Sinema gezginleri yine yollarda!

10.11.2018
Sinema gezginleri yine yollarda!
Gezici Festival'in yirmi dördüncü yolculuğu 30 Kasım'da başlıyor.

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, bu yıl 30 Kasım’da yirmi dördüncü kez yollara düşüyor. Festival, ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Sinemaseverler Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği Gezici Festival'le, yılın en iyi filmleriyle dünya sinemasında bir yolculuğa çıkıyor. Cannes’dan ödüllerle dönen “Şüphe” (Beoning) , “Soğuk Savaş” (Zimna Wojna) , “Kız” (Girl) ve “Donbass” gibi filmlerin gösterileceği Dünya Sineması bölümünün yanında, yılın öne çıkan yerli yapımları izleyicilerle buluşacak. Festivalde film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek atölye çalışmaları ve söyleşiler de yer alacak. Kısa filmler ve bu yıl ABD ve Hollanda’dan filmler yer aldığı çocuk filmleri gösterimleri ise her yıl olduğu gibi yine ücretsiz.

Küratörlüğünü eleştirmen Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’in yaptığı, sahte haberler üzerine filmler içeren 'Yalanlar Çağı', mültecilerle ilgili filmlerin yer alacağı 'Sığınma(sız) ', festivaldeki diğer bölümler arasında yer alıyor.

Sessiz Serüven'de iki klasik

ABD ve Hollanda büyükelçiliklerinin destekleriyle hazırlanan Sessiz Serüven bölümünde ise sinema tarihinden iki klasik sessiz film, yenilenmiş kopyalarıyla gösterilecek. Hollanda EYE Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı’nın seçtiği Delft Porseleninin Sırrı (Het geheim van Delft, 1917) ve San Francisco Sessiz Film Festivali’nin başkanı Roy Byrne’ün seçtiği Kapının Ardı (Behind the Door, 1919) gösterilecek. Gösterimler Kaynakçı ve Byrne’ün sunumlarıyla gerçekleşecek. Filmlerin müziklerini ise birçok ünlü sessiz filme müzik besteleyen Stephen Horne ve Frank Bockius ikilisi yapacak.

Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu Didem Pekün. Festivalde sanatçının ödüllü filmi “Araf” ve ünlü ses sanatçısı Tülay German’ın hayat öyküsünü anlatan belgesel “Tülay German: Kor ve Ateş Yılları” gösterilecek.

Gezici Festival’de her yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü bir sinemacının, tematik bir başlık altında sinema tarihinden seçtiği üç klasik izleyicilerle buluşacak. Ayrıca festivalde bu yıl ilk kez Türkiye Sineması'nın genç kuşağından sürpriz bir ismin hazırladığı bir kısa film bölümü de yer alacak.

1995 yılından bu yana Gezici Festival’i yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün afişler sunan Behiç Ak, 24’üncü yılda da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.


En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler