Spike Lee'den şiddete karşı bir film

22.12.2015
Spike Lee'den şiddete karşı bir film
Spike Lee'nin yeni filmi 'Chi-Raq' ABD'de gösterime girdi.

Spike Lee’nin yeni filmi ‘Chi-Raq’ Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girdi. Şikago’da geçen film ülkedeki şiddet ve ruhsatsız silah taşıma vakalarının artmasıyla kadınların seks grevine başlamasını ve eşlerini şiddetten uzak tutmaya çalışmalarını konu alıyor.

Filmin ismi ‘Chi-Raq’ ise Şikago ve Irak’ın ilk hecelerinden oluşturulmuş. Kelime aynı zamanda Şikago’nun şiddet olaylarıyla ünlü güney yakasını tanımlamak için de kullanılıyor.

Yönetmen Spike Lee filmin New York’ta düzenlenen ilk gösteriminde basının sorularını yanıtladı:

“Biz günümüz Amerika’sını anlatan, yaşadığımız olayların Amerikalıları nasıl etkilediğini izleyiciye aktaran bir film için kolları sıvadık. Bunu yaparken de silah üreticilerini ve yasaları hedef aldık. Bu iki kanadın parasını alan politikacılara oy vermeyin.”

Film 17 yaşındaki Laquan McDonald’ın Şikago polisi tarafından yaklaşık 15 saniye içinde 16 kurşunla öldürülmesinin hemen ardından çekildi. 2014 yılının Ekim ayında yaşanan olayda siyahi genç elinde bir bıçakla koşuyordu.

Aktör John Cusack Şikago Belediye Başkanı hakkında şu sözleri sarf etti:

“Sanırım yılda 2 bin 200 kişi vuruluyor ve 500 kişi cinayete kurban gidiyor. Bu kabul edilemez bir rakam. Seçim yarışına girdiğimiz şu sıralarda bu trajik bir durum.”

Spike Lee, New York Times Meydanı’nda bu konuya farkındalık yaratmak adına bir de yürüyüş düzenledi. ‘Chi-Raq’ın Türkiye vizyon tarihi henüz belirlenmedi.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler