdır. 36 bölümü deviren ve iyi iş yapan 17 dizi tespit ettim. Peki yenilerden bu kervana katılanlar olabilir mi?

Üç dizi yırtmış gibi

Hem total hem de AB’de iş yapan üç dizi var;‘Paramparça’, ‘Kaderimin Yazıldığı Gün’ ve ‘Poyraz Karayel.’
İniş - çıkış dengesi fazla olmayan diziler;‘Kara Ekmek’ ve ‘Güllerin Savaşı’...

İnişli çıkışlı olanlar

‘Total’ kitlede tutan ya da AB’de tutar gibi görülenler var: ‘Asla Vazgeçmem’ Total’de son bölümü 6’ncı sırada bitirmiş.
Aynı dizi AB’de 24’üncü olmuş. ‘Yılanların Öcü, ‘Total’de 5’inci olmuş, AB’de 14’üncü. Bu uçuruma rağmen devam.
‘Serçe Sarayı’ AB’de 7’nci olmuş, ‘Total’de 16’ncı sırada. ‘Şeref Meselesi’ AB’de 2’nci olurken ‘Total’de 12’nci sırada yer almış. ‘Gönül İşleri’ AB’de 7’nci olmuş, ‘Total’de 15’inci sırada.
Burada şu soru sorulabilir, oyuncu kadrosu ve prodüksiyonu pahalı olan diziler için bu sonuçlar tatminkâr mı? “Total’de yukarıdayız bu bize yeter” diyenler var, mesela ‘Yılanların Öcü.’
Böyle de düşünenler oluyor yani.

Tehlikedeki diziler

Son verilere göre ‘Beş Kardeş’, ‘Bedel’, hiç iç açıcı değiller. ‘Kardeş Payı’ belirteyim yeni sezon kendi kitlesini de pek memnun etmedi. Yeni gününde yani cumartesi ve kendi saatinde (hiçbir zaman çok izlenen zaman dizisi olmadı) bekleneni verebilecek mi?
Bu listeye, her iki kategoride dengeleri uçurumda olanları da katabiliriz. Yani her iki kategori dengesinde büyük fark olanların da bir ayağı çukurda.

Kadrosu ünlü, ya sonuç?

‘Maral’ bir örnek. Hazal Kaya karizması ve hayran kitlesi bol olan bir oyuncu. Aynı şekilde benim ‘Yerli James Dean’ olarak da gördüğüm Aras Bulut İynemli. Dizi TV8’de, ne AB ne de Total’de bu ‘şöhretler kadrosunun’ karşılığını alamadı.
Soru şu;‘Maral’ dizi alışkanlığı olan bir kanalda olsaydı ilk üçe girer miydi? TV8 faktörü mü bu sonuçları getirdi?

Sürpriz birincilik

‘Aşk Yeniden’ yeni diziler arasındaki ‘sürpriz’ isim oldu. Hem AB hem de Totalde ‘reyting’ başarısını yakaladı.
Peki bu kalıcı mı? Zirvenin kalıcısı olduğunu düşünmüyorum ama iş yapan dizilerden biri olarak planlanan zaman dilimini doldurur görüşündeyim.

Rekor kimde?

‘Arka Sokaklar’ (360 bölüm) , ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ (250 bölüm) , ‘Karadayı’ (101 bölüm) , ‘Karagül’ (75 bölüm) , ‘Küçük Gelin’ (69 bölüm) , ‘Medcezir’ (63 bölüm) ilk beş. Bu listeyi zorlayacak olanlar;‘Güzel Köylü’ (38 bölüm) , ‘Kocamın Ailesi’ (36 bölüm) , ‘Kiraz Mevsimi’ (35 bölüm) , ‘O Hayat Benim’ (46 bölüm) , ‘Güllerin Savaşı’ (34 bölüm) .
Bu dizilerin hikayeleri daha gider diye düşünüyorum. ‘Küçük Ağa’ (49 bölüm) suyu çıktı. ‘1 Kadın 1 Erkek 2 Çocuk’ kanalın desteğiyle gidiyor (37 bölüm) . 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler