Siccin 2’ye Facebook sansürü

10.7.2015
Siccin 2’ye Facebook sansürü
Facebook ilk kez bir filme sansür uyguladı.

Yönetmen koltuğunda Alper Mestçi’nin oturduğu yılın merakla beklenen korku filmi Siccin 2, 10 Temmuz’da izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. Vizyon öncesi filmin fragmanı sosyal medyada Facebook’un sansürüne takıldı.

Fragmanın yayınlanmasına izin veren fakat reklamının yapılmasına engel olan Facebook yönetiminin açıklaması ise;“Reklamınız, görseli reklâm kurallarımıza uymadığı için reddedilmiştir. Görsellerde kullanıcıların saldırganca veya korkutucu bulabileceği yaralanma, hastalık, şiddet veya tehdit görüntüleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere şok etme veya taktikleri kullanılamaz” şeklinde oldu. Bu karar ile birlikte de Facebook'ta, bir sinema filmi fragmanına ilk kez sansür uygulanmak istendi. 

10 Temmuz Cuma günü Türkiye genelinde 250 kopya ile gösterime giren ve en fazla salon sayısına sahip korku filmi rekorunu da kıran Siccin 2'ye 18+ yaş sınırlaması da getirildi. 
 
Filmin yönetmeni Alper Mestçi de röportajlarında “Çok sert bir film oldu, korku olarak diğer filmlerimden daha da korkutucu oldu, hatta abarttık mı acaba dediğim sahneler de var” sözlerini kullanmıştı. Facebook sansürü ile birlikte korku filmi meraklılarında, bekleyiş heyecanı bir hayli artmış durumda. 

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler