Rus seyirci Türk sinemasını çok sevdi

22.6.2015
Rus seyirci Türk sinemasını çok sevdi
Ruslar Cinema of Turkey organizasyonu ile Türk sinemasıyla tanıştı.

Dünyanın en önemli ve en eski film festivallerinden olan Uluslararası Moskova Film Festivali, bu yıl ilk defa Cinema of Turkey organizasyonu ile birçok Türk filminin yanı sıra oyuncu ve yönetmeni de Rus seyircisi ile buluşturdu. Bu yıl 37'ci kez kapılarını açan Uluslararası Moskova Film Festivali'nde Ülkemiz sinemasını temsilen Cinema Of Turkey - Yesterday And Today Türkiye Sineması Dün-Bugün platformu tarafından seçilen 10 film, Moskova'da izleyicilerle buluşacak. 26 Haziran tarihine kadar sürecek olan festivalde katılımcılar arasında Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman gibi önemli isimler de bulunuyor.

'Rus seyircisi çok çabuk algılıyor'

Sinema sanatçısı ve yönetmen Uğur Yücel, festivalin üçüncü gününde yönetmenliğini yaptığı Soğuk filminin gösteriminden sonra yaptığı açıklamada Rus seyircisinin ortalamasının yüksek olduğunu belirterek, edebiyatı okuyan bir toplumdan beklendiği üzere filmde birçok kişinin üzerinde durmayacağı ve konuşmayacağı detayı çok çabuk algıladıklarını söyledi.

Festivalin açılışında gerçekleşen geleneksel Kırmızı Halı töreninde Türkiye'yi temsilen 'Annemin Şarkısı filminin başrol oyuncusu ve bu rolle En İyi Erkek Oyuncu Altın Portakal ödülü sahibi Feyyaz Duman ve Cinema of Turkey direktörü Yapımcı Elif Dağdeviren boy gösterdi.

Elif Dağdeviren de yaptığı açıklamada, Rus sineması ve edebiyatının Türk sineması ve edebiyatında çok güçlü bir etkiye sahip olduğunu belirterek şunları söyledi

'Böyle organizasyonlarla bir araya gelmesi uzun vadede yeni filmlerin doğmasına neden olacağını düşünüyorum. Buradan projeyi destekleyen TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu tür projeler gittikçe güçlenen ilişkilerin daha da başka bir boyuta atlamasına neden oluyor.

'Rus seyircisini çok beğendim'

Festivalde ilk gösterilen Türk film olan 'Annemin Şarkısı filminin başrol oyuncusu Feyyaz Duman, Rus seyircisini çok beğendiğini ve filme gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduğunu belirtti. Duman, 'Edebiyatın çok gelişmesinden dolayı sinemada Rusya'da çok gelişmiş. Çünkü edebiyat sinemayı besliyor. Bu nedenle de bir çok insan Rus sinemasını baz alarak kendi sinemasına destek oluyor. Birçok ülkede Türk sineması festivali yapılıyor ama bu sadece biz bize tanıtım yapmışız sonucu doğuruyor. Ama bu tür uluslararası üne sahip festivallerde çok daha iyi tanıtım imkanı oluyor dedi.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler