Sinema sektöründe büyük kaos!

28.12.2018
Sinema sektöründe büyük kaos!
Yapımcılar isyan etti: Anlaşma olmazsa birçok film vizyona girmeyebilir!

Hürriyet’ten Cengiz Semercioğlu dünkü köşesinde; 884 salonu ile Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi konumunda olan Mars Grubu (Cinemaximum) , sattığı biletin yanına mısır – meşrubat gibi promosyonlar ekliyor. Hatta yüksek seyircinin olduğu seanslarda zaman zaman bunu zorunlu kılıyor. Kart sistemleri, üyelik sistemleri, toplu satışlarla da kendi kârlılığını artırıyor.

Uzunca bir süredir bu uygulamadan rahatsız olan film yapımcıları, TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği) çatısı altında bir araya geldiler. SİSAY’la (Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği) masaya karşılıklı oturup meseleyi tartıştılar. Toplantı sonrasında da bir uzlaşmaya varılamadı. Bunun üzerine yapımcı kanadında radikal bir eğilim belirdi. Mars grubu anlaşmaya yanaşmazsa bu sezon filmlerini göstermeme kararı aldılar.

Cem Yılmaz’dan açıklama

Bu kararın altında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Mahsun Kırmızıgül gibi ünlü film yapımcılarının olduğu iddia ediliyor. Cem Yılmaz’ın Twitter’dan yaptığı son paylaşımda isim vermese de bu iddiayı doğrular nitelikte.

Cem Yılmaz, “Kara Komik Filmler’in 6 aydır süren çekimleri bugün bitiyor. Tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim, film sizin. Mısıra değil, filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.” ifadelerini kullandı.

Şahan Gökbakar'ın açıklaması

'Recep İvedik 6' filmini 2019'da sinemaseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanan Gökbakar, açıklamasında, söz konusu haberlerde kendisi, film şirketi ve 'Recep İvedik 6' filmiyle ilgili çeşitli yorum ve ifadelerin bulunduğuna işaret etti.

Gökbakar, tüm sinema işletmeleriyle yapım şirketi arasında müzakerelerin devam ettiğine dikkati çekerek, 'Müzakere süreçleri henüz sonuçlanmadığı için şirketimiz tarafından alınmış kesinleşen bir karar bulunmamaktadır. Bahse konu haberlerin içeriğinde yer alan her türlü ifade ve bilginin, şirketimiz tarafından resmi olarak teyit edilmediği sürece, haberi yapan gazetecinin fikri, yorumu veya duyumu olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.' ifadelerini kullandı.

'Sorunları aşacağımıza inancımız tamdır'

Birtakım sektörel sorunların da yaşandığını belirten Gökbakar, şunları kaydetti: 
'Üyesi olduğumuz TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği) meslek birliği çatısı altında, buna ek olarak iş ortaklarımız ve çeşitli bakanlıklar nezdinde, mevcut sorunların çözümüne ilişkin çeşitli toplantılarda da bulunmak suretiyle çözüme yönelik yapıcı katkımızı açıkça sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. İlerleyen süreçte her türlü ticari ve hukuki yolu değerlendirerek bir sonuca vardığımız takdirde, geniş bir basın toplantısı yaparak hem soruna açıklık getirecek hem de filmimizin gösterimi ile ilgili kararımızı birinci ağızdan siz değerli kamuoyuna aktaracağız.'

Gökbakar, en kısa zamanda sinema işletmeleriyle karşılıklı yapacakları sözleşmelerle bu sorunları aşarak milyonlarca seveniyle buluşacaklarına olan inancının tam olduğunu sözlerine ekledi. 

Sektörün önemli bir dilimini oluşturan gişe filmlerinde ünlü isimler yer alıyor. Olası bir boykotun Türkiye sinemasında ciddi bir krize yol açacağı öngörülüyor. 

Cengiz Semercioğlu'na göre anlaşma sağlanamazsa vizyona girmeyecek filmler şöyle sıralandı:

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan)
Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz)
Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar)
Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül)
Çiçero (Erdal Beşikçioğlu)
Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan)
Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek)
Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)

Mars Grubu kimin?

2001 yılında Muzaffer Yıldırım ve Menderes Utku’nun kurduğu Mars Grubu, 2016 yılında Güney Koreli CJ CGV şirketine satıldı. Şu an 884 salon ve 121 bin 348 koltukla Türkiye’nin en büyük sinema salonu işletmecisi durumundalar. 2018’de Türkiye’de 200 milyon dolar ciro hedefliyorlar. Önümüzdeki 5 yılda özellikle Anadolu’ya 200 milyon dolarlık yatırım yapacaklar.

Cengiz Semercioğlu’nun yazdığına göre; Mars Grubu özel koltuklar, biletle birlikte sattıkları mısır, meşrubat gibi promosyonlarla sinema bileti fiyatını yükseltiyorlar. Hafta sonu bazı seanslarda promosyonsuz sinema bileti bulmak imkansız gibi bir şey. Bu kârı da yapımcılarla bölüşmüyorlar. Yapımcıya 4,5 lira verdiği bileti, mısır meşrubat promosyonuyla 17-20 liraya kadar çıkartıyor. Bu sistemlerini Kore, Vietnam, Endonezya ve Rusya’ya da uygulamaya hazırlanıyorlar. (Kaynak: Hürriyet)

'En ucuz bilet 30 lirayı bulur'

Yapımcıların peşpeşe yaptıkları açıklamaların ardından Mars grubu da 'Yapımcıların bilet parasından istediği pay artışı 12.5 liralara kadar yükseliyor. Bu noktada en ucuz sinema biletinin ücreti 30 TL’leri bulmak zorunda kalacak, bu da tüketici açısından oldukça sıkıntılı olacaktır.

Tüketicilerin menfaatı için yapılan ve bilet satışını oldukça artıran ücretsiz ya da indirimli bilet kampanyalarının, yapılan toplu bilet satışlarının yapımcı ya da dağıtıcı onayına tabi tutulmasıdır. Gelirlerinde düşüş yaşamamak adına hiçbir yapımcı bu konuya onay vermemektedir. Dolayısıyla sinema operatörleri toplu bilet satamadığında ya da kampanya yapamadığında tüketici avantajına yapılan uygun fiyatlı sinema biletlerinden yararlanamayacak.

Tüketicilerin lehine olarak yapılan mısır ve menü kampanyasının toplam satıştaki oranı 2018 yılında 19,1’dir. Bu oran Şanlıurfa’da yüzde 54.43, Sakarya’da yüzde 50.92, Mardin’de yüzde 49.45, Diyarbakır’da yüzde 47.2, Osmaniye’de ise yüzde 46.09’dır. Görüldüğü üzere, bu kampanyalardan yarar sağlayan tüketici oranı gözetildiğinde, bu oran hiç de küçük değildir.” açıklamasını yaptı.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler